s? Ook Zeeland toe aan noodrem Geen schade aan dijken en duinen door storm Verliefdheid Opleiding palliatieve verpleegkunde van start Tientallen caravans, campers, boten en andere spullen die waren opgeslagen in een loods op een erf langs de N57 bij Serooskerke op Schouwen, zijn in de nacht naar maandag bij een verwoestende brand volledig in de as gelegd. 2 BRAND LOODS IN SEROOSKERKE (S) A 3 Commentaar Iederland heeft het zien aankomen. Strengere coronare- gels hangen al een tijdje in de lucht. Toch vallen de aan scherpingen zwaar. Privé moet het kringetje nog kleiner dan het al was, van plezier rond de sportvelden kan geen sprake meer zijn en de horeca moet dicht voor het feest goed en wel is begonnen. Ook al geldt deze stevige beperking van het sociaal verkeer maar drie weken, het hakt erin. Maar het moet. Voor mondkapjes is nog geen landelijke richtlijn. De recente stijging van het aantal besmettingen leek eerst weinig effect te hebben op de gezondheidszorg. Die tijd is voorbij. Zelfs als het besmettingstij nu ineens keert, zal de aan dacht die ziekenhuizen aan coronapatiënten moeten geven, de reguliere zorg verdringen. Met andere woorden: bovenop de corona-ellende komt het leed van andere zieken. Dat is reden genoeg om drastisch bij te sturen. Zijn de landelijke maatregelen eigenlijk wel nodig in Zee land? Hier gaat het toch goed? Dat klopt. Het aantal besmet tingen en zieken is laag. Als we dat zo willen houden, moeten we voorzichtig blijven. Want de les van de opleving van corona in andere gebieden in Nederland is, dat het virus laconiek ge drag snel afstraft. Toch nemen ook heel wat Zeeuwen het iets minder nauw met afstand houden en met hygiëne. Bovendien is Zeeland geen gesloten kring, geen veilige bubbel. Er zijn veel contacten met buutendiekers, hier of buiten de provincie. Dus Zeeland moet gewoon mee in de landelijke aanpak. Gunstige Zeeuwse coronacijfers zijn geen reden hier soepeler te zijn dan in de rest van het land Storm Odette die afgelopen week einde over Zeeland raasde, heeft geen schade veroorzaakt aan Zeeuwse dijken en duinen. Wel is er overlast ontstaan door zandver stuiving. Dat zegt Waterschap Scheldestromen. Omdat de dijken en duinen bere kend zijn op heel zware storm en hoog water, heeft Odette nergens in Zeeland geleid tot direct gevaar. Wel is er veel zand richting de dui nen geblazen. Gisterochtend heeft het waterschap bij afgaand water de kust geïnspecteerd. Overal was sprake van veel zand verstuiving. Om duinovergangen weer toegankelijk te maken, wordt op sommige plaatsen de komende dagen het zand van de paden ver wijderd. Op Tholen en Schouwen- ALMANAK Het ging op school over ver liefdheid. Die ochtend mochten de Souburgse groep 8-leerlin- gen allemaal vertellen wat zij van verliefdheid wisten, vonden en dachten. En natuurlijk ver tellen hoe het voelt om verliefd te zijn. ,,Je krijgt zo'n raar gevoel in je Duiveland zijn een aantal zoge noemde 'Hillblocks' beschadigd. Deze betonblokken die als water kering dienen, worden komende week gerepareerd. Op Noord-Beveland is het zand niet alleen richting de duinen ge blazen, maar zijn er ook stukken Storm Odette heeft wel overlast veroorzaakt door zandverstuiving strand in het water verdwenen. Voor de veiligheid van de dijken en duinen heeft dit geen gevolgen, waardoor voor het waterschap ter plaatse geen maatregelen nodig zijn. buik", wist de ene jongen te ver tellen. ,,Alsof je heel erge honger hebt." De link met eten inspi reerde een klasgenoot. Hij com bineerde diezelfde honger met een portie angst. ,,Ik ben altijd bang dat ik alleen overblijf. Dat ik dan in m'n eentje pizza moet zitten eten op de bank." Scooterrijder valt bij Draaibrugpad en raakt gewond Soulbeat speelt in de Piek TERNEUZEN Gratis energiescan voor binnenvaart Marianne Hofman, die woont in de naastgelegen woning, is zich rot ge schrokken. ,,Volgens de brandweer had het geen vijf minuten langer moeten duren of onze woning en de aangrenzende schuur waar nu tijdelijk mensen in verblijven was ook in vlammen opgegaan." Hofman en haar vriend gingen zondagavond al rond 21.30 uur naar bed toen haar stiefdochter ongeveer twee uur later ineens in paniek in hun slaapkamer stond. Toen zij op weg was naar de stoppenkast om dat de stroom was uitgevallen, zag ze vanuit het raam achter hun huis een enorme oranje gloed. Hofman: ,,Ik dacht meteen: 'ons huis staat in de fik'. Mijn hart stond stil. Ik sprong uit bed en was zo in paniek dat ik mijn kleren en de sleutel van de achterdeur niet meer kon vin den. Ondertussen stonden er bene den al mensen op de ramen en deu ren te bonzen dat we snel naar bui ten moesten komen." De rest van de nacht heeft de fa milie buiten in spanning afgewacht of de brand niet zou overslaan naar de schuur waar hun woning aan grenst. Hofman: ,,De vlammen wa ren zo erg. Er vlogen allerlei bran dende stukjes in het rond en er wa ren constant explosies te horen. Ik ben normaal gesproken echt een nuchtere tante, maar dit was echt bizar." Uiteindelijk wist de brand weer te voorkomen dat het vuur oversloeg naar de nabijgelegen schuur, maar dat was volgens Hof man echt op het nippertje. ,,Als ze er vijf minuten later hadden ge staan, waren we nu alles kwijt ge weest." Veel aan zijn hoofd Intussen hadden zich die nacht op het erf ook enkele mensen verza meld die machteloos toekeken hoe hun spullen vergingen tot as. Eige naar van de loods Pieter 't Hart was er ook. Een dag na de brand heeft hij weinig zin om te praten over wat er gebeurd is. Hij heeft nu te veel aan zijn hoofd, zo laat hij weten. Een dag na de brand smeult het nog flink na en de brandweer moet nog meermaals uitrukken om na te blussen. Ook is er onderzoek ver richt naar de oorzaak van de brand. Naar verluidt stonden in de loods tientallen caravans, campers en bo ten opgeslagen. Kees van Tellingen uit Serooskerke was er ook. Hij zag hoe zijn boot in vlammen opging en keek gespannen toe of het vuur niet zou overslaan naar de schuur waar zijn tweede boot gestald staat. Toen Van Tellingen gisteravond laat zoveel brandweerwagens hoorde, besloot hij eens te kijken wat er aan de hand was. ,,Toen ik op internet Serooskerkseweg zag staan, keek ik uit het raam. De hele lucht kleurde oranje en ik wist ei- Zeeland is een opleiding rijker. Gis teren ging de opleiding palliatieve verpleegkunde van start. Zeeuwse Zorgschakels, een netwerk van 20 zorgaanbieders uit de provincie, zorgde ervoor dat de praktijkge richte opleiding nu dicht bij huis kan worden gevolgd. Voorheen moesten ze de provincie uit. De HZ University of Applied Sci ences biedt onderdak, Avans+ uit Breda en het Netwerk Palliatieve Zorg Zeeland leveren kennis en de provincie ondersteunt de opleiding met een startbijdrage. Daardoor konden maandag 12 zorgprofessio- nals aan de slag met de opleiding. Het voordeel is dat professionals dichter bij huis kunnen worden op geleid. Door de vergrijzing zal een toe nemend aantal mensen te maken krijgen met palliatieve zorg. Die be treft ongeneeslijke ziekten zoals dementie. Omdat steeds meer mensen (langer) thuis blijven, wo nen zal juist ook de vraag naar pal- liatieve zorg in de thuissituatie toe nemen. De behoefte aan goed opge leide verpleegkundigen is er ook in Zeeland. Zeeuwse Zorgschakels zette op verzoek van zorgpartijen een Zeeuwse uitvoering van het programma palliatieve verpleeg kunde op poten. dinsdag 29 september 2020 Miriam van den Broek Middelburg Tip? redactie@pzc.nl OOST-SOUBURG De bestuurder van een snorscooter is gistermid dag in Oost-Souburg ge wond geraakt bij een eenzijdig verkeersonge luk. Het slachtoffer kwam om 15.45 uur op het Draai brugpad ten val, bij de kruising van de Berm- weg, de Spoorstraat en de Kanaalstraat. Een rapid responder en een ambulanceteam ont fermden zich over de ge wonde. Het slachtoffer is per ambulance overgebracht naar een ziekenhuis. Over de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. VLISSINGEN De Zeeuwse band Soul beat geeft zaterdag 3 ok tober het wekelijkse streamconcert vanuit poppodium De Piek te Vlissingen. De band maakt binnenkort een eigen plaat met Joost 'Novastar' Zweegers en Marc Blom. Soulbeat is twee jaar geleden opge richt door bassist Alain Vierhout en leadzanger Sven van Santen. De vrienden speelden samen in diverse formaties. Het concert, met 25 mensen publiek dat door de bandleden zelf wordt uit gezocht, is op Face- book te volgen vanaf 21.00 uur. Binnenvaartschippers in North Sea Port kunnen hun elektriciteitsnet aan boord gratis laten on derzoeken door experts, die vervolgens tips geven over energiebe sparing. Aanmelden kan tot 22 oktober. De gratis energiescan vindt plaats op meer dere ligplaatsen in het havengebied en moet het gebruik van wal- stroom in de havens van North Sea Port en Ant werpen aanjagen. Wal- stroom is een milieu vriendelijke en stille ma nier om binnenschepen van elektriciteit te voor- 'Bijna ging Wendy de Jong Serooskerke Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34