Indië-veteranen woedend over film waarin ze 'als nazi's worden weggezet' II q 1 Belg kaapt helikopter om vrouw uit cel te bevrijden 8 NIEUWS Oud-Knillers vinden dat lespakket moet worden geschrapt Dat is het an Albert Heijn De film moet nog uitkomen, maar veteraan Entjo Latuny (94) uit Schiedam is er al helemaal klaar mee na het zien van de teaser. Hij sloot zich aan bij het Koninklijk Nederlands Indisch Leger (Knil) en vocht tussen 1947 en 1949 in de voormalige kolonie tegen opstan delingen die een onafhankelijk In donesië wilden. In de teaser komen twee scènes voorbij die pijn doen aan zijn ogen. Op de beelden is te zien hoe een Nederlandse soldaat in het zwart gekleed geschrokken door een dorp loopt. Daarachter verschijnt de omstreden legerkapitein Raymond Westerling. Ook hij is in het zwart gekleed, en draagt een snor die Latuny wel heel veel doet denken aan die van Adolf Hitler. ,,Dit zijn gewoon de Duitsers. Wij liepen helemaal niet in het zwart, maar in het groen. Dat we in deze film zo worden afgeschilderd, doet ontzet tend veel pijn.'' Opstand De Oost gaat over de Indonesische Onafhankelijkheidsoorlog, een hoofdstuk in de Nederlandse ge schiedenis waar nog steeds veel over te doen is. De kijker volgt de jonge soldaat Johan die in 1946 naar het toenmalig Nederlands-Indië wordt gestuurd. Hij moet orde op zaken stellen wanneer de nationa listen in opstand komen en onaf hankelijk willen worden. Johan staat onder bevel van legerkapitein Raymond Westerling, een militair die omstreden is, omdat hij wordt beticht van het plegen van oorlogs misdaden tijdens het neerslaan van een opstand op Zuid-Celebes, het huidige Sulawesi. In de film wordt de lijn tussen goed en kwaad voor Johan steeds vager. Knil-veteraan Latuny krijgt een slecht gevoel bij de film. Al weet hij natuurlijk ook heel goed hoe om- We hebben geen kwade bedoelingen, maar beseffen dat deze geschiedenis gevoelig ligt streden de missie nog altijd is. Niet voor niets loopt er een groot onder zoek naar alles wat er gebeurde in het toenmalige Indië kort na de Tweede Wereldoorlog. ,,Maar om ons zo af te schilderen gaat te ver. De opstandelingen hebben zelf ook hun eigen volk vermoord. Mijn broer is door hen omgebracht." De teaser van de film die nu enkele maanden te zien is op inter net, maakt veel los bij meer Indië- veteranen en hun nabestaanden, vertelt Leo Reawaruw van belan genvereniging Maluku4Maluku. Vooral omdat er aan de film een lesprogramma zit gekoppeld voor leerlingen van middelbare scholen. De veteranen eisen dat dat wordt geschrapt. ,,Ik ben voor artistieke vrijheid in films, maar als er een educatief pro gramma aan vastzit, kun je vetera- nen niet neerzetten als moorde naars, zoals de SS. Dit is karakter moord en geeft een heel verkeerd beeld aan onze jeugd.'' Maluku4Maluku krijgt steun van het Veteranen Platform. ,,Er is veel meer te vertellen over deze periode dan alleen over de excessen. Geef onze kinderen iets waar ze echt wijzer van worden en vertel het hele verhaal'', zegt voorzitter Hein Scheffer van het Veteranen Platform. Advocaat De Molukse veteranen hebben in middels advocaat Michael Ruperti in de arm genomen om te voor komen dat het lespakket op scholen wordt uitgedeeld. Eigenlijk zou de film 10 septem ber in première gaan, maar door de coronacrisis is dat uitgesteld tot volgend jaar. Producent Sander Verdonk was nog niet op de hoogte van de ophef, maar wil graag met de veteranen in gesprek. ,,Dan kunnen we ze vertellen waar het hele pro ject over gaat en wat het precies inhoudt. We hebben absoluut geen kwade bedoelingen, maar beseffen dat dit een deel is uit onze geschie denis dat gevoelig ligt. Juist daarom vinden we het belangrijk dat we niet alleen een film uitbrengen, maar er veel meer mee doen zoals lessen aanbieden aan scholen. Daarin kan de discussie gevoerd worden over hoe makkelijk het is om met de vinger te wijzen, maar dat oorlog niet zwart of wit is. Het is al snel grijs.'' Dat de filmmakers zouden sug gereren dat de veteranen SS'ers zijn, werpt Verdonk verre van zich. ,,Dat is een rare projectie.'' Bij de boeking op de luchthaven van Deurne vroegen de verdach ten afgelopen vrijdag om een grote helikopter, geschikt voor zes personen en een piloot met veel ervaring. Ze zouden foto's willen maken. Onderweg dwon gen ze de 36-jarige vrouwelijke piloot onder bedreiging van een wapen naar de vrouwenafdeling van de gevangenis van Vorst te vliegen. De piloot weigerde en er ont- stond een schermutseling. De helikopter cirkelde enkele keren boven de gevangenis. Omdat het toestel niet kon landen op de binnenplaats van de gevangenis, zette de piloot koers naar Vlaams Brabant. In de buurt van een carpoolpar keerplaats aan de N80 landde de helikopter op een veld, waarop de verdachten vluchtten. Zaterdag avond laat werd de hoofdver dachte, een man van 24 uit Tonge ren, gearresteerd in de buurt van Brussel. Hij was in het gezelschap van zijn 50-jarige adoptievader. Later konden ook de twee mede verdachten, 18 en 22, worden aan gehouden in Belgisch Limburg. maandag 28 september 2020 Nederlandse militairen die eind jaren 40 betrokken waren bij de Indonesische Onafhankelijk heidsoorlog, zijn woedend op de makers van de film De Oost. Daarin zijn ze in sommige scè nes te zien in zwarte uniformen, waardoor ze volgens hen wor den geassocieerd met de Waf- fen-SS van Adolf Hitler. Raymond Boere Schiedam M Indië-vete- raan Entjo Latuny (r) en Leo Rea- waruw (l) van belangenver eniging Ma- luku4Maluku. Latuny: ,,Dat we zo worden afgeschilderd doet ontzet tend veel pijn.'' FOTO ARIE KIEVIT - Sander Verdonk, producent CoolBest literpakken, smoothies of fruitontbijt Alle varianten Per pak of fles £foeam Deze aanbiedingen gelden in week 40 van maandag 28 september t/m zondag 4 oktober. ANTWERPEN Vier personen zijn in België opgepakt in het onderzoek naar een helikop terkaping. De hoofdverdachte was van plan zijn vrouw uit de gevangenis te bevrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8