Van de Ven nu tweede in WK-stand Van Anrooij achtste in eerste veldrit 13 NK mountainbike in Sittard wordt gedomineerd door twee Zeeuwen Milan Vader is niet met VDP bezig Begrijp Terpstra niet verkeerd: ze zei niets denigrerends over het NK- rondje in Limburg. Ze wilde alleen uitleggen waarom ze zo makkelijk kon wegrijden van de rest en volop vaart kon houden op stukken waar anderen uit zelfbescherming gas terugnamen. Anne Tauber, de nummer twee, lag bij de eerste doorkomst al op 55 seconden ach terstand en aan de meet was het verschil meerdere minuten. ,,Ik ben er vandaag hard vandoor ge gaan", zei Terpstra. ,,Dan komt er altijd een punt dat anderen niet meer kunnen volgen. Dat punt kwam nu al heel snel. Ik ben wel blijven koersen, maar hoefde niet tot het uiterste te gaan." De vijf jaar jongere Tauber was zo'n drie jaar geleden de eerste Ne derlandse die zich durfde te meten met de wereldtop. Terpstra: ,,Ik dacht toen nog: wat al die buiten landse meiden in de wereldbeker wedstrijden laten zien, is buiten aards. Maar Anne geloofde erin dat ze dat ook kon. En dat inspireerde mij toen weer." De Zeeuwse groeide naar een hoog niveau toe, won in 2019 als eerste Nederlandse ooit een World Cup en klom naar de eerste plek op de wereldrang lijst. ,,Nu ben ik een stuk verder dan Anne. Maar zij komt er ook wel weer bij. Ik ken haar: wat ik nu laat zien, zal haar inspireren." Stevige battle Haar hoge niveau komt door een combinatie van grote werklust, een topcoach (Guido Vroemen), een sterke ploeg (Ghost) en een ideaal trainingsgebied (tientallen kilome- ters aan écht uitdagende tracks). Overal waar ze nu rijdt, is ze me daillekandidaat. Dus ook bij de twee wereldbekerraces van deze week in Tsjechië en het WK en EK in respectievelijk Oostenrijk en Zwitserland. ,,Als ik goed ben, kan ik zulke wedstrijden winnen. MMr dat kunnen ongeveer tien meiden zeggen. Elke internationale race is een stevige battle. Dat maakt het zo leuk." Terpstra is ontzettend gretig. Hoewel het NK zo vlak voor een drukke periode niet helemaal lek ker was ingepland, stond ze toch aan de start. ,,Een rood-wit-blauwe trui winnen, is toch mooi. Het is een eer om in rond te rijden. Bo vendien is dit al een heel vreemd jaar, door het coronavirus. Als er dan wedstrijden zijn, wil je die ook rijden. Dan is het maar even door bijten." De nu zesvoudig Nederlands kampioene kreeg zelf ook te maken met corona. Na een trainingskamp in Zuid-Afrika werd ze ziek. In mei lag haar dieptepunt. Ze kon amper een trap op. Terpstra: ,,Eén week kon ik echt he-le-maal niets. Maar ook daarna bleef ik last van mijn longen houden. Mijn zuurstof waardes waren ook niet goed. Ik heb wekenlang gerust, om te her stellen. Maar dat hielp niet. Uitein delijk heeft mijn trainer, Guido, me er agressief uitgehaald. Hij zette me op een week van alleen maar duur- trainingen. Van dagelijks drie tot vijf uur fietsen. Ik geloofde niet in die aanpak en dacht ook na twee dagen: hoe kom ik hier doorheen? Maar na een dag of vier begon mijn lichaam te wennen. En na die week begonnen we weer met interval- trainingen en ging mijn herstel heel snel. Inmiddels merk ik dat mijn lichaam weer normaal functi oneert en nu gaat het ook echt als een trein. Wie had dat gedacht? In mei vreesde ik zelfs nog over mijn carrière." SITTARD Heb je zelf net voor de tweede keer de Nederlandse titel gepakt, krijg je bijna meteen een vraag over de afwezigheid van je grootste concur rent,,Als Mathieu van der Poel hier had gereden, was het inderdaad iets moeilijker geworden om te winnen", antwoordde Mi lan Vader netjes. ,,Maar hoe de verhoudingen zijn, weet ik niet precies. We hebben dit jaar nog niet dezelfde races gereden. Laat ik het erop houden: we zijn gewoon allebei goed." De 24-jarige Middelburger reed zaterdag vele minu ten weg van de rest en sprak al met de pers toen de nummer twee pas fi nishte. Daarna zou hij nog even gaan 'bijtrainen', gaf hij aan. Hij was onvol doende uitgedaagd. ,,Ik heb wel goed doorgereden vandaag, maar nog niet ge noeg gedaan." Waar anderen met hun tong op hun stuur aan kwamen, deed Vader dus redelijk luchtig over de koers van anderhalf uur. Hij had zelfs nog een beetje zijn krachten ge spaard, omdat er deze week twee World Cups zijn in Tsjechië en in okto ber het WK en EK worden gereden. Bij al die races is Vader de Nederlandse kopman. Van der Poel, de Europees kam pioen van 2019, rijdt nu vooral op de weg. En ook bij de Olympische Spelen van volgend jaar zou de Middelburger wel eens de enige Nederlander kunnen zijn. Er is immers een kans dat Van der Poel dan zijn debuut in Tour maakt, die precies tegelijkertijd is. ,,Ik ben eigenlijk helemaal niet met Mathieu of ande ren bezig", zei Vader. ,,Juist doordat ik me zo op mezelf focus, ben ik de laatste twee jaar zo gegroeid. Ik werk tijdens mijn trainin gen alsmaar aan kleine dingetjes, om mezelf tel kens te verbeteren. Dat zie je in wedstrijden terug." MANTUA Wat begon met een valse start liep voor Nancy van de Ven uit op een prima wedstrijddag in het Italiaanse Mantua. De Vlis- singse motorcrossster klom zater dag naar de tweede plek in de strijd om de wereldtitel bij de vrouwen. Van de Ven had een zeer stroeve start tijdens de derde Grand Prix van het jaar. Ze kwam slecht weg in de eerste manche en lag na één ronde op plaats zeventien. Maar dankzij een flinke inhaalslag fi nishte de Zeeuwse uiteindelijk nog als vijfde. De tweede manche verliep een stuk beter voor Van de Ven. Die won de Yamaha-rijdster namelijk, wat haar een tweede plek in het dagklassement opleverde. In het algemeen klassement van het WK klom de Vlissingse naar de tweede plaats. Ze staat nu achter de Duitse Laura Papenmeier en vóór de Nieuw-Zeelandse Courtney Dun can, die in de tweede manche bij zonder hard crashe. Ze hield er geen lichamelijke schade aan over, maar viel wel uit en pakte geen punten. Morgen is meteen al de vierde Grand Prix, op hetzelfde circuit. LOKEREN Veldrijdster Shirin van Anrooij is zaterdag achtste gewor den tijdens de Rapencross in Loke ren. Het was haar eerste veldrit van het seizoen en tevens de eerste in het shirt van haar nieuwe ploeg Te lenet Baloise Lions. Het begin in Lokeren was goed voor de achttienjarige Van Anrooij. Ze kon de favorietes twee rondes bijbenen, maar moest toen lossen. Uiteindelijk finishte ze op precies twee minuten van winnares Aniek van Alphen. Zus Lindy van Anrooij (Starca- rino Cycling Team) viel uit. maandag 28 september 2020 PM Anne Terpstra is haast on-Nederlands goed Hoe uitdagend het parkoers in het Watersley Sports Talent park voor Nederlandse begrip pen ook is, het hart van Anne Terpstra (29) ging er zaterdag niet sneller van kloppen. De in Zeeland opgegroeide mountain bikester woont tegenwoordig in Duitsland, tegen de Tsjechische grens aan. Daar traint ze in het Fichtelgebergte en het Ober- phalzer Wald. ,,Met enorme ste nen, die daar van nature al lig gen. Zo'n rockgarden als hier in Sittard is daar niks bij." Roeland van Vliet Sittard KfFHERLANO^ Anne Terpstra wordt met een mondkapje op gehuldigd. Naast Milan Vader en Anne Terpstra rijdt nog een derde Zeeuw zowel het EK als het WK. Mick van Dijke uit Co- lijnsplaat komt in actie bij de beloften. Beide evenemen ten zijn in oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 45