Controleurs met de dood bedreigd in café NIEUWS 3 Regionale aanpak heeft de voorkeur, maar kritiek hierop zwelt aan Nu het aantal besmettingen zo hard oploopt, staat het kabinet onder druk om de coronaregels aan te scherpen. Het aarzelt het gaspedaal te ver in te trappen. maandag 28 september 2020 Hans van Soest Den Haag De dilemma's stapelen zich op voor het ka binet. ,,De situatie baart grote zorgen en noopt tot maatregelen'', zei een zorgelijk kijkende premier Mark Rutte vlak voor het weekend. Maar hoe zwaar moeten die maatregelen zijn? Gisteren kwamen er wéér bijna driedui zend besmettingen bij, een nieuw dagre cord. Het gaat bij ons sneller dan bij onze buren Duitsland en België. Ziekenhuizen trekken aan de bel over het oplopend aan tal mensen dat moet worden opgenomen. Op het Catshuis overlegde het 'corona kernteam' uit het kabinet bestaande uit Rutte en de ministers Hugo de Jonge (Volksgezondheid), Tamara van Ark (Me dische Zorg) en Ferd Grapperhaus (Justi tie) gisteren met RIVM-directeur Jaap van Dissel. Ook Wopke Hoekstra (Financiën), Eric Wiebes (Economische Zaken) en Wouter Koolmees (Sociale Zaken) waren erbij. En dat is niet voor niets. Het kabinet zoekt naar een manier om twee op het oog niet te verenigen uit gangspunten toch met elkaar te verbinden. Enerzijds zijn strenge volksgezondheids maatregelen nodig om de zich snel uitbrei dende corona-epidemie onder controle te krijgen. Anderzijds wil het kabinet juist zo min mogelijk maatregelen treffen om de kwakkelende economie niet de nekslag te geven. ,,Het gaat om maatvoering. Te softe maatregelen zijn geen optie, maar heel Ne derland op slot zetten ook niet'', aldus een bron rond het kabinet. Stap voor stap Rutte benadrukte vrijdag in zijn perscon ferentie dat wat je ook aan maatregelen be denkt, het altijd én ingrijpt in 'de persoon lijke vrijheid van burgers' én gevolgen heeft voor de economie en daarmee voor iemands baan. Dus dat we dingen 'stap voor stap' moeten doen. Niet te snel ingrij pen als dat niet per se noodzakelijk is, is de boodschap. Vandaag of morgen worden in elk geval strengere maatregelen voor de drie groot ste steden Amsterdam, Rotterdam en Den Haag aangekondigd. Het aantal besmettin gen loopt daar zó hard op, dat niets doen geen optie meer is. Mogelijk worden de re gels voor het aantal mensen dat bijeen mag komen nog verder aangescherpt. Het past in de strategie die het kabinet heeft gekozen deze zomer: regionale maat regelen om snel lokale brandhaardjes uit te trappen voordat het vuur overslaat naar de rest van het land. Zo kunnen regio's waar amper besmettingen zijn, gespaard blijven van strengere regels. Tijdens de eerste golf dit voorjaar kwamen er veel klachten over de strenge regels. Toen gold de intelligente lockdown overal. Lappendeken Maar die nieuwe aanpak ligt onder vuur. ,,We moeten ons afvragen of Nederland wel groot genoeg is voor allerlei regionale maatregelen", zei afgelopen vrijdag Hubert Bruls, de voorzitter van het overleg tussen de 25 veiligheidsregio's en burgemeester van Nijmegen. Veel burgemeesters willen liever extra landelijke coronamaatregelen in plaats van een lappendeken aan regio nale regels. Bruls: ,,We moeten oppassen voor verwarring door te veel aparte maat regelen. We zijn meer gebaat bij maatrege len die goed begrepen worden.'' Vandaag overlegt het kabinet met de vei ligheidsregio's. Op de agenda staan ook maatregelen die overal zouden moeten gaan gelden: een mondkapjesplicht voor mensen met een contactberoep zoals kap pers, een registratieplicht voor bezoekers in de horeca (nu is dat vrijwillig) en plastic spatmaskertjes voor horecapersoneel. Het kabinet houdt echter vast aan zijn regionale strategie. Nadat sinds gister avond in 14 van de 25 veiligheidsregio's nog maar 50 mensen bij elkaar mogen komen (met een uitzondering voor uitvaarten en religieuze bijeenkomsten) en de horeca overal om 1 uur 's nachts dicht moet zijn, komen daar nog wat strengere eisen voor de drie grote steden bij. Maar ook de GGD's hebben al gewaar schuwd en wijzen op het 'waterbedeffect'. Toen de regels voor bruiloften in de eerste zes regio's werden aangescherpt, zagen verhuurders van feestlocaties dat mensen hun bruiloft verplaatsten naar een andere regio. Al vindt Rutte dat dit niet overdre ven moet worden. ,,Het is niet zo dat hu welijken nu massaal zijn verplaatst.'' Het was gisteren op het Catshuis in Den Haag een komen en gaan van de belangrijkste ministers die beslissen hoe Nederland de strijd aanbindt met het coronavirus. Van boven naar beneden: Tamara van Ark (Medische Zorg), Eric Wiebes (Economische Zaken) en Hugo de Jonge (Volksgezondheid). fotos robin utrecht MEDEMBLIK/OUD-VOSSE- MEER De uitbater van een café in Medemblik is in de nacht van zaterdag op zondag aangehou den, nadat twee gemeentelijke toezichthouders in de zaak wer den bedreigd met de dood, mis handeld en tegen hun wil vastge houden. Een van de toezichthou ders raakte lichtgewond, meldt de politie. De toezichthouders controleer den het café aan de Kaasmarkt even na middernacht op naleving van de coronaregels en zagen dat er onvoldoende afstand werd ge houden. Ook bleek er te worden gerookt. De eigenaar van het café ging met ze in gesprek, maar dat liep uit de hand. Cafégangers pakten bovendien de telefoon van de controleurs af en verwijderden foto's. De controleurs wisten uit eindelijk uit hun benarde positie te komen en alarmeerden de poli tie. Die hield de uitbater van het café, die onder invloed van alco hol was, aan. In Oud-Vossemeer ging het gis terochtend ook mis. De eigenaar van een horecazaak aan de Ring beledigde agenten die kwamen controleren en sloeg een van hen, waarop hij werd aangehouden. Een 55-jarige man uit Sint Philips- land, die langdurig een agent be ledigde, werd ondanks flink ver zet ook aangehouden. Perla snelfiltermaling 500 gram Kabinet worstelt met coronastrategie Alle varianten* Per pak *M.u.v. voordeel ver pakkingen SOEPEL GEBALANCEERD Deze aanbiedingen gelden in week 40 van maandag 28 september t/m zondag 4 oktober.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 3