Minder reguliere zorg om nieuwe golf op te vangen Het hoestje van Irma ANALYSE 4 CORONA TWEEDE GOLF In het Catshuis hakten de belangrijkste leden van het kabinet dit weekend de knoop door: we moeten het over een andere boeg gooien. Anders krijgen we het coronavirus niet meer onder controle. Het aantal mensen dat positief testte, is gisterochtend in 24 uur tijd met 2914 toegenomen. Dat zijn er minder dan in de 24 uur daar voor, blijkt uit cijfers van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). In de afge lopen zeven dagen bleken zo'n 18.500 mensen besmet. Het RIVM registreerde de afgelopen 24 uur zes sterfgevallen door corona. Ziekenhuizen behandelen mo menteel 660 coronapatiënten. Dat is een stijging van 43 ten opzichte van zondag. en ongeveer twee keer zo veel als een week geleden. De meeste patiënten worden op ver- Je moet nu actie ondernemen om ic's niet in de problemen te brengen pleegafdelingen behandeld. Het aantal coronapatiënten op de in tensive cares steeg van 127 naar 142. ,,Eerst kwamen er elke vier da gen honderd patiënten bij'', zegt Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ). ,,Toen werden het hon derd per drie dagen. Nu stijgt het aantal met honderd in twee dagen. Het gaat steeds sneller.'' Volgens de berekeningen stijgt het aantal opgenomen patiënten dit weekeinde tot boven de 1000. Een week later zullen dat er ongeveer 1600 zijn, van wie 400 tot 700 op de intensive care. ,,Een overbezetting dreigt'', waar- schuwt Diederik Gommers, voor zitter van de Nederlandse Vereni ging voor Intensive Care. Tijdens de eerste golf behandel den de intensive cares zo'n 1400 coronapatiënten. Toen lag de zorg voor anderen vrijwel helemaal stil. Er lagen toen slechts 350 reguliere patiënten op de ic's. Nu is er op de ic's ook meer aan dacht voor deze andere patiënten. Maar ziekenhuizen worden daar bovenop geconfronteerd met een nieuwe coronagolf. Dat is niet te combineren met de reguliere zorg. ,,Verpleegkundigen moeten al harder werken, daar zit het span ningsveld'', zegt Gommers. ,,We moeten plannen maken om de ca paciteit te vergroten. Je moet nu maatregelen nemen om de ic's over veertien dagen of een maand niet in de problemen te brengen.'' Bij de eerste coronagolf besloot het kabinet op 15 maart tot een lockdown om de verspreiding van het virus tegen te gaan. Vervolgens duurde het nog ongeveer drie we ken voor het aantal ziekenhuisop names zijn hoogtepunt bereikte. Volgens LNAZ-voorzitter Kui pers zit het aantal besmettingen nu verder dan op 15 maart. We lo pen het risico dat we achter de fei ten aanlopen. Ziekenhuizen moe ten op enig moment keuzes ma ken en de reguliere zorg afscha- len.'' De Nederlandse Patiëntenfede ratie roept ziekenhuizen op beter te communiceren over het afbou wen van de reguliere zorg. Dat ging tijdens de eerste golf niet goed. „Mensen werd gezegd dat ze niet langs konden komen met hun klachten'', zegt een woordvoerder. ,,Maar zorgverleners vertelden niet duidelijk dat ze aan de bel moesten trekken als klachten verergerden. Daardoor zijn veel mensen thuis gebleven, terwijl hun toestand verslechterde.'' De Patiëntenfederatie begrijpt de gevolgen voor de reguliere zorg, maar ze roept ziekenhuizen wel op goed te kijken welke zorg wel en niet wordt uitgesteld. Tijdens de eerste golf werden bevolkingsonderzoeken naar kan ker stopgezet. Kuipers zei afgelo pen zomer dat bij een nieuwe co- ronagolf bevolkingsonderzoeken gewoon door moeten gaan. Voortschrijdend inzicht, noemt premier Mark Rutte het. Tot vrij dag dacht het kabinet de corona epidemie nog te kunnen bestrij den met maatregelen in d^e re gio's waar het aantal besmettin gen hard stijgt. Maar terwijl het in overleg was met de burgemees ters van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag kleurde ook de rest van het land alras roder. ,,En dus komen we nu met lan delijke maatregelen waarvan we voor het weekeinde nog dachten dat ze alleen in de grote steden nodig zouden zijn'', verklaart de premier de plotse nieuwe strate gie. Anders had het kabinet over een paar dagen wéér nieuwe maatregelen voor wéér nieuwe re gio's moeten aankondigen, aldus Gevallen per dag 3500 minister Hugo de Jonge (Volksge zondheid). ,,Zo dreigen we achter het virus aan te blijven lopen, ter wijl we juist voor het virus uit willen lopen.'' Het kabinet komt nu met wat militairen ook wel de shock and awe-strategie noemen: in één keer zo krachtig optreden dat verder vechten hopelijk niet meer nodig is. Want als het aantal besmettin gen niet daalt, dreigt een herha ling van afgelopen voorjaar, waar schuwt het kabinet. Met mogelijk gesloten horeca, gesloten scholen, gesloten kappers en een verbod op samen sporten. De J onge rekent het voor: ,,Over een week verwachten we 5000 nieuwe besmettingen per dag. Wat vandaag nog niet zo ernstig lijkt, kan over een maand de zorg overbelasten. Kijk naar het aantal patiënten op de ic. Vorige week waren dat er 85, nu 142 en half ok tober zijn dat er ruim 400, zelfs met deze maatregelen. Dat bete kent dat mensen met andere ziek tes moeten wachten op behande ling. Dat is nu al zo in Amsterdam en Leiden.'' dinsdag 29 september 2020 GO Diederik Gommers (ic's) en Ernst Kuipers (LNAZ). foto epa De snelle stijging van het aantal coronapatiënten brengt zieken huizen opnieuw in problemen. De capaciteit dreigt overbelast te raken. Om dat te voorkomen wordt de reguliere zorg nu al af gebouwd. Patiënten die geen coronagerelateerde zorg nodig hebben, zullen langer op een behandeling moeten wach ten. Tonny van der Mee Rotterdam - Diederik Gommers, voorzitter vereniging van ic's Kabinet wil corona met grote dreun stuiten Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag gemeld bij GGD 3000 2500 2000 1000 BRON: RIVM COVIDDASHBOARD.NL M Gebarentolk Irma Sluis zorgde gisteravond voor een verras send beeld. Tijdens de perscon ferentie van premier Mark Rutte hoestte ze twee keer in haar hand, en niet in haar elleboog zoals de coronaregels voor schrijven. foto nos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4