Cl NIEUWS 13 Oud-profvoetballer begint fonds om eenzaamheid te bestrijden No Surrender: 12 jaar geëist Als jonge voetballer die huis en haard achterliet om zijn droom na te jagen, ervoer Oualid Khemili (40) meermaals wat eenzaamheid was. Nu is hij de drijvende kracht achter het nieuwe initiatief het Eenzaamheidsfonds. ,,Alsof je op een onbewoond eiland zit, zo voelde eenzaamheid voor mij'', blikt Oualid Khemili terug op de moeilijkste periode in zijn leven. Als 13-jarige werd hij gescout door Espérance Sportiv de Tunis, de topclub van Tunesië. ,,De status van die club valt in Tunesië te vergelijken met die van Ajax, Feyenoord of PSV in Nederland.'' Vanuit het zuiden verhuisde hij naar de hoofdstad van het Noord- Afrikaanse land. ,,Ik liet familie, vrienden, alles achter om het als voetballer te maken.'' De overgang viel hem zwaar, regelmatig kwa men de muren op hem af. Geluk kig bezit Khemili een sociale in borst en is hij niet op zijn mond gevallen. ,,Ik houd van vissen, dus ging ik in Tunis regelmatig naar de haven. Daar zat een jongen te vis sen. Ik sprak hem aan en uiteinde lijk werd hij een van mijn beste vrienden.'' Documentaire In 2000 verhuisde Khemili naar Nederland, waar een oom van te hem woont. ,,Voor Afrikaanse voetballers is Europa het beloofde continent, daar wilde ik heen.'' Nadat een stage bij FC Utrecht afketste, kon hij bij FC Den Bosch aan de slag. Opnieuw sloeg de eenzaamheid toe. ,,Een verhuizing naar een ander land is weer een stuk lastiger. In Tunesië sprak ik Ik liet mijn familie en vrienden achter om het als voetballer te maken nog dezelfde taal en kende ik de cultuur. Hier was alles anders. Ik miste mijn familie en het eten van thuis.'' De eenzaamheid had tot gevolg dat zijn voetbalcarrière geen lang leven beschoren was. ,,Als prof voetballer train je drie uur per dag en voor de rest heb je veel tijd. Ik werd er niet gelukkig van, had weinig vrienden. Ik dacht: is dit het nou?'' Uiteindelijk voetbalde hij nog een jaar bij VVV Venlo en daarna, in 2003. hing hij zijn kick- sen aan de wilgen. Tegen die tijd ging het al wel stukken beter met hem. Door zijn vrouw, die hij in Nederland ont moette, en zijn schoonfamilie leerde hij het gewone Nederland kennen. Hij besloot te gaan onder- nemen - in Tunesië volgde hij naast het voetballen op school een modeopleiding. De jaren erna runde hij in Amsterdam en Utrecht enkele kledingzaken. In 2015 zag Khemili op de NPO een documentaire over eenzaam heid. ,,Die raakte me enorm. In het programma werd de vergelijking gemaakt met het onbewoonde ei land, die ik zelf ook maakte. Ik rea liseerde me dat ik hier verder mee wilde.'' Hij zegde zijn kledingza ken vaarwel en richtte zich op zijn nieuwe roeping. Met als resultaat het Eenzaam heidsfonds, dat vandaag officieel wordt gelanceerd. De afgelopen jaren verzamelde Khemili experts om zich heen, onder wie de oud directeur van het Ouderenfonds Jan Romme en marketingdeskun dige Antoinette de Ridder. Khemili en zijn team baseren de noodzaak voor het fonds op recent onderzoek van de VU Amsterdam, waarin ruim een derde van de Nederlanders zegt zich regelmatig eenzaam te voelen. ,,Dat percen tage zal door corona nog een stuk hoger liggen.'' Chatlijn De bedoeling is dat het Eenzaam heidsfonds Nederlanders met elkaar in verbinding brengt. Dat gebeurt met een door Khemili ontwikkelde app, Join In genaamd. Via de app kunnen mensen activi teiten opzetten, van gezamenlijk sporten en koken tot een sport wedstrijd of evenement bezoeken. ,,Smartphones spelen enerzijds een verslavende rol, die echt con tact in de weg staat, maar je kunt ze ook ten goede gebruiken.'' Naast de app krijgt het Een zaamheidsfonds een chatlijn, waarbij vrijwilligers online met eenzame mensen kunnen praten. ,,Ook willen we als kenniscen trum dienen en alle beschikbare onderzoeken op dit gebied bijeen brengen'', zegt Antoinette de Ridder. Ze beklemtoont dat het Een zaamheidsfonds zich met name op volwassenen tussen de 18 en 64 jaar richt. ,,Natuurlijk hebben veel ouderen ook last van eenzaam heid, zeker nu met corona, maar alle huidige initiatieven zijn gro tendeels op ouderen gericht. Wij willen juist benadrukken dat ook veel jongere Nederlanders zich eenzaam voelen.'' Volgens Khemili ligt de oplos sing bij eenzaamheid in jezelf. ,,Uiteindelijk moet je zelf wat aan je eenzaamheid doen, zo heb ik het ook gedaan. Met het Eenzaam heidsfonds en de app willen we dat voor zoveel mogelijk mensen mogelijk maken.'' Het Openbaar Ministerie heeft gisteren een celstraf van twaalf jaar geëist tegen voormalig No Surrender-voorman Henk Kui pers. Tegen oprichter Klaas Otto werd drie jaar geëist. Bij Ten V. en Rico R. gaat het om celstraffen van respectievelijk zes en vier jaar. Volgens de aanklager hebben zij leiding gegeven aan een crimi nele organisatie. Kuipers' rol was in de ogen van het OM het grootst. Hij zou ook het meeste geweld hebben gepleegd. Het OM noemt de vier 'ordinaire criminelen'. Zij zouden aan de top hebben gestaan van een orga nisatie die zich bezighield met onder meer internationale drugshandel en vermogensdelic ten. Kuipers wordt onder meer verdacht van mishandeling, dief stal en afpersing. Vrouw valt aan om mondkapje Cel voor aanslag op De Telegraaf Eerste cruise: crew besmet Peiling over munt 1 en 2 cent dinsdag 29 september 2020 GO 'Uiteindelijk moet je, net als ik, zelf wat aan je eenzaamheid doen David Bremmer Amsterdam Oualid Khemili bij de Johan Cruijff ArenA in Amsterdam. foto pim ras - Oualid Khemili, oprichter Eenzaamheidsfonds GRONINGEN KöiïM'liliO.' Voormalig No Surrender- voorman Henk Kuipers. foto anp SCHIPHOL De Koninklijke Mare chaussee op Schiphol heeft gisterochtend een 41-jarige Poolse aangehouden voor de mishandeling van leden van een vlieg tuigcrew. Toen de vrouw werd aange sproken omdat ze geen mondkapje droeg, zou ze het vliegtuigpersoneel hebben geslagen, ge schopt en gebeten. Bij aankomst werd ze overgedragen aan de marechaussee. AMSTERDAM Acht leden van een criminele bende, die een aanslag pleegde op het gebouw van De Telegraaf, hebben straffen opgelegd ge kregen. De hoogste straf was tien jaar cel voor Bilal el H. (27). ATHENE Op het eerste cruiseschip dat sinds de coronalockdown is uitgevaren vanuit Griekenland zijn twaalf crewleden po sitief getest op co rona. Op het schip van TUI Cruises zitten ongeveer 920 passa giers. Zondagavond vertrok het schip van het eiland Kreta. De besmette crewleden zijn geïsoleerd. Er wordt gewacht op instructies van de gezondheidsdiensten. BRUSSEL De komende weken kunnen consumenten, winkeliers, nationale instellingen en andere belanghebbenden hun mening over de euro munten van 1 en 2 cent aan Brussel be kendmaken. De Euro pese Commissie be gint een effectenon- derzoek en een con sultatieronde om te bepalen of er een al gemene Europese regel moet komen over het afronden van cashbetalingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13