6 Wéér leverde de gouden wielergeneratie optimaal. Beide wereldtitels voor Anna van der Breggen, een zilveren medaille voor Annemiek van Vleuten (wegrit), brons voor Ellen van Dijk (tijdrit). Allemaal dertigers, wat zegt dat over de toekomst? ,,Er is aanwas genoeg, maar deze generatie is wel écht legendarisch.'' maandag 28 september 2020 Anna van der Breggen op het circuit van Imola op weg naar de wereld titel op de weg. foto epa Het moment waarop Van der Breggen ervandoor gaat en Anne miek van Vleuten (l) niet kan volgen. foto bsr agency Arjan Schouten Imola Goud tegen de klok én goud in de wegrit. Een onmogelijke dubbel, mogelijk gemaakt door Anna van der Breggen (30). Gehavend met een gebroken pols nog zilver opei sen. Tegennatuurlijk, maar gewa pend met een brace flikte Anne miek van Vleuten (37) het zonder te piepen. Brons scoren op de tijdrit, terwijl je aanvankelijk niet eens op de startlijst stond. Ook dat bleek voor stand-in Ellen van Dijk (33) geen probleem. En als tevreden pa tron van het hele stel met het voor je landgenoot gespeelde Wilhel mus meezingen na je eigen vierde plaats. Compleet senang voelde Marianne Vos (33) zich in die bijrol, logisch als je zelf de tel al jaren terug bent kwijtgeraakt, wat eigen over winningen betreft. Wat een verzameling vrouwen. Wat een gouddelvers, ook in Imola weer. Allemaal dertigers, maar nog altijd de absolute wereldtop, zo bleek eens te meer. Zes beschikbare medailles op de tijd- en de wegrit, vier voor Nederland. Afschrikwek kend was opnieuw de oppermach tige equipe van de KNWU, zoals al zo vaak de laatste jaren. Zo gek veel had bondscoach Loes Gunnewijk, zelf nog actief in de gloriejaren van Vos, natuurlijk niet hoeven voorkauwen tijdens de voorbespreking van de wegrit. Het Wilhelmus, dat moest klinken. Voor wie, dat donderde niet. Met een charge in drie delen wurgden Vos, Van Vleuten en uiteindelijk Van der Breggen het WK-peloton dus zoals gepland in de voorlaatste ronde. ,,Zo kun je het spelen, hè. Als je zelf meerdere troeven in handen hebt'', zo schetste de winnares het Nederlandse luxeprobleem dat steeds maar geen probleem blijkt te zijn. Na Chantal Blaak in Bergen (2017), Van der Breggen in Inns bruck (2018) en Van Vleuten in Harrogate (2019) werd in Italië het kwartet volmaakt. ,,Zaak was bo venal dat die wereldtitel safe bleef', zo legde Vos doodsimpel de toch niet zo eenvoudige opdracht uit. Bijna vanzelfsprekend is het dat elk kampioenschap oranje kleurt, als vrouwen op een fiets stappen. De verdienste van deze generatie. Maar hoelang blijft die weelde nog duren? Op haar 37ste mag je toch veronderstellen dat zelfs voor Van Vleuten het wielerpensioen nadert. Van der Breggen zwaait na 2021 hoe dan ook af, wetende dat het leven meer biedt dan een fiets. En ook Chantal Blaak (30), Vos en Van Dijk (beiden 33) gaan niet meer eeuwig mee. De droomgeneratie ziet het einde naderen, wat betekent dat voor de komende jaren? Gunnewijk gelooft er heilig in dat een nieuwe lading kampioenen opstaat. Want, oké, dit is een 'uitzonderlijke groep', maar ze heeft altijd de keuze uit een sterke pool. ,,Zelfs onze re- servebank is er eentje waar andere landen 'u' tegen zeggen.'' In de luwte Ook wereldkampioene Van der Breggen maakt zich geen zorgen, want ze ziet om haar heen toch ge noeg jonge meiden opstaan. Talen ten als Lorena Wiebes (21) en Demi Vollering (23), maar ook wereld kampioene veldrijden Ceylin del Carmen Alvarado (22), die wegam- bities koestert. Vrouwen die in de luwte van de giganten nog rustig kunnen rijpen, tot ze moeten gaan oogsten. De luxe die Van der Breg- gen jaren terug zelf als knecht van Vos ook kende. Daarom gaf Gunne wijk haar juniorenselectie afgelo pen winter de opdracht de carrières van Van der Breggen, Van Vleuten, Van Dijk en Blaak maar eens uit te pluizen. ,,Dan zien ze zelf ook dat die allemaal pas als vijfde- of zesde- jaars prijzen begonnen te rijden.'' Geen beter land om als vrouwe lijk wielertalent te rijpen dan Ne derland, legde Van Vleuten in Imola nog eens uit aan de wereld pers. Succes voor topsportvrouwen is er niet meer dan normaal, de pro fessionele kaders staan als een huis en - niet onbelangrijk - de perfecte infrastructuur van fietsland Neder land. Maar garanties dat een vol gende generatie qua succes kan wedijveren met deze bizarre gou den lichting, bieden die randvoor waarden helaas niet. ,,Want we hebben het wel over legendarische toppers die nu alles winnen, hè. Marianne, Anna, An- nemiek, dat niveau is écht ex treem'', zo gaf Danny Stam, ploeg leider van de wereldkampioene bij Boels-Dolmans, alvast maar een winstwaarschuwing af. ,,Er is straks heus wel genoeg aanwas is om het vaandel over te nemen. Maar het gaatje met de mondiale top gaat wel iets minder groot worden'', ver wacht hij. ,,Want we zitten nu wel echt in een extraordinaire situatie met deze vrouwen. Dat moeten we wel blijven beseffen.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38