Zwarte Piet komt niet meer op Albero-scholen GroenLinks: 'Stop jacht op wilde eenden in Zeeland' 4 Vlissingse wegen afgesloten en auto's aan de kant voor de Binck Bank Tour De individuele tijdrit gaat verge zeld van een batterij (verkeersre gels. Publiek wordt geweerd bij de start op het Beursplein en de finish in de Badhuisstraat. Bewoners en ondernemers langs het elf kilometer lange parcours moeten morgen vóór 10.00 uur de weg vrij hebben gemaakt en de auto elders geparkeerd hebben. De parkeerterreinen aan de Kenau Hasselaarstraat, ook die achter Ci- neCity, zijn echter niet beschik baar. Daar wordt een coronaveilig verblijf ingericht voor de deelne mers. Publiek wordt geweerd. Autobezitters uit binnenstad en boulevards worden verwezen naar het parkeerterrein in de Spuikom, het deel Kenau Hasselaarstraat vanaf de toerit naar het parkeerter rein tot aan het Wooldhuis en de parkeerplaats Nollebos. Hun par- keervergunning is die dag op die plaatsen geldig, parkeergeld betalen hoeft dan niet. Mediaplein Het Stadhuisplein en de Paul Kru- gerstraat tussen Hobeinstraat en Badhuisstraat moet vandaag om 18.00 uur al autovrij zijn. Daar wordt een mediaplein ingericht voor de televisieverslaggeving via de zenders NPO (1, 18.45 uur), VRT (Een, vanaf 16.45 uur) en Eurosport (vanaf 23.35 uur). De PZC doet ver slag via de website en gedrukte krant. Winkels en horecazaken moeten morgen voor 10.00 uur be voorraad zijn. De Spuikomweg, Spuistraat, Bellamypark en Smalle Kade vormen de verbindingsroute tussen start en finish en zijn even eens afgesloten. De renners gaan vanaf het Beurs plein over de boulevards via het fietspad in de duinen naar de Bur gemeester van Woelderenlaan, Bachlaan, Zwaanweg, Dishoekse- weg, Verbrandehofweg, Galgeweg, Schubertlaan, Debussylaan, Bach- laan, Burgemeester van Woelde- renlaan en eindigen in de Badhuis straat. Aanwonenden hebben een brief van de gemeente gekregen. Het parcours mag alleen te voet of met de fiets worden overgestoken op plekken waar begeleiders staan. Bij hoge noodzaak laat een ver keersregelaar auto's de Spuistraat oversteken bij de Dam, naast Villa Yvonne. In de Coosje Buskenstraat geldt morgen tweerichtingsver keer. De hulpdiensten kunnen wel spoedritten blijven rijden, des noods op het parcours. De Vogelbescherming en Sovon hebben 2020 uitgeroepen tot het jaar van de wilde eend. De soort holt achteruit omdat wilde eenden vogelvrij zijn. Ze mogen vrij wor den bejaagd. Daardoor is de popu latie sinds 1990 met een derde ge daald. In 2017 werden 90.000 wilde eenden afgeschoten op een lande lijk totaalaantal van naar schatting 600.000 tot 800.000. Jagers schoten de afgelopen twee jaar 16.752 wilde eenden af in Zee land. In die twee jaar (2018 en 2019) werden 13.778 levende exemplaren geteld. ,,De soort en daarmee de biodi versiteit lopen terug. Bovendien verstoort de jacht ook beschermde vogelsoorten. Een zorgelijke ont wikkeling. We willen van GS we ten wanneer ze een einde maken aan de jacht op de wilde eend", zegt fractievoorzitter Gerwi Temmink van GroenLinks. Nestkorven De Faunabeheereenheid Zeeland voert het faunabeleid van de pro vincie uit. Die eenheid bestaat uit landbouworganisaties, grondeige- naren, de jagersvereniging, terrein beheerders, de Dierenbescherming en provincieambtenaren. Omdat het het jaar van de wilde eend is, plaatsen jagers dit seizoen nestkor- ven om de sterfte onder eenden kuikens tegen te gaan, want 60 pro cent van de kuikens redt het niet. Nestkorven moeten 'rovers' op af stand houden. Michiel de Wit van de Dierenbe scherming regio Zuid, die tevens in de Faunabeheereenheid Zeeland zit, vindt dat een 'weinig geloof waardige maatregel'. ,,Zo wekken jagers de indruk de soort eerst te helpen om vervolgens eenden te kunnen afschieten. Als je de soort echt wilt redden, zie dan af van de jacht erop." niet meer voorkomen in alle acti viteiten en uitingen rondom Sin terklaas', staat te lezen in de brief. Wat dat precies gaat betekenen voor de komst van de goedheilig man is nog niet helemaal duide lijk, laten Ad Vis en Pim van Kam pen (College van Bestuur) weten. Maar Albero laat de sint zeker niet alleen: ,,Samen met oudere leer lingen, ouders en collega's zullen We denken na hoe we ervoor kunnen zorgen dat Sinterklaas vergezeld wordt we nadenken hoe we ervoor kun nen zorgen dat Sinterklaas wordt vergezeld door een aantal vrien den. Die kunnen hem dan helpen met het uitdelen van cadeautjes en snoepgoed." Grappige kindervriend Vis en Van Kampen melden dat zij het belangrijk vinden om dit statement te maken. ,,We realise ren ons dat dit een grote stap is die voor sommige mensen misschien te groot is. Voor veel mensen heeft Zwarte Piet niks te maken met slavernij, racisme en discrimina tie. Voor hen is hij een grappige kindervriend die helper is van Sinterklaas. Tegelijk weten we dat er veel mensen zijn die dit anders ervaren en tevens kan het kinde ren een verkeerd beeld geven van mensen met een donkere huids kleur." De Albero-groep omvat 26 basis scholen op Noord- en Zuid-Beve land, zowel christelijk als open baar. Het College van Bestuur en de gezamenlijke directeuren zijn, volgens het bestuur, unaniem tot het besluit gekomen dat Zwarte Piet niet past binnen de Albero- kernwaarde diversiteit. Slavernijverleden ,,De verwijzingen naar het slaver nijverleden en de nauwe verbon denheid met racistische denk- We realiseren ons dat dit een grote stap is, die voor sommige mensen te groot is beelden hebben ons doen beslui ten dat we afstand nemen van Zwarte Piet." Tijdens het ko mende sinterklaasfeest zullen geen zwartgeschminkte Pieten meer op de scholen komen. 'In de cember 2021 zal de hele figuur Piet dinsdag 29 september 2020 GO Stad dicht wegens wielerkoers Vlissingen wordt morgen groot scheeps afgesloten voor ver keer voor de wielrenners van de Binck Bank Tour. Een groot deel van het centrum en de wijk Paa- uwenburg is tussen 11.00 en 18.00 uur niet of beperkt toe gankelijk. De gemeente Vlissin- gen roept mensen op de tweede etappe van de tour niet vanaf de straat maar op een beeldscherm te volgen. Claudia Sondervan Vlissingen Het parkoers van de Binck Bank Tour. Wilde eend met kuikens. foto jelle de jong Maak een eind aan de jacht op wilde eenden in Zeeland. Die op roep doet de Statenfractie van GroenLinks aan Gedeputeerde Staten. Frank Balkenende Middelburg De Albero-scholengroep doet Zwarte (geschminkte) Piet dit jaar in de ban. En volgend jaar verdwijnt hij helemaal van het toneel. ,,De hele figuur Piet komt dan niet meer voor bij de activiteiten en uitingen rond Sinterklaas", laat het Albero- bestuur weten in een brief aan alle betrokkenen. Willem Adriaansens Goes -Bestuur Albero -Bestuur Albero Vlissingsche Watergang Lammerenburg West Souburg Rosenburg J* N23B r: --- ot Rooseveltlaan N661 pre**® Vlissingen Vebenabos

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 36