7 ■■■W-tX- BOEK EN FILM zich terugtrok uit het Klimaatak koord van Parijs. ,,De VS heeft geen respect meer voor de natuur. Ik haat het om dit te zeggen, maar iemand moet het doen. Als je hal ve land getroffen wordt door zulke erge bosbranden en je doet alsof er niets aan de hand is, dat is raar." In de film toont Attenborough hoe de mensheid de aarde meer en meer als haar bezit is gaan be schouwen. We zien hoe de we reldbevolking groeide en groeide, en hoe bijna niemand erover pie kerde om zijn verworven recht op een dagelijks stuk vlees op te offe ren, met een enorme belasting op het milieu tot gevolg. Attenbo- rough legt uit dat grote vleeseters - neem de leeuw - in de vrije na tuur almaar zeldzamer worden, omdat er dankzij de mens steeds minder leefgebied is voor hun prooien. ,,Die wetmatigheid geldt voor mensen ook. Onze planeet kan onze vleesconsumptie niet aan, daar is geen plek voor." Zelf eet hij al lang geen vlees meer. ,,Gek genoeg was het niet eens een bewuste keuze. Ik kwam erachter dat ik het niet meer be stelde in restaurants. Vroeger was ik ook zo iemand die dacht: dat is een goed restaurant, daar hebben ze grote steaks. Maar dat is allang voorbij. Misschien is het de leef tijd: ik verlang er niet meer naar." Of er nog een dier is waar we als mens iets van kunnen leren? ,,Nee, daar geloof ik niet in. Dieren heb ben geen altruïstische levensvisie, geen morele principes. En wij zijn net zo slecht, daar heb ik geen illu sie over. We doen vreselijke din gen als we de kans krijgen." Spreekt hier werkelijk de man die honderden miljoenen mensen in vervoering bracht met zo veel moois? Absoluut, het is hem echt. Maar toch, omdat de hoop als laat ste sterft, eindigt Attenboroughs egodocument met een broodno dige portie positiviteit. ,,Over een eeuw kan de planeet weer wild zijn, en ik ga vertellen hoe", droomt de oude Brit hardop, bij beelden van windmolens, om- ringd door wilde dieren. Zijn op lossing: minder bevolkingsgroei, alle ballen op schone energie en collectief overschakelen op een veel plantaardiger dieet. Een deel van de oplossing ligt misschien wel in Nederland, een van de weinige landen die in de film expliciet genoemd wordt. Een dichtbevolkt land, maar wereld wijd toch de tweede exporteur van voedsel, legt Attenborough uit. Dat die export voor een flink deel ook vlees en zuivel betreft, blijft onvermeld. Attenborough toont de efficiënte wijze waarop in ons land groenten worden geteeld, in kassen en onder kunstmatig zon licht. Dat is de toekomst, denkt hij. ,,Ik wil niet te lovend zijn, maar jullie skills zijn een voorbeeld voor velen voor ons", zegt hij. Hij wijst ook op de omgang van Nederland met het zeewater. ,,Een van de problemen waar we door klimaat verandering mee te maken gaan krijgen, zijn overstromende ste den. Ook daarover kunnen jullie de rest van de wereld veel leren." Parijs Misschien wordt Attenborough wel fluitend 100 jaar, of ouder, en kunnen we hem, de stem van de natuur, nog jaren horen. Maar misschien loopt het anders, en is deze film het slot van een meer dan indrukwekkend oeuvre. Wat zou Attenborough de mensheid en haar leiders op het hart willen drukken? ,,Dat ze hun handteke ningen zetten onder internatio nale verdragen, zoals die van A life on our planet David Attenborough Parijs. We wéten wat er moet ge beuren. Het is de verplichting van elke zichzelf respecterende over heid. Ik hoop dat het gebeurt, want we staan nu op het randje." Misschien brengt de coronacri sis de wereld ook iets goeds, hoopt Attenborough. ,,Dat we door deze gezamenlijke vijand ontdekken dat we hier samen in zitten, met zijn allen." Hetzelfde geldt voor klimaatverandering, stelt hij. Als we klimaatverandering een halt toe willen roepen, ons duurzaam willen ontwikkelen en biodiversi teit herstellen, dan moet het inter nationaal gebeuren. En dan moet er veel meer evenwicht zijn tussen wat landen nemen en geven. De rijke landen hebben veel geno men. Nu is het tijd om te geven." De film begint en eindigt met Attenborough die zijn leven over denkt, terwijl hij door spookstad Tsjernobyl wandelt, daar in Oe kraïne waar een ongeluk met een kernreactor een einde maakte aan menselijke bewoning. Hij ziet pa rallellen tussen Tsjernobyl en onze planeet. ,,Slechte planning en menselijke fouten zorgen in beide gevallen voor een absolute ramp." Dat tegenwoordig in Tsjernobyl verlaten flatgebouwen overwoe kerd worden door bomen, en dat de stad ingenomen is door dieren, is volgens Attenborough ook een signaal. ,,Met of zonder ons, de na tuur zal wel weer opkrabbelen. Van de mensheid kan ik dat nog niet zeggen. Dit verhaal gaat niet over het redden van de planeet, maar over het redden van onszelf." maandag 28 september 2020 GO wat we met aarde doen' rWlÏFE* }i,i David Attenborough, hier in Kenia, filmde decennia mooie natuur over heel de wereld. Na tuur die aan het verdwijnen is. ,,Ik ben zo bevoorrecht geweest. Ik zou me schuldig voelen als ik nu niets zou doen.'' foto wwf/uk Beelden uit de film A life on our planet, waarin de beroemde Brit nu eens de achteruitgang van de natuur benadrukt. Foto rechts: Tsjernobyl. fotos netflix David Attenborough A life on our pla net is vanaf van daag te zien in meer dan hon derd bioscopen in Nederland. Daarna is de film te zien via Netflix. De film is mede mogelijk gemaakt door het Wereld Natuur Fonds. Dat geldt ook voor het gelijkna mige boek - Nederlandse titel: Een leven op onze planeet - dat op 1 oktober in de winkels ligt. Van elk verkocht boek komt 1 euro ten goede aan het Wereld Natuur Fonds. Sir David Attenborough (1926) is wereldwijd vermaard als brein achter tientallen natuur- documentaires, waarvan Life, Frozen Planet, Planet Earth en Blue Planet de bekendste zijn. Attenborough won vele prij zen, ontving talloze eretitels. Hij werd in 1985 geridderd en kreeg in 2005 de Order Of Merit, de hoogste onderschei ding in Groot-Brittannië. Hij wordt gezien als de populair ste levende Brit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7