Bossen gedijen wel bij storm, maar roofvogelnesten niet IN DE REGIO 1 6 Groen licht voor 47 bedrijven 4 - MIJN DORP, MIJN STAD Voorzitter Pieter Marinissen van de Vekabo, de Veerse afdeling van de belangenorganisatie van minicam- pings, is niet verbaasd over het aan tal ingediende aanvragen. ,,Had ik wel zo'n beetje verwacht." Volgens hem gaat het vooral om de grotere minicampings langs de kust die van deze speciale regeling hopen te pro- Normaal zie je eind augustus al lege plekken. Nu was ook september erg goed fiteren. Tot nu toe moesten de Veerse ondernemers op 15 novem ber de minicamping sluiten om pas in maart weer de eerste gasten te kunnen ontvangen. Toen begin dit jaar ook de mini- campings hard werden getroffen door de coronacrisis - ze moesten eerst sluiten en mochten daarna maar een beperkt aantal gasten ontvangen - deden Vekabo en SVR (Stichting Vrije Recreatie) een be roep op de gemeente om voor deze ene keer toestemming te geven ook 's winters gasten te mogen ontvan gen. Ze wezen erop dat ze de misge lopen inkomsten zo deels zouden kunnen compenseren. Ook vanuit de gemeenteraad werd aangedron gen op die mogelijkheid. Winter kamperen staat al wat langer op het wensenlijstje van de Vekabo en de SVR. Na enig beraad besliste het dagelijks bestuur van de gemeente dat het voor deze ene keer mag. Wintergasten Marinissen verwacht dat met name bezitters van campers de komende winter gebruik gaan maken van de mogelijkheid op een van de mini- campings langs de Walcherse kust te staan. Vanuit die groep krijgen de ondernemers regelmatig vragen of ze in december of januari langs kunnen komen. Maar hij verwacht ook dat de chalets in trek zullen zijn bij wintergasten. Hij heeft nog niet gehoord dat er veel boekingen voor de komende winter zijn. ,,Zelf heb ik een paar mensen die tijdens de kerstperiode bij mij in een van de chalets willen zitten." Dat de minicampings nog niet veel boekingen hebben, is niet vreemd. Door de aanhoudende co ronacrisis wordt in de regel laat ge boekt omdat velen afwachten of het wel veilig is om te gaan. Terugblikkend op het afgelopen seizoen zegt Marinissen wel dat hij een erg goed hoofd- en naseizoen heeft gehad. Dat geldt ook voor zijn collega's. ,,Normaal zie je eind au gustus de eerste lege plekken. Nu was september ook nog heel erg goed." ,,Het is niet allemaal ach en wee", reageert boswachter Karel Leef- tink. ,,Een storm is best goed voor een bos." Een tak die afbreekt, was er toch al niet best meer aan toe, bedoelt hij. Dat geldt ook voor om gewaaide bomen. ,,En de wonden die afgebroken takken achterlaten, daar groeien, net als bij mensen, weer korstjes op." De spleten in dode bomen bieden nieuwe kan sen voor bijvoorbeeld vleermuizen en spechten. ,,Voor de natuur als geheel is het niet zo'n probleem." Veel gesneuvelde takken en de heel zware bomen kunnen dan ook blijven liggen; ze zijn onder deel van het bos, benadrukt Leef- tink. ,,We zorgen wel dat de paden weer vrij zijn. Zeker in de Mante ling, wat toch meer parkachtig is. De stukken die we wegzagen, leg gen we in het bos neer." Staatsbosbeheer heeft alle bos wachters er op uitgestuurd om de puinhoop op te ruimen die Odette heeft achtergelaten. De gemeente Middelburg zet haar tuinmannen en de zaagploeg aan het werk, zegt Jeroen Sakko. ,,De brandweer heeft tijdens en na de storm meteen ge zorgd dat alle wegen veilig zijn. Het opruimen doen we zelf." Zware klussen Zowel Staatsbosbeheer als de ge meente huren ook aannemers met groot materieel in voor de zwaar ste klussen. Zoals de forse bomen die op de paden in Park Tooren- vliedt zijn gevallen. Ook in het Vlissingse Nollebos en het Van Woelderenpark zijn bomen ge sneuveld. Binnen driehonderd meter zijn er vier omgewaaid, con stateert Jean-Marie van Isacker van Stichting Van Woelderenpark. De bossen aan de kust, zoals tus sen Vlissingen en Zoutelande, zijn 'gevoelig' voor stormen, weet Leef- tink. En dat heeft weer gevolgen voor het fietspad dat daar ligt. Verwaaide nesten Voor de dieren heeft de storm ook gevolgen gehad. ,,Bij Rammekens zag ik dat de reeën de rand van het bos opzochten. Kennelijk is het daar prettiger voor ze", vertelt Leeftink. ,,Wat ook jammer kan zijn, is dat grote roofvogelnesten uit de bomen zijn gewaaid. Dat be tekent dat ze die in het voorjaar niet een beetje kunnen verbou wen, maar helemaal opnieuw moeten beginnen." Voor mensen heeft de boswach ter ook nog een waarschuwing: ,,We zien nu ook bomen die nog niet zijn omgewaaid, maar poten tieel gevaarlijk zijn. Die kunnen alsnog omvallen, zeker als het hard waait. In het algemeen geldt: ga de eerste paar dagen na een storm niet het bos in. Juist dan is het gri- sico groot." KOUDEKERKE Informatieavond over zonnepark Tentoonstelling in Galerie T Online bijeenkomst H M'M. dinsdag 29 september 2020 Deel Veerse campings in winter open WA Het opruimen van omgewaaide bomen in Park Toorenvliedt. foto dirkjan gjeltema Van de ruim 160 Veerse mini- campings mogen 47 deze winter gasten ontvangen. Er waren 48 bedrijven die daartoe een ver zoek indienden en het dagelijks bestuur van de gemeente gaf tot nu toe bijna iedereen toestem ming om tijdens de winter open te zijn. De aanvraag van de 48e is nog in behandeling, aldus een woordvoerder. Emile Calon Domburg -Pieter Marinissen, Vekabo Nu Odette is uitgeraasd, zijn wandelpaden in parken en bos sen veranderd in hindernisba- nen. De tuinmannen van de ge meente en de boswachters van Staatsbosbeheer zijn gisteren begonnen met opruimen. Maurits Sep Middelburg De Coöperatie Energie neutraal Koudekerke/ Dishoek houdt vanavond een informatiebijeen komst over de mogelijke realisatie van een tweede zonnepark in Koudekerke. De bijeen komst begint om 19.30 uur en vindt plaats in sporthal De Couburg. Aanmelden is verplicht en kan door een e-mail te sturen naar 4371ener- gieneutraal@gmail.com. MIDDELBURG De Zeeuws-Vlaamse fine art fotograaf Frank Peters is vandaag aan wezig bij Galerie T om zijn tentoonstelling in te richten. Er worden op groot formaat twee fine art prints van zijn meest bekroonde foto's ten toongesteld. De ten toonstelling is te zien tot zondag 8 november. In dezelfde periode wordt ook werk getoond van kunstenaars Ad Arma en Mieke Oldenburg. MIDDELBURG Via GoToMeeting wordt er vanmiddag een online bijeenkomst gehouden a ir, Fotograaf Frank Peters stelt zijn werk tentoon bij Galerie T in Middelburg. foto camile schelstrate over het participatienet werk in Zeeland. Met het uitdaagrecht kunnen be woners initiatieven en andere taken van over heden overnemen, als zij denken dit goedkoper, slimmer, beter of met een grote maatschappe lijke waarde te kunnen uitvoeren. Wat betekent dit voor de gemeenten en Provincie? Het pro gramma duurt van 13.30 tot 15.30 uur. Aanmel den kan via dezb.nl. AAGTEKERKE Gym zaal, 17.30-18.30 uur: Gymnastiek voor kin deren; GRIJPSKERKE Nim- merdor, 18.30-19.30 uur: Jeugdnatuurclub De Vleermuis; KOUDEKERKE Couburg, 19.30 uur: Informatiebijeen komst over tweede Zonnepark; MIDDELBURG Zelfre- giecentrum, Oranje laan 17-19, 10.00 12.30 uur: Cursus Welness Recovery Action Plan voor mannen ZB, 12.00 14.00 uur: Spreekuur Sociale Cliëntenraad; Cinema Middelburg, 20.00 uur: Mario nette; OOSTKAPELLE De Halve Maan, 10.15 11.45 uur: Dynamic Tennis; OOST-SOUBURG De Gouwe Tuyn, 09.30 uur: Koffieochtend voor senioren; 14.00 uur: Koersbal; De Belt, 19.30-21.30 uur: Badminton (17+); VEERE Museum Veere, 13.00-15.30 uur: Handwerkcafé; VLISSINGEN Oude Markt 45, 10.30-12.00 en 14.00-15.30 uur: Stadswandeling; De Herberg, 13.30- 16.30 uur: Foto-expo sitie; Gymzaal Theo Thijssenschool, 17.00 uur: Kleutergym; Fysio de Rozen gracht, 19.00 uur: Wandeling in groeps verband; VROUWENPOLDER Float Centrum Zee land, 19.30-22.05 uur: Bewustzijnstraining; WESTKAPELLE De Bellink, 17.00-18.00 uur: Gym voor mei den (10-12 jaar); Bij de Koster, 18.45 19.45 uur: Pilates; WEST-SOUBURG Van Doornlaan 33a, 13.00-17.00 uur: Ta feltennis senioren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38