GEZOND 7 vragen over de aantrekkingskracht van Iedereen kan tijdens deze coronatijd een 'Typhoid Mary' zijn 20 'Als de gevaren van gamen echt zo groot zijn als iedereen denkt, hoe begeleid ik dan mijn zoon of dochter daarbij?' Koen Schobbers en Deirdre Enthoven beantwoorden vijftig van dit soort vragen in hun boek Mijn gamende kind dat deze week verschijnt. Dit zijn er alvast zeven. René Diekstra dinsdag 29 september 2020 CARIN RÖST Er zijn maar liefst 1,5 miljoen gezinnen met een of meer gamende kinderen in Neder land. Van alle spelletjes op de pc, een mo biel of gameboy krijgen hun ouders mis schien geen goed gevoel, maar zy wel, weten psycholoog Deirdre Enthoven, moeder van gamende pubers, en 'topsportgamer' Koen Schob bers. Samen geven ze ouders wat houvast. 1 Waarom heeft gamen zo'n grote aantrek kingskracht op mijn kind? Games zijn slim in elkaar gezet, ze voldoen aan drie basisbehoeften. Deirdre Enthoven: ,,De eerste is zelfstandigheid: je mag bijvoorbeeld zelf je per sonage kiezen. Maar ook verbondenheid: je speelt steeds met anderen, vaak zijn dat vriendjes. En games helpen je aan vaardigheid. Je speelt op een niveau dat net iets hoger is dan waar jij zelf staat. Zo blijft het een uitdaging en heb je tegelijkertijd het gevoel dat je ergens goed in bent.'' ,,Kinderen groeien nu eenmaal op in een techni sche omgeving met internet en veel technologie", voegt Schobbers toe - Nederlands eerste professio nele gamer met een offici ële topsportstatus. ,,Waar ze vroeger een bordspelle tje zouden doen, spelen ze nu een game op telefoon, tablet of spelcomputer." 2 Zijn de gevaren echt zo groot? Volgens sommige onder zoeken zouden kinderen agressief, depressief of minder sociaal worden van gamen. Beide auteurs spraken met verschillende wetenschappers en concluderen dat het met de negatieve gevolgen wel meevalt. Zo gaan kinderen zich soms agressiever gedragen, maar worden ze niet agressiever in het algemeen. En hoewel er bij jongeren een verband is tussen gamen en 'Je kind afspraken opleggen werkt averechts' -KOEN SCHOBBERS René Diekstra neemt de Ierse 'Typhoid Mary' als voorbeeld in coronatijd. Zij besmette zeker 47 mensen met tyfus, terwijl ze volhield gezond te zijn. Omdat ze zich daar niet aan hield en er opnieuw tyfus- uitbraken plaatsvonden, werd ze gearresteerd en voor de rest van haar leven in quaran taine gehouden. Ze stierf aan de gevolgen van een beroerte. Wat Mary psychologisch gezien zo intrigerend maakt, is dat ze geleid werd door de opvatting dat als je zelf niet de symptomen van een bepaalde ziekte hebt, je anderen ook niet kunt besmetten. Een opvatting die vaak nog heerst. Maar als we iets van het coro navirus kunnen leren, dan is het wel dat dit een levens gevaarlijke misvatting is. Als geen virus tevoren wrijft Covid-19 ons in dat wij zowel een belangrijke factor zijn van onze eigen gezondheid als die van de mensen om ons heen. Voor zover gezondheid gro tendeels een kwestie van gedrag is, en dat is het, en gedrag grotendeels een kwes tie van keuze, dat is het ook, zijn wij medeverantwoorde lijk voor elkaars gezondheid. De beste manier waarop we die verantwoordelijkheid kunnen waarmaken, is ons zoveel mogelijk te houden aan de richtlijnen die de medische wetenschap tegen het biovirus en de psycho logische wetenschap tegen het angstvirus aanreiken. Gezondheid is immers geen kwestie van een wonder middel vinden, maar van het sprokkelen van een aantal gedragingen die ieder voor zich een bescheiden, en ge bundeld een enorm verschil kunnen maken. Het verschil tussen leven en dood. Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl II et is een van die absurditeiten van het leven. Je kunt zelf gezond zijn en tegelijkertijd, on wetend, dodelijk ziekmakend voor anderen. En wat als je die wetenschap niet aan kunt? Dat overkwam de vrouw die de geschiedenis inging als 'Typhoid Mary'. Ze stierf in 1938 in een ziekenhuis in de VS waar ze jaren in quaran taine zat, nadat was vast gesteld dat zij decennia lang - vanaf 1883, het jaar waarin ze naar de VS emigreerde - talloze mensen met buiktyfus had besmet. Mary dacht dat als je zelf geen symptomen hebt, je anderen niet kunt besmetten Tijdens de overtocht hielp Mary de scheepskok het voed sel te bereiden en besmette zo andere emigranten. Bij aankomst in New York bleken uiteindelijk minstens hon derd opvarenden aan tyfus te zijn gestorven. Mary werkte vervolgens als kokkin in ver schillende huishoudens, waar ze steeds opnieuw mensen besmette. Omdat ze zelf gezond was, verzette ze zich tegen de beschuldigingen dat zij de uitbraken veroorzaakte. Toen de gezondheidsautori teiten haar op het spoor kwa men, kreeg ze het verbod op gelegd als kokkin te werken. GO Als je kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 20