schermspelletjes 21 Vraag het onze specialisten depressie, is het eerste niet zozeer de oorzaak van het tweede. Een kind dat al somber is, gaat meer schermspelletjes doen, wat de negatieve gevoelens versterkt. ,,De gevaren zijn niet zo groot als veel mensen denken'', zegt Enthoven. ,,De positieve effecten wegen zelfs op tegen de negatieve. Uit onderzoek blijkt dat kinderen die niet zo sociaal vaardig zijn door te gamen in contact komen met kinderen met dezelfde interesses als zij en hierdoor socialer worden, ook in de offline wereld. Daarbij verbete ren kinderen veel cognitieve vaardigheden. Denk aan samenwerken, strategisch denken en leren omgaan met verliezen. Toen mijn zoon ging gamen, had ik er in eerste instantie een aversie tegen. Maar door dit boek te schrijven, werd ik gerustgesteld: veel meer dan zorgwekkend, is gamen leuk en leerzaam.'' Ook al heb je zelf niet zo veel met dit soort spelle tjes, het is goed je er toch in te verdiepen, zeggen de psycholoog en de e-sporter. Want zo kom je erachter waarom jouw kind graag gamet. Praat er over met elkaar, vraag wat hij doet, hoe en waarom. Door interesse te tonen kweek je wederzijds res pect en versterk je de band met je zoon of dochter. En dat maakt het weer makkelijker om goede af spraken over gamen te maken. Houd bij het maken van afspraken rekening met de zogeheten Spel Schijf van Vijf, door Schobbers bedacht. De schijf staat voor Slaap, Studie, Sport, Sociaal en Spel. Als deze vijf met elkaar in balans zijn, domineert gamen niet en verloopt de ontwik keling van een kind op alle vlakken normaal. Zodra een digitaal spel een negatief effect heeft op een van die vijf, maak dan afspraken om er bijvoor beeld minder tijd aan te besteden. 'Leer je kind dat het nooit iets voor de camera uittrekt' Je kind onbeperkt laten gamen is geen aan rader. Je kunt stellen dat een kind zolang mag gamen als de tijd die het overheeft nadat het alle andere activiteiten heeft gedaan. ,,Maak hier af spraken over, en maak deze samen mét je kind en niet vóór je kind'', benadrukt Schobbers. ,,Afspra- ken opleggen werkt vaak averechts. Als je met je kinderen in gesprek gaat, geven ze vaak fantasti sche antwoorden. Ze zijn meestal strenger voor zichzelf dan je als ouder zou zijn. De verbinding goed houden is belangrijk. Want anders zal je kind het misschien achter je rug om spelen en dan heb je er geen controle meer over.'' Aan online gamen kleven risico's: geld uitgeven, het contact met vreemden of via een webcam on gewenste beelden delen. Check een game daarom altijd eerst zelf. Bekijk bijvoorbeeld de trailer ervan op YouTube. Zit er een chat-mogelijkheid bij, lees dan eens samen met je kind de berichten die het ontvangt. Zet de pc of spelcomputer in een ruimte waar jij ook regelmatig bent, bijvoorbeeld in de woonkamer. Als een wat ouder kind graag op zijn eigen kamer gamet, loop dan af en toe binnen zodat je een oogje in het zeil kunt houden en een chat wellicht minder snel escaleert. ,,Op inter net ben je nooit echt vei lig'', zegt Enthoven. ,,Leer je zoon of dochter daarom dat het nooit gegevens moet delen, geen camera moet gebruiken en niks moet uittrekken voor de camera. Je kind leren ermee om te gaan, werkt beter dan iets verbieden of angst oproepen.'' Er zijn miljoenen verschillende games. Wil je een geschikt spel vinden, achterhaal dan wat je kind zoekt. Wil het ontsnappen aan de dagelijkse sleur of aan stress? Zoekt hij of zij sociale inter actie? Of houdt je kind van verhalen en avonturen? Als je die drijfveren helder hebt, is het makkelijker een spel uit te zoeken dat daaraan tegemoetkomt. Ook zijn er sites die meer informatie bieden over games. PEGI, een soort Europese kijkwijzer voor games, en Common Sense Media geven informatie over het leeftijdsadvies en over mogelijk ongepaste elementen, zoals seks, enge beelden of scheld woorden. Als je dochter of zoon beter speelt dan de rest, kan zij of hij worden benaderd door een team en uit eindelijk profgamer of e-sporter worden. Het is dan van belang om de afspraken aan te houden. Schobbers: ,,Ook voor profgamers bestaat het leven uit meer dan alleen gamen: zij worden begeleid door diëtisten, fysiotherapeuten, mediatrainers en andere deskundigen. Het zijn atleten die op verschillende gebieden presteren op topniveau.'' Maar misschien wel de belangrijkste tip van de auteurs: behoed je kind voor irreële verwachtin gen. E-sporter worden is lang niet voor iedereen weggelegd. Praat samen ook over een plan B. En zorg dat je kind er plezier in blijft houden. Schob bers: ,,De lol die je erin hebt, moet altijd voorop blijven staan.'' Mijn man wordt dikker en ik vind dat onaantrekkelijk. Wat kan ik doen? Hoe kom je van een kwal van een jongen af die met je dochter verkering heeft? Ik heb vaak last van aften in mijn mond. Heb ik dan een vitaminetekort? dinsdag 29 september 2020 GO (te) veel gamen 3 Hoe begeleid ik mijn oogappeltje er zo goed mogelijk bij? -DEIRDRE ENTHOVEN 4 Moet ik als ouder een limiet stellen? 5 Hoe zorg ik dat mijn kind zo veilig mogelijk gamet? 6 Hoe zie ik of een game (on)geschikt is? 7 Wat doe ik als mijn kind professioneel gamer wil worden? Mijn gamende kind verschijnt donderdag 1 oktober (Maven Publishing, €23,50). Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl RELATIEFILOSOOF JAN DROST Tja, als we aan een lange- termijnrelatie beginnen weten we natuurlijk wel dat mensen in de loop der tijd veranderen. En dat die verandering zich zowel innerlijk als uiterlijk voltrekt. Datje geliefde er niet meer uitziet zoals toen je hem ontmoette, kun je hem uiteraard niet verwij ten. Zelf zijn we evenmin bevroren gebleven in de tijd. Vergankelijkheid is iets vreselijk wee- i PSYCHOLOOG STEVEN PONT Kinderen worden groot - uw dochter is inmiddels 16 schrijft u ook - en maken steeds meer hun eigen keuzes. Dat geldt ook voor met wie ze om gaan. En nu heeft uw dochter kennelijk ie mand gekozen die u tegen de haren in strijkt. Het enige dat u kunt doen, is wachten. Want één ding is - zeker: dit wordt niet :>i de vader van uw 4* moedigs waaraan wij allemaal onderworpen zijn, en waaraan we niets kunnen doen en waarin we elkaar maar beter kunnen omarmen. Iets anders dan het estheti sche aspect van het ouder worden is gezondheid. Dat je man steeds dikker wordt kun je onaantrekkelijk vinden, maar het is vooral ook onge zond. Het betekent dat hij niet goed voor zichzelf zorgt. Dat is iets waarover je kunt praten. Misschien speelt er iets waar van jij geen weet hebt en waarmee je hem kunt helpen. Belangrijker dan wat jij mooi of lelijk vindt, is wat goed is voor de ander. Maak hem duidelijk dat je vooral graag wilt dat hij nog lang mee gaat. kleinkinderen. Althans, die kans is erg klein. Dus zo bezien is het juist goed dat ze nu een kwal heeft getroffen; die fout zal ze niet nog een keer maken als het er echt op aankomt. Een andere reden waarom u de tijd gewoon zijn werk moet laten doen, is dat als uw doch ter merkt dat u tegen haar partnerkeuze bent, ze het juist langer aan zal proberen te houden zodra er bijvoorbeeld vertrouwenscrises ontstaan. Gewoon om u geen gelijk te willen geven dat het inder daad een kwal van een jon gen is. Een derde mogelijk heid is dat hij geen kwal is, maar dat dat vindt. Dan moet u bij uzelf te rade t¥,ïï>. gaan wat u eigenlijk zo dwarszit aan hem en k wat dat over u zegt. HUISARTS RUTGER VERHOEFF Aften kunnen erg pijnlijk zijn en veel hinder geven. Helaas is nog niet duidelijk waardoor deze blaasjes aan de binnen kant van de wang of lippen en zelfs onder de tong worden veroorzaakt. Wel zijn er uitlok kende factoren bekend, zoals een droge mond, stress of een verandering in hormonen (menstruatie of zwanger schap). Ook kunnen ze ont staan door wondjes na het tandenpoetsen met tand pasta zonder schuim- middel, door het flossen, door het bijten op de wang of door een niet goed passend kunstgebit. Soms is erfelijke aanleg een oorzaak en heel soms een bijwerking van bepaalde medi cijnen, of een tekort aan ijzer, vitamine B12 of foliumzuur. Aften zijn onschuldig en gaan binnen twee weken vanzelf over. Een echte behandeling is er niet. Mondgel met lidocaïne kan de pijn verlichten. En in ex treme gevallen kunnen lokaal aangebrachte corticosteroïden een oplossing bieden. Voor lasertherapie, allerlei kruiden, chloorhexidine, hexetidine (desinfecterend middel), tetra cycline (antibacterieel middel) of vitamines is de werkzaam heid niet bewezen. Datzelfde geldt voor het voorkomen van aften met chloorhexidine, hexetidine, tetracycline, lo kale corticosteroïden, zink en vitamines. Bij grotere aften (groter dan 10 milli meter), algemene ziekte verschijnselen of snelle terugkeer is een bezoek aan de huisarts gewenst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21