II Doden bij geweld in Nagorno-Karabach ffistorank 4 NICKY VERSTAPPEN RECHTSZAAK Het was de kampoudste. De kok van het seminarie. Een Duitse kinderlokker. Tal van mannen werden beschouwd als potentiële verdachten in de zaak-Nicky Verstappen. Met Jos Brech denkt het OM de dader te hebben. Vandaag staat hij voor de rechter. van Albert Heijn (oh maandag 28 september 2020 Niels Klaassen Maastricht Het lijkt zo logisch achteraf. Jos Brech (58), de scoutingleider die op de avond na de vondst van Nicky Verstappen langs de plaats delict fietst, een merkwaardig verhaal op hangt en zo al direct in het dossier terechtkomt. Jos Brech: de man met een zedenverleden, die als twinti ger opgepakt wordt voor het betas ten van twee 10-jarige jongens in een bos in Zuid-Limburg. Het lijkt zo voor de hand te liggen dat juist Brech zich vanaf vandaag moet verantwoorden voor zijn ver meende betrokkenheid bij de dood, het misbruik en de ontvoering van Nicky, de jongen die in 1998 op 11-jarige leeftijd van een zomer kamp verdween en een dag later dood werd gevonden. Maar voor de tientallen recher cheurs die gedurende twee decen nia samen vele duizenden uren aan de zaak werkten, was het geen abc'tje: de scoutingleider bleef lang buiten het blikveld van de diverse onderzoeksteams, ondanks die rare fietstocht en het zedenverleden. ,,We keken naar begeleiders van het jeugdkamp", vertelde de eerste onderzoeksleider in een gesprek met deze krant. ,,De paters van priesteropleiding Rolduc die ook op het kampeerterrein waren, de jongens bij wie hij in de tent lag... Figuren als Jos Brech noemden wij 'de grote boze wolf, de onbe kende die kinderen weghaalt. Dat scenario lag voor ons minder voor de hand. Brech kwam op de stapel, daar is hij blijven liggen.'' Zo komen er volgens een inge wijde wel 'honderden namen' voor in het dossier van bijna 12.000 pagi na's dik, een flink aantal mannen kwam scherper in het vizier van de politie. Beruchte zedendelin quenten uit de regio bijvoorbeeld, jeugdleiders van het kamp, de kok van de priesteropleiding, een lokale junk, een kindermoordenaar uit Duitsland. Hardnekkig Vooral rond 'kampoudste' Joos B. waren lange tijd sterke vermoe dens. De naamgever van het jaar lijkse zomerkamp op de heide gedroeg zich de dag na Nicky's verdwijnen erg opvallend - hij wees naar de vindplek met de woorden 'daar moeten ze zoeken' - en was voor veel mensen jaren later dé man die meer moest weten. Het feit dat hij in de jaren 50 al veroor deeld was voor ontucht met kinde ren maakte die verdenking alleen maar zwaarder. Bewijzen werden nooit gevon den, hardnekkig bleven de verha len. Dus besloot de politie in 2010 Voor ons is duidelijk dat Brech een overheersende rol had bij Nicky's einde - Peter R. de Vries, raadsman ouders en zus van Nicky alsnog om het graf van de in 2003 overleden kampleider te openen, zodat zijn resten vergeleken kon den worden met het dna dat bij en op Nicky gevonden werd. Zonder treffer: ,,We hadden zo gehoopt op een doorbraak'', reageerde moeder Berthie Verstappen toen. Die kwam er alsnog. Veel later dan gedacht, later dan nodig ook, maar net op tijd om verjaring van het misdrijf te voorkomen. In een laatste poging een van de bekendste onopgeloste kindermoorden van Nederland op te lossen, startten politie en justitie in 2017 een groot dna-verwantschapsonderzoek. Duizenden mannen in de regio - en alle genoemde personen uit het dossier - kregen de oproep om mee te doen. Spoorloos Dan blijkt Jos Brech verdwenen. De man die als toevallige passant in het dossier staat, is spoorloos. Dat trekt de aandacht van het on derzoeksteam. Uiteindelijk krijgt de politie via-via alsnog dna-mate- riaal van Brech en is daar de '100 procent match' met de sporen op Nicky. Dit is de treffer waar familie, politie en OM al decennia naar zoeken. Of dat tot een veroordeling leidt, zal de komende weken blijken. Vanaf vandaag trekt de rechtbank zeven dagen uit om het dossier te behan delen. Tot dusver ontkent de Lim burger elke betrokkenheid, maar hij zwijgt verder over zijn dna - 27 spo ren: huid, speeksel, haar - op het lijf en de onderbroek van Nicky. Wel zou er een 'kluisverklaring' zijn met uitleg, al laat zijn advocaat Gerald Roethof de optie open dat deze nooit gedeeld wordt. Zo staat het OM toch een beetje met half lege handen, want zoals de politie het in 2018 zelf verwoordde bij de bekendmaking van de doorbraak: DEN HAAG Onder de slachtof fers van het opgelaaide geweld in Nagorno-Karabach in het zuiden van de Kaukasus zijn volgens het Internationaal Comité van het Rode Kruis (ICRC) ook burgers. Gisteren braken er geweldda digheden uit. Azerbeidzjaanse legereenheden claimden in de af gescheiden regio Nagorno-Kara- bach, waar voornamelijk etnische Armenen wonen, zestien Ar meense rebellen te hebben ge dood. Ook zouden er meer dan honderd gewonden zijn gevallen. Het zijn de ergste botsingen tus sen Armenië en Azerbeidzjan in het gebied sinds 2016. De Armeense ambassadeur in Nederland, Tigran Balayan, waar schuwt dat als het geweld aanhoudt, de EU en Nederland te maken kunnen krijgen met 'honderdduizend vluchtelingen'. ,,Zeer waarschijnlijk zal verdere escalatie leiden tot een humani taire catastrofe.'' Volgens de am bassadeur zijn de gewelddadig heden geïnspireerd en gevoed door buurland Turkije, met als doel de omgeving verder te desta biliseren en de eigen militaire aanwezigheid uit te breiden. Ar menië rekent in het conflict op steun van Rusland. Azerbeidzjan heeft Turkije als 'broederstaat'. 'Boze wolf' Brech bleef DrOetker] Dr. Oetker Ristoi Diepvries Alle varianten* Per stuk •M.u.v. plccola Deze aanbiedingen gelden In week 40 van maandag 28 september t/m zondag 4 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 4