II Erfgoedtrofee voor boerderij Binnenste Buiten Luctor Heinkenszand heeft gezondere kantine 5 Brandweer rukt uit voor rook in verzorgingshuis TWEEDE WERELDOORLOOG ELLEWOUTSDIJK Bij ons gaat het be grip 'luchtoorlog' verder. We geven ook aandacht aan de soldaten en burgers op de grond en op het wa ter', vertelt De Meester. In het derde deel wordt dus verteld over de treinbeschietingen waarbij kin deren en machinisten om het le ven kwamen. En er is ook ruim aandacht voor schippers van vrachtboten en vissers met hun hoogaarzen. Heel bijzonder is het verhaal van de nu 91-jarige Din gena Prak-Schot. Zij zat op 29 fe bruari 1944 als 14-jarig meisje op het binnenvaartschip van ouders toen het beschoten werd. Het schip De Verwisseling voer op dat moment op de Oosterschelde, on derweg van Zijpe naar Sint-Maar tensdijk. Ter hoogte van Wemel- dinge passeerden ze een Duits konvooi dat op dat moment onder vuur werd genomen door Typ hoons. Het gezin vluchtte naar be neden, naar de slaapkooien. Maar toen vader en moeder enige tijd la ter weer naar de stuurhut gingen om het roer weer te pakken werd het schip voor de tweede keer on der vuur genomen. Vader Leendert Schot werd do delijk getroffen, moeder Elisabeth raakte zwaar gewond. ,,Dingena zei hierover dat ze in een klap vol wassen werd", vertelt De Meester. ,,En het was dubbel triest, want de moeder van de schipper kwam over voor de begrafenis en kreeg een hersenbloeding waaraan ze overleed. Zo'n aangrijpend ver haal, dat doet ons wel wat." In het boek staan meer persoonlijke ver halen. Zo staat op de cover de foto van korporaal Theunis Schot. ,,We hebben zijn leven helemaal gere- We geven ook aandacht aan de soldaten en burgers op de grond en op het water construeerd voor zover dat moge lijk is." Schot stierf op 13 mei 1940. Het schrijven van het boek is zover gevorderd dat het nu nog een kwestie is van alle losse eindjes aan elkaar knopen. Een van die losse eindjes is een vliegtuigcrash bij Ellewoutsdijk. Daar is aan het begin van de oorlog een Duitse Heinkel neergestort. De Meester en Stoutjesdijk hopen dat iemand hier nog foto's van heeft zodat deze kunnen worden opgenomen in het boek. ,,Ook in die tijd wer den veel foto's gemaakt." Het nieuwe boek van De Mees- ter en Stoutjesdijk verschijnt over ongeveer een jaar. Het is het vierde deel in de serie. Deel 1 ging over Noord-Beveland. Dat paste nog in één band. Daarna volgden Schou- wen-Duiveland en Zeeuws- Vlaanderen. Deze beschrijvingen zijn zo omvangrijk dat ze bestaan uit twee boeken en dat gaat ook gelden voor Zuid-Beveland. Meer informatie over de boeken en het hele project is te vinden op ww2research.nl. Daar kunnen de boeken over Zuid-Beveland alvast bij voorintekening worden gere serveerd. Ze zijn nog op zoek naar foto's van een vliegtuigcrash bij Ellewoutsdijk in 1940. Maar verder is het vierde deel in de serie over de luchtoorlog boven Zeeland zo goed als af. Auteurs Wim de Meester en Kees Stoutjesdijk schrijven daarin niet alleen de luchtoorlog, maar ook over wat zich op de grond afspeelde op Zuid-Beveland. het begin van gisteravond is de brandweer uitgerukt voor een melding van brand in verzor gingstehuis Maartenshof in Sint-Maartensdijk. Kookplaat Bij aankomst bleek het te gaan om iets dat rookte op een kook plaat. De bewoonster van de ka mer is nagekeken door ambulan cepersoneel maar hoefde niet mee. De rookontwikkeling was zo groot dat in nog drie kamers rook kwam te staan. Nadat de brandweer de boel had geventi leerd konden alle bewoners weer terug naar hun kamer. TERHOLE Binnenste Buiten heeft locaties in Terhole, Hulst en Hoek. ,,We zijn er voor mensen van nul tot honderd jaar met een zorgvraag. Dagbesteding hebben we voor kin deren van 2 tot en met 6 jaar, kinde ren in de basisschoolleeftijd en jon geren die langdurig thuis zitten", al dus directeur Jan Kees van Gaalen. Aan de Hontenissestraat in Hulst verzorgt Binnenste Buiten dagbeste ding voor ouderen, vooral demente renden. Jan Kees en Caroline van Gaalen kochten de boerderij in 2004. Aan vankelijk werden er caravans gestald. ,,Maar dat zijn dode dingen, daar was niet veel aan. We hadden liever een zinvol gebouw." In 2007 begonnen ze daarom een zorgboerderij. De fa- milie vond dat bij de restauratie de bouwgeschiedenis zichtbaar mocht zijn. „Allereerst wilden we een zorg boerderij zijn. De restauratie in oude staat kwam op de tweede plek, maar vonden we wel belangrijk." De Boerderijenstichting Zeeland, Stichting Landschapsbeheer Zee land en Zuidelijke Land- en Tuin bouworganisatie zijn blij dat het erf goed uit 1928 behouden is gebleven. Daarom kregen de familie Van Gaa len, dochter Willemien en man Sjef van Hoof de Zeeuwse Erfgoedtrofee. ,,Oude boerderijen willen we be houden, slopen is zonde", verklaarde Karel Martinet van de Boerderijen stichting. ,,Deze boerderij is een ge slaagd voorbeeld dat oude schuren hun waarde kunnen behouden." HEINKENSZAND Voetbalver eniging Luctor Heinkenszand heeft het bronzen certificaat voor een gezondere sportkantine ge kregen. Luctor Heinkenszand is de tweede Zeeuwse vereniging die dit certificaat ontvangt. Het bronzen certificaat is een erkenning van het Voedingscen trum dat de kantine van Luctor Heinkenszand voldoet aan de strikte richtlijnen van een gezon dere sportkantine. Er zijn vier ni- veau's van een gezonde sportkan tine. Van brons via zilver en goud tot het hoogste niveau. Dan zijn alleen producten uit de schijf van vijf verkrijgbaar. De bezoekers van de kantine kunnen nu ook kiezen voor vol korenbrood, zoutarme popcorn, producten met 0% suiker en 0% vet. Daarnaast is er gratis fruit en gratis tapwater op wedstrijdda gen beschikbaar. Ook zijn alle ui tingen van bier vervangen door 0,0% bier en is de vereniging op wedstrijddagen rookvrij tot 12.00 uur. Uitreiking Tijdens de uitreiking van het cer tificaat werd ook het G-team van de vereniging in het zonnetje ge zet. De leden kregen van wethou der Marga van der Plasse een ei gen tenue. maandag 28 september 2020 Wie heeft foto's van vliegtuigcrash? Melita Lanting Ellewoutsdijk Vader Leendert Schot met zijn dochter Dingena en vrouw Elisabeth aan boord van De Verwisseling. foto familiearchief schot -Wim de Meester SINT-MAARTENSDIJK Aan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52