Vestingmuur gaat zo weer 200jaar mee Studenten bestuderen kreken: Waarom stinkt het soms zo? Watersnoodmuseum geeft erepenning aan voorzitter 6 Blauwe Bolwerk Zierikzee Marjan Riedijk nu officieel predikant MIJN DORP, MIJN STAD Marcel Modde Zierikzee Acht maanden beitelen en weer op metselen had het Zeeuws-Vlaamse aannemingsbedrijf Leenhouts no dig om het overblijfsel van de his torische stadswal rond Zierikzee te behoeden voor de ondergang. Het vier eeuwen oude bolwerk was er slecht aan toe. Planten, boomwor tels en regenwater hadden vrij spel, waardoor de natuurstenen wand vrijwel los was komen te staan van de achterliggende bakstenen muur. De mannen van Van Rooijen wis ten erger te voorkomen en herstel den de robuuste uitstraling. ,,Als je het voegwerk regelmatig even na loopt, blijft dit er de eerstkomende twee eeuwen nog wel zo bij staan", verzekert de uitvoerder. Zinken strip Alleen de zinken strip bovenop is niet origineel. Het terugbrengen van de originele afdekblokken viel buiten het budget van ruim zes ton, legt gemeentelijk projectleider Jan Quist uit. Een alternatieve metsel- rand zou echter te veel water opne men. In combinatie met vorst zorgt dat op de langere termijn voor nieu we schade aan de muur. Daarom is in overleg met de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed en de aanne mer gekozen voor een waterdichte afdekking. In combinatie met een drainage in de tuin 'beter dan ooit', durft verantwoordelijk wethouder Jacqueline van Burg te stellen. Tien objecten Het Blauwe Bolwerk is het eerste van zo'n tien beeldbepalende ob jecten in de omwalling van Zierik- zee die aangepakt worden. De ver vallen drinkput naast de Nobel- poort is de volgende. Quist ver wacht dat restaurateurs er binnen twee jaar aan de slag kunnen. Ver volgens is de beurt aan de kade muur tussen het bolwerk en 't Luit je. In verband met de hoge kosten wordt de aanpak van de omwalling uitgesmeerd over een 'jaar of twin tig', verwacht Quist. De eerste pri oriteit ging uit naar het bolwerk en de Zuidwellebrug vanwege de pe nibele constructie. Voor de overige objecten is de nood minder hoog. Meerwaarde Wanneer de aannemer eind deze week het laatste bouwmateriaal heeft afgevoerd, wordt het gebied voor de muur weer het paarden- weitje dat het voor de restauratie was. Al ziet óók de wethouder aan de voet van het metershoge bol werk de toeristische meerwaarde. ,,Hier beleefj e de muur wel heel an ders dan wanneer je op de Haven- dijk loopt of vanaf de parkeer plaats." Wellicht kan het oude plan voor een dijktrap in die hoek weer tevoorschijn worden gehaald, sug gereert Quist. Van Burg wil nog wel naar de mogelijkheden kijken, maar is beducht op graffiti. ,,Mis- schien is het toch beter dat het ge woon weer wordt afgesloten en er alleen paarden komen te staan." In de druilregen meten en regis treren Jur Bosschaart, Laila Conti, David de Boer, Sven Jumelet en Jo- chem van Beek van de HZ onder meer zuurstof, zuurtegraad en soorten organismen. Voor de tweedejaars studenten uit Vlissin- gen is de onderzoeksweek op Schouwen-Duiveland een manier om het doen van goed veldwerk in de vingers te krijgen. In Ouwer kerk ondertussen staan dorpsraad, ondernemers en inwoners te trap pelen om wijzer te worden over de kwaliteit van het water. Dat is voor de studenten best bijzonder. ,,Ze zitten op deze uitkomsten te wachten. Er is echt sprake van een probleem. We doen dit niet voor niks. Dat zorgt wel voor extra focus bij ons." ,,We zijn hartstikke blij met dit werk", bevestigt dorpsraadvoor zitter Chris Visser - die ooit de zelfde opleiding volgde. Door de metingen hopen dorpsraad en in woners meer te weten te komen over wat er nu precies gaande is in het water van de kreken. Waarom Er is echt sprake van een probleem. We doen dit niet voor niks. Dat zorgt voor extra focus bij ons stinkt het er af en toe zo? Wat is de invloed van de verlaging van het peil in de grote kreek? En hoe zit het met de gelaagdheid van het water? ,,Deze metingen leveren meer data op en een betere onder bouwing van hoe dingen in elkaar zitten. Daarnaast hopen we dat het gebied zo extra aandacht krijgt en ook meer op de agenda van over heden komt te staan." Potentie Al jarenlang wordt vanuit Ou- werkerk gepleit voor maatregelen om de waterkwaliteit te verbete ren. Niet dat dorpsraad, recreatie ondernemers en inwoners zitten te wachten op massatoerisme. ,,Maar er kan meer van dit gebied genoten worden als het water be ter is. Het is hier zo waanzinnig mooi. Er ligt hier een prachtig stukje natuur en dat wordt enorm gewaardeerd. Maar er zit meer po tentie in. De recreatie concentreert zich op het eiland vooral in de Westhoek. Op Duiveland zit er weinig. Met betere voorzieningen en een beter beheer valt veel meer uit het krekengebied te halen." Behalve de kreken worden ook het Diepe Gat, de Oosterlandse Geule en Kaaskenswater in Zierik- zee deze week door studenten van de HZ onder de loep genomen. Dat gebeurt onder meer in samenwer king met Hengelsportvereniging Oosterschelde. ZONNEMAIRE Ze werkt er al ja ren als invalkracht. Maar Marjan Riedijk bevalt de Protestantse Gemeente in Zonnemaire zo goed, en andersom evenzo, dat ze een officiële aanstelling heeft gekregen. Dat werd afgelopen zondag gevierd met een volle kerk, wel iswaar volgens coronarichtlij nen, en veel muziek. Behalve in Zonnemaire werkt Riedijk ook in de Hervormde Kerk van Nieu- werkerk. Vanuit de gemeente or ganiseert ze veel activiteiten in de gemeenschap. Zo viert ze jaarlijks het oogstfeest met basis schoolkinderen. OUWERRKERK Ineke van Dijke uit Schuddebeurs heeft een erepenning van het Wa tersnoodmuseum in Ouwer- kerk gekregen voor haar jaren lange inzet en betrokkenheid als voorzitter van de Stichting Vrienden van het Waters noodmuseum. Deze penning is maar twee keer eerder uitge reikt, waaronder aan voorma lig deltacommissaris Wim Kuijken. Van Dijke legt na 12 jaar de voorzittershamer neer. Jan Geluk uit Schuddebeurs, voormalig Tweede Kamerlid voor de VVD en oud-dijkgraaf van waterschap Hollandse Delta, volgt haar op. Hij gaf haar namens de vrienden stichting een glazen, gegra veerde Roemer (Vrienden glas). Van Dijke, wiens vader slachtoffer was van de Waters noodramp, blijft als vrijwilli ger actief voor het museum. De Vrienden van het Waters noodmuseum is een onafhan kelijke stichting met dona teurs die met het bijeenge brachte geld jaarlijks een bij drage leveren aan bijzondere projecten van het Waters noodmuseum. dinsdag 29 september 2020 Laila Conti, David de Boer, Jur Bosschaart, Jochem van Beek en Sven Jumelet van de HZ doen on derzoek bij de grote kreek van Ouwerkerk. foto marieke mandemaker Vanaf een afstandje oogt het ge restaureerde Blauwe Bolwerk in Zierikzee al redelijk imposant. Maar pas zodra je aan de voet van de vestingmuur staat, be kruipt je gelijk het gevoel dat menig Spaanse soldaat bij het naderen van de stad moet heb ben bekropen: een onneembare massa! ,,Een paar picknicktafel tjes zouden hier nog wel leuk zijn", zinspeelt restauratiespeci alist Marcel van Rooijen op een nieuwe toeristische attractie. Ooit plonsde je zo de kreken van Ouwerkerk in - toen er nog geen blauwalg ronddreef en het water nooit stonk. Geen mens die dat nu nog durft. De water kwaliteit laat al jaren te wensen over. Deze week leggen studen ten Aquatische Ecotechnologie alle ins en outs van het water vast. Esme Soesman Ouwerkerk - Studenten HZ BROUWERSHAVEN Tonnenmagazijn, 19.30-21.45 uur: Oefenavond Brass band Apollo, 20.00-22.00 uur: Boogschieten dames; BRUINISSE Brusea, 14.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis, 09.30 uur: Thuis in je dorpshuis, 19.00 uur: Bridgeclub Schouwen, 19.00 uur: Volksdansen; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie Sur Col; Markt, 09.00-16.00 uur: Weekmarkt; Histo risch museum de Be- velanden, 11.00-17.00 uur: Diverse exposi ties; Zeelandhallen, 13.00-23.00 uur: Ker mis; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.00 10.00 uur: SHL Dok- tersprikpost, 09.30, 13.00 en 20.00 uur: Badminton; RENESSE Dorpshuis, 19.15-20.15 uur: Yoga; SEROOSKERKE Dorpshuis, 14.00 uur: Bewegen op muziek, 15.30 uur: Koersbal- len; ZIERIKZEE FiZi, 14.00 uur: Misbehaviour, 20.00 uur: Deux; Stadhuismuseum, 11.00-17.00 uur: Ten toonstelling In termezzo. Voor veel activiteiten- moet worden gere serveerd. Check daarom online of te lefonisch bij de orga nisatoren of u nog kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49