II 'Banken, stop toch met financiering van dierenleed!' ECONOMIE 17 Je zou de BIK- subsidie veel gerichter moeten inzetten ,,Je kunt inderdaad van uitstel van betaling naar uitstel van betaling hobbelen, zonder failliet te gaan. Maar uiteindelijk moeten mensen die daar werken ook perspectief hebben. Daarom is het ook zo be langrijk dat we investeren in her scholing en omscholing, dat we bedrijven helpen over te gaan naar een nichemarkt. Dat zijn investe ringen die wel zoden aan de dijk zetten." ,,Zeker, het kabinet is wel goed bezig met incidenteel geld op de korte termijn. Maar die 2 miljard voor de BIK is beoogd om duur zaam aan het bedrijfsleven ten goede te komen. Ze kondigen het aan als tijdelijke maatregel, maar ze willen het geld gewoon meerja rig aan het bedrijfsleven geven. Daar zit voor ons de pijn: het kabi net is huiverig om structureel ex tra geld uit te geven, behalve voor lastenverlichting voor het bedrijfs leven. Terwijl bijvoorbeeld de zorg te weinig nieuwe mensen trekt en veel bestaande medewerkers tegen een burnout aan zitten. Dan zul je in menskracht, in motivatie van mensen moeten investeren. Maar daarvoor blijft de hand op de knip." ,,Ik denk daar wel over na. Zeker. Maar ik heb nog tot november de tijd. Nu ben ik nog volop bezig met mijn dagelijkse werk rond pensioenen, de economische crisis en het internationale vakbonds werk." Onder dit voorstel ligt een oude manier van denken, dat wanneer het goed gaat met bedrijven, het vanzelf ook goed gaat met men sen. Maar daar hebben we de afge lopen jaren amper iets van ge zien." ,,Dit is een paar keer in overleggen gedropt, maar dat het in de Miljoe nennota zat, was een verrassing voor ons. Wij hebben steeds gezegd: er valt wel over te praten, maar er moeten wel voorwaarden zijn. Als je een korting zonder voorwaarden geeft, verdwijnt dat geld in de zakken van bedrijven die het helemaal niet nodig heb ben. We weten allemaal dat men sen tijdens de lockdown niet uit eten konden, omdat de horeca dicht zat. Terwijl supermarkten, bezorgservices, distributiecentra en bouwmarkten profiteerden. En dat zijn nou net de bedrijven die nu wel mogelijkheden zien om te investeren. Als je dat beloont, komt die 2 miljard daar terecht." „Verlaging van de winstbelasting is al net zo ongericht en onver standig. Als je kort terugkijkt, zie je inderdaad dat de lasten voor het bedrijfsleven zijn gestegen. Maar de lasten vertellen niet het hele verhaal. Als je wat verder te ruggaat in de tijd, zie je dat bedrij ven de laatste tientallen jaren een groter deel van de koek hebben ge kregen. Het aandeel dat naar werk nemers gaat, is aanhoudend ge daald. Winsten zijn toegenomen, maar we zien dat bedrijven steeds meer geld oppotten of uitkeren aan de aandeelhouders. Dit geld gaat niet naar medewerkers. Ze investeren niet, omdat ze een ge brek aan winstkansen zien. Veel bedrijven zitten op een grote spaarpot. Daarom kunnen we er beter voor zorgen dat bedrijven die niet zo'n spaarpot hebben, worden geholpen om de crisis te doorstaan. Bijvoorbeeld door ze De brief, die vandaag in verschil lende kranten staat afgedrukt, is ondertekend door 25 columnisten, schrijvers, presentatoren, acteurs, onder wie Pieter Derks, Tommy Wieringa, Anita Witzier, Loretta Schrijver, Guido Weijers, en zes tien maatschappelijke organisa- ties. Directeur Verdonk hoopt dat veel Nederlanders het voorbeeld volgen en ook hun handtekening zetten. Waarom deze oproep? ,,Er wordt continu druk gezet op de kostprijs. Die druk wordt afge wenteld op de boeren en dat trekt een zware wissel op het milieu, en de dieren betalen de prijs. Kippen worden zo doorgefokt dat ze te snel groeien en kampen met aller lei welzijnsproblemen. De win sten die in dit systeem worden ge maakt, vloeien naar de beleggers, waaronder pensioenfondsen. Banken houden het systeem in de lucht door leningen te verstrek ken aan dieronvriendelijke bedrij ven. Als zij hun verantwoordelijkheid nemen, dan kunnen zij het hui dige systeem van dieronvriende lijke voedselproductie helpen te stoppen. Zij spelen hierin een cru ciale rol. Banken kunnen rentekor ting geven aan bedrijven die groe ner willen worden. Banken en be leggers kunnen in gesprek gaan met bedrijven en ze stimuleren om meer de nadruk te leggen op dierenwelzijn.'' Verwacht u dat de financiële we reld nu tot inkeer komt? ,,We zijn al sinds 2017 bezig met de financiële sector. Ze hebben wel stapjes gezet, maar te weinig. Ze lenen wereldwijd nog steeds gi gantische bedragen uit. ,,Ze zeggen duurzaamheid be- langrijk te vinden, maar de prak tijk is anders. Kennelijk voelen ze niet genoeg druk. Of misschien zijn ze te druk met andere zaken, zoals de aanpak van witwasprak tijken.'' ,,In verduurzaming liggen kansen om winst te boeken. Bovendien is een onleefbare wereld ook voor de financiële wereld verliesgevend. Neem de ontbossing van de Ama zone. Als dat doorgaat, valt er min der neerslag, zullen hele gebieden afsterven, en dat heeft een grote invloed op het klimaat in heel Zuid-Amerika en enorme conse quenties voor de landbouw. Daar schiet de financiële sector zichzelf echt mee in de voet.'' dinsdag 29 september 2020 door de winter van de crisis te hel pen. Maar loop je dan niet het risico dat bedrijven niet meer wakker worden uit hun winterslaap? Maar daarvoor maakt het kabi net toch juist aanvullend 1,4 mil jard euro vrij? De FNV moet op zoek naar een nieuwe voorzitter. Bent u kandi daat? Tuur Elzinga, vicevoorzitter van vakbond FNV. foto olaf kraak Het voorstel komt niet uit de lucht vallen. VNO-NCW heeft er stevig voor gelobbyd, die werk geversclub ziet u toch elke week? VVD-fractievoorzitter Klaas Dijkhoff stelt dat bedrijven de lasten flink hebben zien stijgen. Als de BIK niet doorgaat, moet de winstbelasting maar omlaag, is zijn boodschap. World Animal Protection Neder land komt met een klemmende oproep aan de financiële sector om te stoppen met het financie ren van dierenleed. ,,Banken, verzekeraars en pensioenfond sen, stop hiermee", luidt de boodschap van directeur Dirk Jan Verdonk. Natasja de Groot Den Haag Dirk-Jan Verdonk, directeur van World Animal Protection Nederland, met zijn hond Okie. FOTO CORNE SPARIDAENS Of wellicht is het rendabel?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17