DIT ZIJN DE FAVORIETE WERKGEVERS VAN NEDERLAND NIEUWS 15 Advocaten: MH17-verdachte staat te popelen om naar Nederland te komen Goc gle Dagenlang spraken de Nederlandse advocaten Sabine ten Doesschate en Boudewijn van Eijck vorige week 'er gens in Rusland' met hun cliënt, voor malig legerofficier Oleg Poelatov. Dat was voor het eerst sinds het proces in maart begon; vanwege de coronamaat regelen konden de advocaten niet eer der naar Rusland afreizen. ,,Het waren intensieve en verhelderende gesprek ken'', stelde Ten Doesschate gisteren in de rechtbank bij Schiphol tijdens een tussentijdse zitting in het MH17- proces. De Rus Poelatov wordt er door het Openbaar Ministerie, samen met drie anderen, van verdacht betrokken te zijn geweest bij het neerhalen van vlucht MH17 boven Oost-Oekraïne in juli 2014. Volgens justitie maakte hij deel uit van de inlichtingendienst van de pro-Russische separatisten in het gebied en was hij betrokken bij het vervoer van de Buk-raket die de MH17 uit de lucht schoot. De verdach ten zijn niet de mannen die op de lan- ceerknop drukten, maar maakten deel uit van de commandostructuur in het gebied. Voorlopige hechtenis Poelatov (de enige van de vier die een advocaat heeft) staat te popelen om zijn kant van het verhaal voor de rechtbank te vertellen, stellen zijn ad vocaten. „Liever vandaag dan morgen. Hier, op de zitting. Maar dat hebben wij hem met klem afgeraden. Zijn komst zou ertoe leiden dat een on schuldig man wordt aangehouden en m voorlopige hechtenis wordt gezet.'' Wat Poelatov zou vertellen, als hij zou komen, lieten ze al wel doorsche meren. De voormalige legerofficier erkent dat hij betrokken was bij de oorlog in Oost-Oekraïne ,,Maar onze cliënt stelt dat hij niet betrokken is geweest bij het vervoer van een Buk- raket. Sterker nog, hij heeft geen eigen wetenschap van hoe en waarom de MH17 is neergehaald.'' Irritatie Poelatov zag wel de wrakstukken van het vliegtuig liggen. En ja, hij is te ho ren op telefoontaps waarop hij met een andere verdachte spreekt over een Buk-raket. ,,Maar hoe die gesprekken moeten worden geduid, is een onge looflijk ingewikkelde vraag.'' De ad- vocaten nemen daarom meer tijd om met verdere verzoeken voor het on derzoek te komen. Het Openbaar Ministerie baalt van dat laatste. ,,Dat Poelatov ontkent, wis ten we al. Wij zien geen nieuwe situ atie.'' Ook nabestaanden van de 298 slachtoffers vrezen vooral een vertra gingstactiek van de verdediging. ,,Ik geloof er niets van dat Poelatov echt van plan is naar Nederland te komen'', zegt Piet Ploeg, voorzitter van de Stichting Vliegramp MH17. De irritatie rond het proces loopt so wieso op. Voor de derde achtereenvol gende keer demonstreerde gisteren een klein clubje betogers dat zich In ternational Platform of Global Rights of Peaceful People noemt voor de rechtbank. Op een videowall vertonen zij interviews met Russen en Oekraï- ners die andere scenario's voor de crash van de MH17 opperen. 'Onge hoorde getuigen', volgens de betogers. De nabestaanden zien het vooral als ongehoord kwetsend. Voor hen staat het vast dat een Russische Buk-raket het vliegtuig met hun geliefden trof. ,,Ik denk niet dat een van de mensen die bij dat clubje staat, iemand verlo ren heeft bij de crash'', aldus een na bestaande. Zij zien het protest vooral als een poging tot het zaaien van ver warring. Het MH17-proces gaat verder op 3 november. Het Intermediair Imago Onderzoek geeft inzicht in de ambities, drijfveren en verwachtingen van hoogopgeleiden. Benieuwd naar de Favoriete Werkgevers in jouw branche en alle onderzoeks resultaten? Ga naar intermediair.nl. FAVORIETE WERKGEVER AWARDS dinsdag 29 september 2020 GO Oleg Poelatov wil verklaring afleggen in de rechtbank MH17-verdachte Oleg Poelatov staat te popelen om een verklaring af te geven in de rechtbank in Nederland, stellen zijn advocaten. De nabestaanden van de slacht offers zien er vooral een vertra gingstactiek in. Cyril Rosman Amsterdam De advocaten Sabine ten Does schate en Boude wijn van Eijck komen aan bij de rechtbank op Schiphol. FOTO EPA interir>ecliair

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15