Toch geen speciale lening voor een duurzamer huis Songfestivalzanger zingt mee tegen Loekasjenko Minister Blok houdt vast aan sancties Rusland, Kamer is verdeeld 10 NIEUWS Dat laat minister Kajsa Ollongren (Wonen) weten aan de Tweede Ka mer. Het was de bedoeling dat het Burgerlijk Wetboek zou worden veranderd, zodat banken en andere geldverstrekkers een lening zouden kunnen geven die is gekoppeld aan een woning, en niet aan een per soon. Daardoor zou het voor een huizenbezitter minder risicovol worden om te investeren in bij voorbeeld woningisolatie of een warmtepomp. Omdat veel Nederlanders niet weten hoe lang zij in hun koophuis blijven wonen, durven zij het niet aan om grote investeringen te doen in verduurzaming en daarvoor geld te lenen. Bij 'gebouwgebonden fi nanciering' zou zo'n lening bij ver koop van het huis automatisch overgaan op de nieuwe koper. Die zou dan de rente en aflossing moe ten doorbetalen. De verwachting is dat maar weinig mensen dat zullen willen. 'Uit intensief overleg met kredietverstrekkers is naar voren gekomen dat commerciële krediet verstrekkers naar verwachting niet in staat zullen zijn een product aan te bieden dat voldoende aantrekke lijk is ten opzichte van bestaande fi nancieringsopties voor verduurza- t Rente voor zo'n duurzame lening zou flink hoger zijn dan bij normale hypotheek ming', schrijft Ollongren. Ook zit ten Europese en nationale regels het in de weg om een lening in te voeren die niet direct aan een per soon is gekoppeld. Als banken en geldverstrekkers de lening tóch zouden aanbieden, zou de rente waarschijnlijk flink hoger zijn dan bij een normale hy potheek. Daarom heeft het geen zin om het plan op deze manier door te zetten, aldus Ollongren. Het is een nieuwe tegenvaller voor het kabinet bij de uitvoering van de klimaatplannen. Eén van die vele demonstranten was muzikant Dmitri Karjakin (34). Acht jaar geleden leerde Eu ropa hem (even) kennen als zan ger van Litesound, de rockgroep die namens Belarus in 2012 mee deed aan het Eurovisie Songfesti val. „Muziek speelt een belang rijke rol in de protesten'', vertelt Karjakin. ,,Overal op straat, op binnenplaatsen en pleinen zin gen mensen protestliederen.'' altijd al, maar nu nog steeds, na al dat geweld. Onbegrijpelijk." De muzikant sprak niet lang geleden met een vertrouweling van de Russische president Vladimir Poetin. ,,Hij vertelde me dat de EU anti-Rusland is en Belarus wil inlijven. En hij vroeg of wij soms een tweede Oekraïne willen. Al die Russische propaganda kwam weer voorbij.'' Volgens Karjakin is het precies andersom. ,,Poetin wil Belarus annexeren als deel van de Russi sche Federatie. Belarussen zijn niet meer zo blij met Rusland als voorheen. We willen goede ban den, zelfs wel een unie met Mos kou, zolang we onze eigen vrij heid en democratie maar krij gen.'' Karjakin weet niet of de protes ten kunnen uitgroeien tot een ge welddadige volksopstand, zoals die in 2014 de Oekraïense presi dent Viktor Janoekovitsj op de vlucht deed slaan. ,,Dat is moei lijk te voorspellen en het kan ook heel gevaarlijk zijn. Poetin heeft al gewaarschuwd dat als er zoiets gebeurt, hij Loekasjenko zal hel pen. Dan valt Rusland binnen. Politie en leger staan dus voor een onmogelijk dilemma: of vechten tegen de eigen mensen of tegen de Russen.'' Russische invloed De muzikant ziet de Russische invloed al op televisie. ,,Nadat medewerkers van de Belarussi- sche staatstelevisie in augustus collectief vertrokken, nam de omroep 'huurlingen' aan uit Mos kou. In plaats van Belarus zeggen ze voortdurend Wit-Rusland, terwijl wij het land nooit zo noe men.'' Voor Karjakin is evenwel één ding zeker: ,,Niemand in dit land wil meer terug, wat er ook ge beurt. We waren woest toen Loe- kasjenko zich liet inhuldigen, het bewijst voor de zoveelste keer zijn onwettigheid. Dit regime heeft zijn ware gezicht getoond.'' D66-Kamerlid Sjoerd Sjoerdsma reageerde tij dens het debat over de Ruslandstrategie van het kabinet - gisteren in de Tweede Kamer - boos op het PW-voor- stel. Hij noemde de suggestie 'een klap in het gezicht van nabestaanden van de MH17'. De economische sancties werden in EU-verband ingesteld na het neerhalen van vlucht MH17. In re actie stelde ook Rusland sancties in. Volgens CDA-Kamerlid Martijn van Helvert raken die de Neder landse economie en is het daarom beter persoonsgerichte in plaats van algemene sancties in te stellen. Blok zei juist erg te hechten aan de EU-samenwerking op dit gebied. VVD-Kamerlid André Bosman diende vervolgens een motie in waarin staat dat de sancties juist ge handhaafd moeten worden. Nederland stelde in 2018 samen met Australië Rusland aansprake lijk voor de ramp, nadat na interna tionaal onderzoek werd aange toond dat de Buk-raket die het toe stel neerhaalde afkomstig was uit Rusland. Blok wilde op vragen van De Roon hoe het daarmee staat al leen zeggen dat de gesprekken nog lopen. ,,Een broedende kip moet je niet storen." De relatie tussen Nederland en Rusland is al jaren slecht. De Rus landstrategie die het kabi net eind vorig jaar ont vouwde, is gestoeld op de combinatie van druk en dialoog - het beleid zoals dat al ja ren geldt. Sommige partijen in de Tweede Kamer zagen weinig ver schillen tussen de oude en de nieuwe strategie (PvdA). Vol gens andere partijen oefent Blok te veel druk uit (SP), terwijl weer een andere partij stelt dat de balans tus sen druk en dialoog 'meer richting druk' moet (ChristenUnie) en vol gens nog andere is hij te veel bezig met druk en te weinig met dialoog. Zo stelde D66 met GroenLinks dat het kabinet meer moet doen voor de 'gewone Rus' door het bij voorbeeld makkelijker te maken voor studenten en wetenschappers om naar Nederland te reizen en meer studiebeurzen mogelijk te maken. Het voorstel viel bij Blok in goede aarde. Honderdduizenden mensen gin gen afgelopen zondag in Belarus opnieuw de straat op om te de monstreren tegen hun president, Aleksander Loekasjenko. Dit keer bewezen ze vooral ook eer g aan oppositie- kandidate Svetlana Tichanovskaja, die ze officieus inhuldigden als president. Zij was Loekas- jenko's belang rijkste rivale tijdens de pre sidentsverkie zingen van 9 au gustus en heeft die volgens de oppositie met glans gewonnen. De betogers droegen portret ten van Ticha- novskaja met zich mee en scandeer den haar naam. Niemand wil meer terug, wat er ook gebeurt Voorbij Net als veel van zijn generatiege noten is Karjakin van één ding overtuigd: hij gelooft dat de tijd van Loekasjenko voorbij is. ,,Maar we balen ervan dat het niet snel genoeg gaat", zegt hij telefonisch vanuit Minsk. Toch weet hij zeker dat het proces onomkeerbaar is. „Dat wisten we al na 9 augustus. Het zal nooit meer hetzelfde zijn. Mensen hebben alles opgeofferd: hun werk, hun veiligheid en soms hun leven. We hebben niets meer te verliezen." Ja, ook Karjakin weet dat men sen moe worden na twee maan den elke zondag demonstre ren. En de winter komt eraan, dan kan het guur worden in Belarus. „Maar het point of no return zijn we al voorbij. De eerste zon dag, toen er meer dan 250.000 mensen de monstreerden, was het fantastisch om daar bij te horen. We voelden ons opeens broeders, een natie! Veruit het grootste deel van mijn leven heb ik Loeka sjenko als president gehad. Het voelde als een bezetting van mijn land." Wat Karjakin vooral onrust baart, is de hou ding van Rusland. ,,Moskou blijft Loe- kasjenko maar steu nen. Dat deed het dinsdag 29 september 2020 GO Het kabinet schrapt een belang rijk plan uit het Klimaatakkoord om een speciale lening mogelijk te maken voor het verduurza men van huizen. De 'gebouw gebonden financiering' - waarbij de lening is gekoppeld aan het huis, en niet aan de bewoner - blijkt te ingewikkeld en te duur. Peter Winterman Den Haag In 2012 deed hij namens zijn land nog mee aan het Eurovisie Songfestival. Nu is Dmitry Karjakin (34) één van de hon derdduizenden die in Belarus protesteren tegen het bewind van president Loekasjenko. ,,Dit regime heeft zijn ware ge zicht getoond.'' Joost Bosman Minsk Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken is niet van plan de sancties tegen Rusland te her overwegen. Oppositiepartij PVV wil dat die sancties stoppen, omdat ze volgens Kamerlid Ray mond de Roon 'evident niet wer ken' en 'heel veel geld kosten'. Hanneke Keultjes Den Haag - Dmitry Karjakin In Belarus protesteren na de verkiezingen vele inwoners tegen president Loekasjenko. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10