O Bumperkleef krijgt meeste Kalf-nominaties 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV V ENCYCLOPEDIE KOOT BIE Drie decennia maakten Kees van Kooten en Wim de Bie tv-programma's. Richard Groothuizen (63) stelde de 'gegarandeerd ongeautoriseerde' Koot Bie Encyclopedie samen. ,,Ik heb uit containers uniek materiaal gehaald.'' Tegenlicht had een interessante aflevering zondag: de achterkant van onze online koopwoede. En dan vooral die van het '100 dagen bedenktijd en daarna lekker gratis retour- neren'-principe dat de Nederlander gretig om helst. Er is een wegwerpcultuur ontstaan, waar door pakhuizen uitpuilen van onverkoopbare (want stiekem gedragen) schoenen, gescheurde jasjes en gebruikte stofzuigers die na 99 dagen blijkbaar toch niet bevielen. Om je dood te scha men. Het was niet de bedoeling van de makers, maar ik zag een parallel met de tv-wereld, met name met Talpa. Daar heerst ook een rare wegwerpcul tuur. Eerst worden tv-presentatoren met grote zakken geld en torenhoge beloften gelokt. Ze krij gen grote projecten, maar zodra het flopt, hoor je weinig meer van ze. Neem een Olcay Gulsen, Leo- nie ter Braak en Merel Westrik. Stuk voor stuk leuke, talentvolle vrouwen die overlopen van am bitie. Maar waar zijn ze? 51-campagne: pas op, Talpa maakt meer kapot dan u lief is. Om die paar presentatoren die nog twijfe len over een transfer te behoeden voor een kolos sale fout. Want zelfs Linda de Mol, de grote Linda, verliest bij SBS 6 in hoog tempo haar glans. Nu zal zij niet snel op de reservebank van haar broer be landen, maar er moet wel iets gebeuren. De kijkcijfers van Miljoenenjacht zijn nog prima en ze leidt het koffertjesspel als vanouds. Met een engelachtig glimlachende Linda naast je heb je als kandidaat het beruchte duiveltje op je schouder niet meer nodig. Maar verder? Het is angstvallig stil rondom Net 5 Powered by LINDA. En Ik hou van Holland kan echt niet meer. Eén seizoen bij SBS 6 was best leuk, uit pure nostalgie. Maar daar mee was het klaar. Dat moet zij ook dondersgoed hebben geweten. Want Linda voelt al jaren feilloos aan waar de kijkers behoefte aan hebben, nog voor wij dat zelf doorhebben. dat ze in plaats daarvan in de verkleedkist was ge doken voor Oh, wat een jaar!, de titel die tot haar verdriet bij RTL moest blijven. Maar dat is nu twaalf maanden geleden. Er was toch tijd genoeg om iets anders te bedenken? Iets nieuws? Iets ver rassends? Iets waardoor ze nog een paar jaar als of ficieuze tv-koningin van Nederland door het leven kan, voor ze ook die titel overdraagt aan Chantal Janzen? En dan bedoel ik natuurlijk niet zo'n ge makzuchtige kopie als Deze quiz is voor jou. Soms zou je als kijker bijna wensen dat er voor tv-sterren ook zoiets als een '100 dagen bedenktijd en daarna lekker gratis retour'-garantie gold. Quote van de dag Minuten daarna kwam het regenwater met bakken uit de hemel en hóe passend was dat Prijs voor interview 2 miljoen bezoekers ,,Kees speelde in 1984 een burge meester die de Olympische Spelen naar Nieuwegein wilde halen. Wim was de NOS-reporter die hem inter viewde. Kees deed dat zó goed. Echt zo'n burgemeester in pak, die vlot ging doen. Hij zei ook Olumpische Spelen in plaats van Olympische. Die hele uitzending, een special over taal, was geweldig. Mehmet Pamuk, die door Kees gespeelde Turkse meneer, zat er ook in. Natuurlijk ging hij boodschappen doen bij groenteboer Wim. Zei Wim: 'Wat gaan we van avond doen in buikie, blote apies?' En Kees dan, in keurig Nederlands: 'Mijnheer, de aardappels hoeven niet geschild te worden, hoe vriendelijk u mij dat ook aanbiedt.' Het is mijn fa voriete aflevering. De videoband is helemaal versleten." ,,Ik was 13 jaar oud en had Koot en Bie weleens gezien als de Klisjeemanne- tjes in het programma Fanclub, zon- Kees schreef ook dat hij spijt had van zeker driekwart van wat hij gemaakt had der dat ze indruk op me maakten. Maar in 1971 deden ze in het pro gramma Hadimassa een sketch die Als twee druppels water heette. Kees moest als quizkandidaat Van Geffen zangers raden. Bij elk fragment zei hij: 'Dat is de tenor Napolitano Willy Alberti, onmiskenbaar, herken ik meteen, de volkszanger uit Amster dam!' Vanaf dat moment vond ik ze fantastisch." ,,Je moet het op zijn Haags uitspre ken: gegarandeShd ongeautoriseShd, als Tedje van Es. In 1992 wilde ik al eens een boek als dit uitbrengen, ik had alle informatie verzameld. Ik heb toen een brief naar Kees en Wim ge stuurd, maar zij waren faliekant te gen. Hun werk had alles met de actu aliteit te maken en had alleen waarde op het moment van uitzending. Kees schreef ook dat hij spijt had van zeker driekwart van wat hij gemaakt had. Zo'n overzichtsboek zagen ze totaal niet zitten." ,,Ik ging na 1992 gewoon door met verzamelen van materiaal. Ik werkte Tal oa Misschien is het tijd voor een nieuwe Postbus Het zal ongetwijfeld de bedoeling zijn geweest - Afvaller Ellie Lust op de site van Wie is de Mol?over haar exit in Toscane dinsdag 29 september 2020 PC TELEVISIE Eva Jinek en Matthijs van Nieuwkerk maken ook dit jaar weer kans op de Sonja Barend Award, voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen. De twee staan samen met acht collega's op de longlist. BIOSCOOP Pathé, met der tig bioscopen en ruim twee honderd zalen de grootste bioscoopexploi tant van Neder land, heeft sinds de heropening op 1 juni meer dan twee mil joen bezoekers ontvangen. Dat meldde het be drijf gisteren. ■u 'De Vieze Man was een van de beste' Peter van Brummelen Koot en Bie maakten 323 uren te levisie. U heeft er 308 van gezien. Waar moest u het hardst om la chen? Hoe is het voor u begonnen? —Richard Groothuizen, schrijver Op de cover van uw boek staat 'gegarandeerd ongeautoriseerd'. Uiteindelijk is het er toch gekomen. De zwartkomische thriller Bumperkleef over een gezin dat tijdens een autorit wordt geterroriseerd door een an dere weggebruiker, haalt dit jaar de meeste nominaties voor een Gouden Kalf op. De film met Jeroen Spitzenberger en Anniek Pheifer, kan onder meer beeldjes winnen in de ca tegorieën beste film, beste regie en beste camerawerk. De Belofte van Pisa, Mi Vida en Kapsalon Romy scoorden elk vier nominaties. Ook Buladó en De Beentjes van Sint-Hildegard maken kans op het Gouden Kalf voor de beste film. De laat ste titel (met drie nominaties) was verreweg de grootste film- hit van dit jaar. De tragikomedie met (en geschreven door) Her man Finkers ging in februari in première en draaide een maand tot de bioscopen vanwege het coronavirus op slot gingen. Toen al was de film goed voor ruim een half miljoen bezoe kers. Inmiddels staat de teller op 700.000 verkochte kaartjes. Opvallend is het geringe aantal nominaties (drie) voor Instinct, het regiedebuut van Halina Reijn. De thriller ontving wisse lende kritieken, maar was wel de Nederlandse inzending voor de Oscars en te zien in een aantal andere landen. Hoofdrol spelers Carice van Houten en Marwan Kenzari maken kans op een Kalf, evenals Reijn voor haar scenario. Het Gouden Kal veren Gala gaat vooralsnog ge woon door. De uitreiking, vrij dag in de Utrechtse Stads schouwburg, krijgt wel een sober karakter. Alleen de geno mineerden en enkele mensen uit de filmwereld die de filmprij zen aan de winnaars overhandi gen, zijn aanwezig. De show is live te volgen op de website van het Nederlands Film Festival.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28