II 8 ZEELAND De vader van de Deltawerken heeft een buste gekregen, maar waar is zijn waardevolle archief? ONTHULLING BORSTBEELD JOHAN VAN VEEN de verzilting.' Precies het groot ste deel van de rapporten uit die kast blijkt nu niet meer terug te vinden. Van der Ham weet niet waar het precies fout is gegaan. De Kast van Van Veen is grotendeels verdwenen, weggegooid, foetsie Mogelijk bij Rijkswaterstaat, zegt hij, toen het RIKZ opging in de Waterdienst. Mogelijk bij het Nationaal Archief in Den Haag, waar Van Veens archief naartoe werd verhuisd. Hij schrijft: 'Ter wijl de grote betekenis van Johan van Veen steeds meer werd er kend, gebeurde waar ik al zo bang voor was. De Kast van Van Veen is grotendeels verdwe nen, weggegooid, foetsie. Al zijn rapporten. Die hele kast vol met duizelingwekkende studies. De hele voorgeschiedenis van de Deltawerken.' Blauwe lijn De in december 2018 opgerichte Stichting Blauwe Lijn, die zich inzet voor 'behoud en uitdra gen van de klassieke Neder landse waterbouwkundige ken nis' en die de plaatsing van het standbeeld in Capelle aan den IJssel organiseerde, maakt in het Nationaal Archief opgenomen rapporten van Van Veen digitaal toegankelijk. ,,Maar dat is niet De Kast van Van Veen", zegt Van der Ham. ,,Die is door ambtelijke willekeur en desinteresse verlo ren gegaan." In zijn biografie schrijft hij: 'Feit is dat nu geen volledig inzicht meer te krijgen is in wat er voorafging aan het onderzoek aan kust en delta voordat tot de Deltawerken werd besloten.' Op de dag dat er ein delijk een stand beeld in het Delta gebied wordt ont huld van Johan van Veen, de 'vader' van de Delta werken, komt zijn biograaf Wil lem van der Ham met een pijn lijk bericht: het vrijwel complete archief van Johan van Veen is de afgelopen vijftien jaar verkwan seld. Vorige week donderdag werd op Neeltje Jans de herziene edi tie van de in 2003 verschenen biografie van Johan van Veen (1893-1959) gepresenteerd. Giste ren vond de onthulling plaats van zijn standbeeld op Schie- lands Hoge Zeedijk in Capelle aan den IJssel. Het tweede, de eerste buste werd in 1979 ont huld in zijn geboorteplaats Uit- huizermeeden. Harde woorden Tussen alle herdenkingstoespra ken klinken harde woorden van schrijver Willem van der Ham (1958). Tijdens zijn onderzoek naar leven en werk van Johan van Veen stuitte hij op 'De Kast' waarin Van Veen al zijn rappor ten en kaarten bewaarde. Van der Ham schrijft over dat archief, dat hij aanvankelijk in de biblio theek van het in 2007 opgeheven Rijks Instituut voor Kust en Zee (RIKZ) in Den Haag aantrof: 'De kast van Van Veen en de kast van zijn medewerker Stroband, die daarnaast staat, geven een uniek inzicht in de totstandkoming van een groots plan. Van de eer- ste rapporten die in 1929 door de Studiedienst zijn opgesteld tot de ingebruikname van de Ha- ringvlietsluizen in 1970. Het is allemaal op de voet te volgen. De perikelen met de getijberekenin gen, de opkomst van de reken machine en de computer, de ont dekking van de gevaren, gege vens over het zandtransport en BRIEVEN U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Rappers Het morele failliet van onze sa menleving wordt scherp getekend door onze gewilligheid om elke zwarte jongere die iets te moppe ren, te schelden of zelfs te bedrei gen heeft, een podium te verschaf fen. Een bekende rapper scan deerde openlijk dat hij een Zwarte Piet (krant 15 september) in zijn gezicht zou schoppen. Wat zou er met mij gebeuren als ik op de Markt in Middelburg zou schreeu wen dat ik die of die rapper in zijn gezicht ga schoppen als ik hem zie? Juist. Mijn ruiten zouden zijn ingegooid eer ik thuis was. Wat verbeelden deze jongeren zich? Welke belangrijke bijdrage heb ben ze geleverd aan de samenle ving? Totaal niks.Moeten we naar hen luisteren? Moeten we om wille van hen ons Sinterklaasfeest aanpassen? We moeten met 100.000 mensen naar Amsterdam, allemaal als pikzwarte Zwarte Piet. En jonge oproerkraaiers ho ren thuis in een werkkamp, niet op een muziekpodium. R. Vreeke, Domburg Dierenparkje Mens en dier die op 'De Witte Raaf' hun vaste verblijf hadden, moeten plaatsmaken voor 'Het Waterpark Veerse Meer' waarmee de menselijkheid lijkt te verdwij nen. Gasten die hier al decennia lang verblijven voelen zich aan de kant gezet. Dieren die er waren voor het gezelschap van de men sen (krant 17 september) worden genadeloos afgemaakt. Wat een triest verhaal. Respectloos. M. Klaasse, Middelburg Column Een eerlijk verhaal is onmogelijk na de eerste leugen, maar deze re gering stapelde verder en faalde. Onze regering faalde en zweeg, op een paar kritische Kamerleden na. Achteraf stilzwijgend beleid bij sturen is helaas ook een vorm van regeren, hoe paradoxaal het ook lijkt (krant 19 september). Oude ren en andere risicogroepen die maandenlang opgesloten zaten - weggehouden van familie en ge liefden - zijn bedrogen en be dreigd door het Pinocchio-kabi- net. Geen ventilatie, opsluiting in gevaarlijke bubbels en een gedeel- telijk verbod op mondkapjes voor verplegend personeel in verpleeg huizen zorgden voor levensbe dreigende omstandigheden. Dat 'complotdenkers' en virusontken ners opstaan is een uitgemaakte zaak. Critici en andersdenkenden zijn decennia lang neergezet als imbecielen, dwazen en zotten die men snel in hechtenis moest ne men. Stel dat ik de maandenlang onder dwang opgesloten ouderen in risicovolle omgeving vergelijk met nertsen, was dan misschien het doel preventief ruimen? Is dit kabinet vrijgesteld van vervol ging? Abko Paauwe, Goes Westerscheldetunnel Houd tol voor investering in Zeeuws-Vlaanderen (krant 18 sep tember). Eindelijk een ander ge luid dat zeker gehoord mag wor- den. Stichting Zeeland Tolvrij houdt geen rekening met de toe name van het vracht- en perso nenverkeer vanuit België. De toe name van vrachtverkeer vanuit Zeebrugge dat via de N61 en van uit Gent via de N62 naar de Wes- terscheldetunnel rijdt, neemt schrikbarend toe. De Liefkens- hoektunnel en Kennedytunnel worden omzeild omdat het daar vrijwel altijd vast staat en het vrachtverkeer op de Belgische au towegen tol moet betalen. Het we gennet in Zeeuws-Vlaanderen is hier niet op berekend. Ook de Westerscheldetunnel kan dit op den duur niet meer aan. Het aantal pech- en ongevallen neemt alleen maar toe. Vrijwaar net als tot 2003 bij de veerboot alleen de Zeeuws Vlamingen van tol, maar hand haaf de tol voor anderen. N. Bos, Axel dinsdag 29 september 2020 Archief deltapionier verkwanseld - Willem van der Ham, biograaf van Johan van Veen Jan van Damme Capelle aan den IJssel De onthulling van het borstbeeld door dochter Marian van Veen en burgemeester Peter Oskam van Capelle aan den IJssel. foto simone agema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 40