'Cadeau voor prins moet terug naar Malta' EUWS 11 PRESIDENT TRUMP FINANCIËN ONTHULD Waar Amerikaanse media jaren naar speurden en wat Donald Trump per se niet wilde openbaren, ligt nu toch op straat: zijn belastingaangiftes over de laatste twintig jaar. Kensington Palace maakte zater dag bekend dat de oudste zoon van kroonprins William en kroonprinses Kate een prehisto rische haaientand heeft gekre gen van de 94-jarige Attenbo rough. De tand viel erg in de smaak bij de jonge prins. ,,Hij vroeg wat het was, hoe groot het was en ga zo maar door. Hij was erg geïn teresseerd. Hij leek het erg leuk te vinden. Hij is erg geïnteres seerd in fossielen", zei de na tuuronderzoeker daarover. ,,Ik herinner me dat toen ik zijn leeftijd had, ik fossielen kreeg van een volwassene, dus ik dacht: ik doe hetzelfde." Prins George is volgens zijn vader een groot fan van Atten- borough. 'Sir David' bezocht Kensington Palace vanwege de voorvertoning van zijn nieuwe documentaire. De carcharocles megalodon is een uitgestorven haaiensoort die drie keer zo groot was als de grote witte haaien van tegen woordig. Attenborough vond de fossiele tand eind jaren 60 tij dens een gezinsvakantie op Malta. Het fossiel zou ongeveer 23 miljoen jaar oud zijn. De Maltese minister van Cul tuur Jose Herrera stelt dat het fossiel in een plaatselijk mu seum tentoongesteld moet wor den, maar zei nog niet hoe dat voor elkaar te willen krijgen. ,,Er zijn enkele artefacten die be langrijk zijn voor het Maltese natuurlijke erfgoed en die in het buitenland terecht zijn geko men. Ze verdienen het te wor den teruggevonden", vertelde Herrera aan de Times of Malta. Malta was tot 1964 een Britse ko lonie. ,,We besteden veel aan dacht aan historische en artis tieke artefacten. Dit is niet altijd het geval met onze natuurlijke historie. Ik wil daar verandering in te brengen", aldus Herrera. De financiën van presi dent Trump zijn het ge sprek van de dag in de Verenigde Staten. De media praten over niets anders dan de scoop van The New York Times die veel tijd en man kracht stak in het reconstrueren van Trumps financiële handel en wandel. Zo'n klapper, vlak voor een belangrijk tv-debat met zijn Democratische uitdager, is geen toeval. Het is een cadeautje dat Joe Biden zeker zal uitpakken. De herrie en de timing doen denken aan die van vier jaar gele den toen Hillary Clintons onvoor zichtige e-mails voor opschud ding zorgden. ,,Dit is fakenieuws. Er werken heel slechte mensen bij de belastingdienst die alles doen om mij te beschadigen", zei presi dent Trump in een reactie op de financiële onthullingen. Volgens Trumps advocaat klopt er weinig tot niets van. „President Trump heeft in het afgelopen decennium tientallen miljoenen dollars aan persoonlijke belastingen betaald aan de federale overheid, waaron der miljoenen aan persoonlijke belastingen sinds de aankondi ging van zijn kandidatuur in 2015'', aldus advocaat Alan Garten. Maar The New York Times is gede tailleerd en belooft dat er nog veel meer gaat komen. Wat na lezing van het verslag blijft hangen, is niet eens zozeer dat Donald Trump op zijn minst de grenzen test van wat aftrekbaar is bij de Amerikaanse belasting dienst (IRS) - wat elke zakenman zou doen - maar vooral dat zijn 'succesvolle' zakenimperium ei genlijk een schuldenpaleis is. The New York Times stelt dat de belas tinggegevens die de krant heeft ingezien vol staan met aftrekpos ten zoals de kosten voor een straf rechtadvocaat en een landhuis dat wordt gebruikt als gezinsverblijf. Ook omvatten ze de volledige op gave van de miljoenen dollars die hij kreeg van de Miss Universe- verkiezing in 2013 in Moskou. Geen belasting De gegevens 'onthullen de hol heid, maar ook de tovenarij, achter het beeld van de selfmade miljar dair', aldus de krant. Trump kan weleens op straat eindigen, want hij staat persoonlijk garant voor een slordige 300 miljoen dollar aan leningen die hij de komende jaren moet terugbetalen. Zijn voorgangers Barack Obama en George W. Trump maakten jaarlijks gemiddeld een ton over aan inkomstenbelastingen. Zaken- genie Donald Trump betaalde geen belasting of onwaarschijnlijk weinig: 750 dollar in 2016 toen hij werd gekozen en in 2017 toen hij president was. Trump moest daar voor kolossale verliezen en kosten afschrijven. Niets mis mee alleen hikt de IRS aan tegen dubieuze af- trekkosten en opgepompte onkos ten. Spraakmakend is de 79.000 dol lar aan kosten voor de kapper, maar dat is niet verboden. Alles bij elkaar betaalde Trump over de pe riode die The New York Times kon inkijken enige tientallen miljoe nen aan belastingen maar het lukte hem met opgeklopte aftrek- posten bijna alles terug te krijgen. Zijn luxe levensstijl wordt daarbij steevast op gevoerd als onkostenpost In de jaren 90 ruïneerde Donald Trump zichzelf bijna door het vermogen van zijn vader beroerd te beleggen. Hij stond des tijds persoonlijk garant voor honderden miljoe nen dollars aan leningen. Dat zou hem nooit meer overkomen, zei hij. Maar omdat hij anders geen geld kon lenen, blijkt Trump zichzelf toch weer garant te hebben gesteld voor liefst 421 miljoen dollar aan leningen, aldus The New York Times. De komende jaren, dus mogelijk midden in een eventuele tweede termijn, moet hij naar verluidt 300 miljoen dollar aflossen of anders wordt hij failliet verklaard. Ook zou de IRS een na vordering van 100 miljoen hebben klaarliggen. Donald Trump verdient feitelijk het meeste aan de rechten op zijn eigen naam. Die bleken een goud mijn door zijn populaire reality- show The Apprentice waarbij kan didaten een baan bij hem konden verdienen. Trump haalde honder den miljoenen dollars binnen door lucratieve licenties in Turkije, In dia en de Filipijnen. Maar die li centies lopen af waardoor er min der inkomsten komen. Ondertussen heeft Trump sinds het jaar 2000 meer dan 315 miljoen dollar verlies geleden op de golf banen waar hij zelf zo vaak is te vinden. Het onroerend goed van de president zou in waarde tekort schieten om de schulden af te los sen. Miljardair Trump staat zwaar rood, zeggen commentatoren. Wie elf van de achttien jaar geen cent inkomstenbelasting hoeft te betalen, kan zich niet echt meten met de grote jongens, zoals Trump graag doet. Volgens The New York Times exploiteert Trump zijn functie door aan te moedigen dat allerlei buitenlandse hoog waardigheidbekleders in zijn ho tels overnachten. Het onderhan delt makkelijker als je met een grote buitenlandse delegatie in een Trump-hotel logeert. Daarbij staat de Trump-organisatie open voor dubieuze investeringen van buitenlandse mogendheden die zo kunnen proberen invloed uit te oefenen op de president. Amerikaanse belastingbetalers kunnen het gesjoemel (bijvoor beeld het afboeken van particu liere vluchten als onkosten) mis schien niet zo 'smart' vinden als Trump zelf. ,,Omdat ik slim ben'', antwoordde hij Hillary Clinton vier jaar geleden in een debat toen ze hem al vroeg hoe het kwam dat hij bijna geen belasting betaalde. dinsdag 29 september 2020 GO Malta wil de enorme fossiele haaientand terug die de Britse bioloog en televisiema ker Sir David Attenborough cadeau gaf aan prins George (7). De Maltese minister vindt dat het geschenk tentoonge steld moet worden op het ei land waar het werd ontdekt. Simone van Zwienen Rotterdam/Londen Prins George (links) was heel blij met de tand. foto afp Bob van Huët Rotterdam/Washington M Trump leed sinds het jaar 2000 meer dan 315 mil joen dollar verlies op de golfbanen waar hij zelf zo vaak is te vin den. foto epa The New York Times spitte Trumps financiën uit. foto nyt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11