Veiligheidsregio schaart zich achter landelijke maatregelen NIEUWS 3 zich op zoveel dinsdag 29 september 2020 Zeeland is de laatste dagen een gunstige uitzondering als het gaat om de coronacijfers. Even afklop pen, want één besmet groepje Zeeuwen kan de provincie direct weer in het linkerrijtje van het na tionale coronaklassement zetten. De Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) schaart zich daarom achter de lan delijke maatregelen. Theo Giele, Frank Balkenende en Barry van der hooft Vlissingen Gisteren meldde het RIVM zeven po sitieve tests in heel Zeeland, 1,8 per 100.000 inwoners. Het vijfdaags ge middelde is 3,8 (per dag). Landelijk zijn die cijfers 16,7 en 16,0 per 100.000 in woners. De Zeeuwse cijfers steken gunstig af. En dat voor een provincie die deze zomer in Goes de nationale primeur had van de eerste besmet tingshaardjes als voorbode van de tweede golf. Regionale cijfers worden omgerekend naar het aantal besmet tingen per 100.000 inwoners om pro vincies te kunnen vergelijken. In die rekensom is het effect van één besmet ting meer of minder in Zeeland net zo groot als tien besmettingen in Zuid Holland. VRZ-voorzitter Jan Lonink: ,,Het vi rus verspreidt zich zo snel en op zoveel plekken, dat alleen regionaal ingrijpen onvoldoende is. Ook in Zeeland vraagt dat om met elkaar weer extra voorzich tig te zijn. De verscherpte landelijke maatregelen geven niet alleen duide lijkheid, ze zijn echt nodig. Hoewel in Zeeland nu minder besmettingen zijn, is het ook hier wachten op problemen. We moeten vooral een snelle toename van zieken voor zijn. We willen kost wat kost voorkomen dat opnieuw veel druk op de zorg ontstaat en zwaardere maatregelen in onze regio, zoals in het voorjaar, nodig zijn. We hebben bewe zen dat we het virus snel kunnen af remmen door alert te zijn en door sa men verantwoord met de maatregelen en adviezen om te gaan." Waardoor in Zeeland minder men sen positief testen op Covid-19 is gis sen. ,,Er is geen wetenschappelijk on derbouwde reden waarom het hier gunstiger is dan in bijvoorbeeld het Noorden van het land. Het zal waar schijnlijk ook niet zo blijven. Wel zijn er bepaalde gunstige factoren in Zee land ten opzichte van vele, maar niet alle, andere regio's, zoals veel ruimte. Ook grote gezinnen kunnen zich hier een huis veroorloven", aldus de GGD Zeeland. De ziekenhuizen in Goes en Ter- neuzen hebben de afgelopen week patiënten uit de Randstad opgeno men. Gistermiddag zei Ernst Kuipers, voorzitter van het Landelijk Netwerk Acute Zorg, dat ziekenhuizen hun gewone zorg mogelijk weer moeten inperken. In Zeeland is dit nog niet aan de orde, lieten Adrz en ZorgSaam weten. Burgemeester Jan Lonink van Terneuzen arriveert bij het Veiligheidsberaad in Utrecht eerder deze maand. foto anp Het virus verspreidt plekken, dat alleen regionaal ingrijpen onvoldoende is -Jan Lonink, voorzitter Veiligheidsregio Zeeland uur niet. ,,Het aantal coronabesmettin gen in Zeeland is gewoon laag." Hut heeft kritiek op de gehanteerde maat staven. ,,Als er 15 mensen op 100.000 inwoners zijn geïnfecteerd ben je al een coderoodgebied. Voor Vlissingen betekent dat 7 mensen. Waar praten we over?" Hut kent geen klant met corona. ,,Ook mijn klanten kennen geen en kele coronapatiënt. Maar het Zwaard van Damocles hangt boven je hoofd. Deze maatregel is funest voor cafés. Hoelang ik het volhoud? Totdat mijn spaarcentjes op zijn." Hij denkt dat de maatregel averechts werkt. ,,Nu al ha len studenten hier vaak bier. Dat drin ken ze vervolgens met zijn twaalven op in een kamertje van drie bij vier in hun studentenhuis.'' Hij wil maar zeggen, dat vervroegde sluiting dat soort privé- bijeenkomsten kan aanwakkeren. Wessel Leunis van (eet)café De Groote Slock in Terneuzen vindt 22.00 uur dicht waardeloos. ,,Ik heb een ei gen pandje en serveer ook maaltijden. Het is al geen vetpot en dat wordt er met een vervroegde sluiting niet beter op. Hoewel, sinds de pandemie blijven mensen niet meer tot diep in de nacht. Het blijft toch lastig met al die corona maatregelen. Je kunt niks organiseren, niks investeren, alleen net je hoofd bo ven water houden." Toeschouwers Art van der Staal, voorzitter van HSV Hoek, zit niet op wedstrijden zonder publiek te wachten. Dat betekent dat zijn club geen inkomsten heeft. ,,Dat is dan maar even zo'', reageert hij. ,,We hebben moeilijke maanden achter de rug, maar de komende weken overle ven we wel. Al komt er een moment waarop we in de kosten moeten gaan snijden. Dan zul je met je spelers en technische staf van de eerste selectie in gesprek moeten.'' Er zijn veel vragen over de komende periode. ,,Begin november spelen we een verre uitwedstrijd tegen Excel- sior'31, in Rijssen", geeft de voorzitter als voorbeeld. ,,Kan de selectie dan een dag eerder afreizen en daar overnach ten? Ik ben benieuwd wat we rond onze thuiswedstrijden kunnen doen. Boven de tribune hangt een camera. Misschien kunnen we de wedstrijd streamen. Eén ding is zeker: we zullen weer creatief moeten zijn.'' VRZ-voorzitter Lonink begrijp dat de maatregelen voor veel mensen, ze ker voor ondernemers, een tegenvaller zijn. ,,In Zeeland voelt dat extra zwaar omdat het virus hier nu nog minder hard oplaait. Maar corona stopt niet bij de regio- of landsgrens. Met deze maatregelen kunnen we erger voorko men." Funest voor cafés Steve Schalkwijk in actie voor Hoek. Tegen VVOG speelde Henk Hut van café Hoppit in Vlissingen ziet het nut niet in van slui- Henk Hut van café Hoppit in Vlissin- Hoek voorlopig een van de laatste wedstrijden mét publiek. ten om 22.00 uur. gen ziet het nut van sluiten om 22.00 foto anne hana foto lex de meester Het coronavirus ligt ook in Zeeland nog op de loer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3