LINDA AKKERMANS versch Eigenaar dansschool verdacht van ontucht 6 DAVID ATTENBOROUGH DOCUMENTAIREMAKER Na zijn leven lang vooral de pracht en praal van Moeder Natuur te hebben laten zien, maakt Sir David Attenborough (94) een radicale omslag. Als we zo doorleven gaat de mensheid eraan, waarschuwt hij. Al kan Nederland een leidende rol spelen bij de oplossing. s v Column I ijn opa's en oma's zijn al een poosje dood. Gelukkig I maar, dacht ik tijdens de lockdown regelmatig, want ze zouden gek zijn geworden zo zon der bezoek. Ons mam alleen al wipte bijvoorbeeld elke dag even binnen bij het bejaardenhuis voor een kop koffie. UMC blijkt dat die eenzame opsluiting géén negatieve gevol gen heeft gehad voor het gemoed van mensen in verzorgingshuizen. Het aantal conflicten en voorge schreven rustgevende medicatie bleken zelfs verminderd. Ja, misschien dat het gold voor be woners die door ziekte sowieso al weinig van het leven meekrijgen, maar deze uitkomst doet afbreuk aan de wanhoop die zóveel men sen, in én buiten de instellingen, hebben gevoeld. Maar toen dacht ik terug aan de tijd dat ik in een bejaardenhuis achter de receptie werkte. Hoe ik 'hoi' zei tegen familieleden die vaak op visite kwamen, maar dat er ook heel veel bewoners waren die zich ook zonder lockdown al alleen voelden, omdat hun tele foon zelden ging en kinderen geen tijd hadden want druk-druk-druk. Met zichzelf. gingen was schrijnend. Maar dat een grote groep blijkbaar geen ver schil merkt met vóór corona, dat is pas écht verdrietig. Geen negatieve gevolgen? Dat kan niet, reageerde ik Yelle Tieleman Groningen Er zijn elf aangiftes gedaan tegen de man, tien van de vermeende slacht offers zijn minderjarig. De broer van de verdachte blijkt een agent te zijn die deze zomer is aangehouden met een kilo cocaïne in zijn auto. Khalid A. werd op 8 september opgepakt, en de rechtbank besloot afgelopen donderdag dat de ver dachte in elk geval negentig dagen wordt vastgehouden. Hij is aange houden op verdenking van 'zeden feiten'. ,,Het onderzoek is nog in volle gang'', zegt een OM-woord voerder. De inmiddels ontslagen agent (30) werd op 1 juni - pinkstermaan dag - gearresteerd. Op zijn telefoon is kinder- en dierenporno gevon den, bleek anderhalve week gele den tijdens een zitting op de recht bank in Assen. ,,De zaken van beide broers staan helemaal los van el kaar'', is het enige dat hun advocaat Robert Eefting kwijt wil. Docenten van de Groninger streetdanceschool sluiten niet uit dat de man, die de school in 2004 oprichtte, meer slachtoffers heeft gemaakt. In een brief aan de leden van de dansschool en hun ouders roepen danslerares Eurnalis Sambo en het bestuur van de stichting Groningen Dance School mogelijke slachtoffers en getuigen van mis standen op zich te melden bij de politie. Zij willen de school voort zetten. Hechte familie Volgens Sambo is het nieuws als een grote schok aangekomen. 'De klap is zo groot, omdat docenten, dansers en oudergroepen van de school een lange historie hebben opgebouwd en veel hebben beleefd. De lessen zijn altijd van hoog ni veau en de school heeft lokaal, na tionaal en internationaal op wed strijdniveau hoog gepresteerd. Ge zamenlijke weekenden naar deze kampioenschappen, de eindpre sentaties en vele workshops heb ben ons tot een hechte familie ge maakt', schrijft ze in de brief. Sambo wil de media niet te woord staan en vraagt de leden niets te melden op sociale media. Het is onduidelijk hoe zij en het be stuur de zaken juridisch willen re gelen en of ze zonder medewerking van de eigenaar en oprichter de dansschool kunnen voortzetten. Die stem, ja, die her ken je uit duizenden. Maar verder is de nieuwste film van Sir David Attenbo- rough, A life on our planet, een veel minder comfortabele kijkerva ring dan we van hem gewend zijn. Veel minder aanwezig zijn de vertrouwde beelden van natuurpracht, van exotische die ren in ravissante kleuren. Wat we ervoor terugkrijgen: somberte, dat vooral. Neerge- maaid regenwoud, levenloze oce anen. Maar ook archiefbeeld van Attenborough, die in de jaren 50 en 60 onbevangen de oerwouden intrekt, op zoek naar bijzondere dieren, onontdekte inheemse volken. Attenborough als vijfti ger, stoeiend met babygorilla's. We zien ook de oude man die Attenborough nu is, terugblik kend op zijn leven. Vooroverge bogen, peinzend. Zouden we hem met een dier vergelijken, dan kijken we naar een oude, ver moeide tijger op een tak, die af en toe nog gemeen uithaalt. ,,We hebben de wereld verwoest", treurt de natuurman, die spreekt van een 'blinde aanval op de pla neet' en de 'ineenstorting van de moderne wereld'. Zelf ziet Attenborough - 94 is hij, slechts zeventien dagen jon ger dan zijn goede vriendin Queen Elizabeth - deze film als zijn ultieme getuigenverklaring, zegt hij in een exclusief gesprek met deze krant. Attenborough behoeft waarschijnlijk weinig in troductie. In Nederland is hij be kend, aan de overkant van de Noordzee een halfgod. Hij eindigt de laatste jaren steevast als eerste (en ruim ook) in verkiezingen van de populairste of meest be wonderde Brit. Wereldwijd is hij bekend als dé stem van de natuur. Maar Attenborough is ook de man die in 1967 als zenderbaas van BBC2 op het idee kwam om de kleur van tennisballen te ver anderen van wit naar geel. Geel was duidelijker zichtbaar op de toen in opkomst zijnde kleuren televisie, vandaar. Die kleurentelevisie, daar heeft hij een groot deel van zijn popu lariteit aan te danken. Dankzij de vele miljoenen ponden die de BBC in zijn natuurdocumentaires pompte, dankzij vele honderd duizenden vliegkilometers ook, slaagde hij erin om de wonderen van deze planeet tot in de fraaiste en ontroerendste details vast te leggen. Zo creëerde de Brit ook een vals beeld van de toestand waarin de aarde zich bevond, stel den critici. Attenborough heeft zich de kri tiek aangetrokken, kun je zeggen, want A life on our planet is één grote aanklacht tegen wat de mensheid de natuur heeft aange daan. Hij noemt de film zijn be langrijkste en meest persoonlijke film ooit. Het resultaat is een doeltreffende stomp in de maag, die wel eventjes blijft nadreunen. Hij zou willen dat hij de strijd Dit verhaal gaat niet over het redden van de planeet, maar over redden van onszelf \jt. -V X\. u -V voor de natuur op zijn oude dag niet zou hoeven voeren, zegt Attenborough, die een paar dagen geleden ook nog eens zijn debuut maakte op Instagram. ,,Maar ik ben zo bevoorrecht geweest. Ik zou me schuldig voelen als ik nu niets zou doen." Totaal veranderd Hoe was het voor Attenborough om de beelden van zichzelf als jonge ontdekkingsreiziger terug te zien? ,,Ik dacht: oh God, je was een lucky child. Jij zag daar een wereld die een onschuld had, die ze vandaag niet meer heeft. Je zag een wereld waarin de mens heid nog bescheiden was. Het is meedogenloos wat we daarna met de aarde gedaan hebben. Ik denk niet dat ik toen realiseerde hoe fantastisch het was wat ik zag. Veel van de plekken waar ik ben geweest, zijn totaal veran derd. Er leven drie keer zo veel mensen op aarde als toen ik de eerste beelden schoot in West- Afrika. Drie keer zo veel. Dat is alarmerend." Attenborough stond er van begin tot eind met zijn neus bovenop. Hij zag de insecten ver dwijnen, het regenwoud halve ren, de poolkappen smelten, de koraalriffen verbleken. Als mede werker van de BBC kon hij zich niet zo fel uitspreken, zegt hij, omdat activisme volgens hem geen taak is van een publieke om roep. Maar nu houdt Sir David zich niet langer in. Over de rege- ring-Trump bijvoorbeeld, die mee met al die zonen en dochters die zich via hijskranen omhoog lieten takelen om pa of ma tóch even in de ogen te kunnen kijken. Die buiten gingen staan zwaaien, niet wetende hoe lang dit nog du ren zou. En denk aan al die bejaar den die alleen stierven. Trauma tisch moet dat zijn geweest. ,,Het was mensonterend'', vertelde de directrice van een instelling in Rosmalen. ,,Wat er ook gebeurt, wij gaan nóóit meer op slot." Mijn haren gingen dan ook rechtovereind staan toen ik las dat uit onder zoek van het Am sterdamse maandag 28 september 2020 GO Dat kan niet! reageerde ik boos. Dat verzorgingshuizen op slot De 37-jarige eigenaar en oprich ter van een dansschool in Gro ningen, Khalid A., is aangehou den op verdenking van seksueel misbruik. 'Meedogenloos Chris van Mersbergen Rotterdam/Londen - David Attenborough i - v.. David Attenborough bracht onlangs bij een bezoek aan de Britse prins William en zijn gezin een fossiele haaientand mee voor oudste zoon George (7). foto afp ZiailB&d -i rr *i 'Att Ik leefde dit voorjaar dan ook

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6