mnnm m t Speuren in Kinderboekenweek Openingsconcert eert burgemeester Lonink 7 Podium van Zaamslag opent deuren nog niet TSSSi SFlg, np w tu BRUGGEN EN DEUREN NIEUWE SLUIS Nog negen maanden wachten en dan zijn ze in Terneuzen, de stalen bruggen en deuren voor de Nieuwe Sluis. De constructie in China liep eerder dit jaar vertraging op door de uitbraak van het coronavirus. Er wordt volop aan gewerkt de achterstand in te halen. Alles is megagroot aan de Nieuwe Sluis. Zo ook de deuren en de bruggen. Ben Van De Kerckhove, projectmanager mechanica bij aannemingscombinatie Sasse- vaart, trekt ter verduidelijking een mooie vergelijking. ,,Met alleen al de deuren kun je een voetbalveld helemaal volleggen, een groot voetbalveld zelfs, zoals van FC Barcelona." Horizon verandert Ter aanvulling voor cijferliefheb- bers: de vier sluisdeuren, twee sluisbruggen en acht rioolschui- ven voor de Nieuwe Sluis omvat ten samen tienduizend ton staal. De deuren worden elk 58 meter lang, 25 meter hoog en negen me ter breed. De bruggen krijgen een lengte van 84 meter en zijn acht tien meter breed. De horizon van Terneuzen zal erdoor veranderen; steken de bestaande grootste bruggen, die van de Westsluis, 46 meter boven het maaiveld uit, die van de Nieuwe Sluis straks 65 me ter. In China is het staalwerk al ge ruime tijd in constructie, bij Peng- lai Jutal Offshore Engineering (PJOE) in de vrij noordelijk gele gen havenstad Penglai. In totaal zesduizend mensen werken daar, van wie er zo'n negenhonderd het project voor de Nieuwe Sluis uit voeren. Veel gebeurt binnen, in grote loodsen, los van weersin vloeden. Van De Kerckhove: ,,Ze- ker voor laswerk is het belangrijk dat het onder gecontroleerde om standigheden gebeurt. Voor de kwaliteit is dat het allerbeste." Puik werk De Chinezen leveren, volgens de Vlaming, puik werk tegen een concurrerende prijs. Op basis daarvan zijn ze dan ook uitgeko zen, na eerst twintig bedrijven te hebben laten meedingen en uit eindelijk vier. Bij de eerste twintig zaten ook Europese, de laatste vier waren allemaal Aziatisch. ,,Wil- den we als Sassevaart de Nieuwe Sluis als project binnenhalen, dan moesten we het wel in Azië zoe ken", stelt Van De Kerckhove. ,,Het geeft extra kosten voor transport en inspectie ter plaatse, maar de loonkosten zijn er veel lager." Wilden we het project binnenhalen, dan moesten we het wel in Azië zoeken De uitbraak van het coronavirus heeft de eerste maanden van dit jaar voor vertraging gezorgd. Voor het tienkoppig inspectieteam van Sassevaart had dit ook gevolgen. Het bestaat uit acht Chinezen, de Belg Patrick Houdart en de Neder lander Frank van Eijnatten. ,,Pa- trick kon zeven maanden niet weg uit China", vertelt Van De Kerck- hove, ,,en Frank kon al die tijd niet van Nederland dMrnaartoe." Op transport Volgens planning gaat al het staal- werk voor de Nieuwe Sluis, inclu sief ophangportalen en droogzet- schotten voor later groot onder houd aan de sluisdeuren, medio 2021 op transport naar Nederland. De bedoeling is in de loop van 2022 alles te installeren. Het tijdschema biedt ruimte, maar daar wil Van De Kerckhove niet van weten. Hij heeft 'zijn spullen' liever eerder dan precies op tijd binnen, voor zijn gemoeds rust. ,,Wat klaar kan zijn, heb ik graag klaar." Financieel hoeft Podium van Zaamslag zich geen grote zorgen te maken. De gemeente Terneu- zen heeft de subsidie voor dit jaar gehandhaafd, ondanks dat er al zeven maanden geen voorstel lingen zijn. Wethouder Frank van Hulle van cultuur laat weten dat het de bedoeling is de subsi die ook volgend jaar te geven, al moet daarover nog een definitief besluit worden genomen. Het stelt Hamelink van Po dium van Zaamslag gerust. ,,Want een aantal kosten, zoals verzekeringen en elektriciteit, loopt wel door, ook al zijn er geen voorstellingen." Zijn groot ste zorg was en is: ,,Wanneer kunnen we weer met activitei ten beginnen?" Hamelink ziet het dit jaar niet meer gebeuren, ook gezien het oplopend aantal coronabesmet tingen in andere delen van het land. Hij is zich voorzichtig aan het oriënteren op de mogelijk heden. Het op een bovenverdie ping van de vroegere gerefor meerde kerk gevestigde Podium van Zaamslag kan, met inacht neming van de anderhalve meter afstand, veertig bezoekers ont vangen tegen normaal 120. Een oplossing kan zijn twee voorstellingen achter elkaar te doen, zoals bij Porgy Bess in Terneuzen. ,,Maar", tekent Ha melink aan, ,,dat trekt een wissel op onze vrijwilligers. Zij moeten tussen de voorstellingen alles ontsmetten. En de vraag is of ons publiek, vooral 60plussers, wel durft te komen. Een klassiek concert zou wellicht kunnen. Wij zijn er nog niet uit, helaas." De feestelijke opening is morgen van 15.00 tot 16.00 uur met voor- leessessies in de bibliotheken van Terneuzen, Axel, Oostburg en Hulst. Het belooft een verre reis door de tijd te worden, met het boek De steen en de tijd, een reis van 150.000 geleden tot nu van Rian Vis ser en Tineke Meirink als basis. De steen is de verhalenverteller en ziet de wereld veranderen in 150.000 jaar. De voorleesactiviteiten zijn voor verschillende leeftijdsgroepen. In Axel, Terneuzen en Hulst zijn morgen kinderen uit de basis- Veel voorlezen in de bibliotheken van Terneuzen, Axel, Oostburg en Hulst schoolgroepen 3 en 4 welkom en in Oostburg kinderen uit de groe pen 1 tot en met 4. Vrijdag mogen kinderen uit groepen 1 en 2 naar Axel, Terneuzen en Hulst komen, ook van 15.00 tot 16.00 uur. 'Hadden de Grieken al raketten' is morgen het thema van de speurtocht voor basisscholieren uit groepen 5 tot en met 8 vanuit de bibliotheken Terneuzen, Axel, Oostburg en Hulst. Schrijver Go- vert Schilling en illustrator Tjarko van der Pol maakten een boek met die titel waarin ze de geschie denis van de ruimtevaart vertel len vanaf de oude Grieken tot nu. Deelnemers aan de speurtocht die om 15.00 uur begint, krijgen een vragenformulier mee en mo gen onderweg tien raketten ont dekken die bij winkels en andere bedrijven voor de ramen aanhan gen. Wie aan één van de activiteiten wil meedoen, moet zich aanmel den via de website van de Biblio theek Zeeuws-Vlaanderen. ,,Terneuzen is dit jaar onze gastge- meente", legt festivaldirecteur Jan Meesen uit, ,,en we vinden het mooi burgemeester Lonink bij ons openingsconcert in het zonnetje te zetten." Lonink is ook gevraagd een openingswoord te spreken, twee keer zelfs, want vanwege corona brengt het orkest Sinfonia Rotter dam onder leiding van Conrad van Alphen twee concerten achter el kaar. Meesen merkt weinig van terug houdendheid bij liefhebbers van klassieke muziek om te komen. In de basiliek van Hulst trad afgelopen vrijdag het Collegium Vocale Gent op. Dit was uitverkocht. Dat geldt ook voor het Scheldetheater vrij dagavond. Het aantal bezoekers is vanwege corona beperkt. Meesen: ,,We lijden dit jaar dik verlies, maar we zijn gelukkig een financieel ge zond festival, dankzij onze spon sors en trouwe publiek." dinsdag 29 september 2020 VL 'Zo groot als een voetbalveld' Harmen van der Werf Terneuzen Stalen sluisdeuren en brugdelen voor de Nieuwe Sluis bij Terneuzen in aanbouw bij PJOE in de vrij noordelijk gelegen Chinese havenstad Penglai. foto sassevaart - Ben Van De Kerchove, projectmanager Sassevaart Theater Podium van Zaam- slag zit met de handen in het haar door de coronacrisis. De laatste voorstelling was 29 februari. Organisator Theo Hamelink heeft geen idee wanneer de draad weer kan worden opgepakt. Harmen van der Werf Zaamslag De Kinderboekenweek 2020 gaat ook in Zeeuws-Vlaanderen niet onopgemerkt voorbij. Bibliotheek Zeeuws-Vlaande- ren houdt morgen en vrijdag voorleesactiviteiten en ook morgen een speurtocht vanuit de vier grotere vestigingen. Harmen van der Werf Terneuzen Zeven maanden is Jan Lonink nog burgemeester van Terneu- zen, maar het eerste eerbetoon ter gelegenheid van zijn af scheid heeft hij al te pakken: het openingsconcert van het Festi val van Zeeuwsch-Vlaanderen vrijdag in het Scheldetheater in Terneuzen. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54