Frans Derks Rouleren 2 \- V- EREDIVISIE AJAX - VITESSE A Sergino Dest (19) wordt de eerste aankoop van Koeman bij Barcelona. Hoe kan het dat grootmachten in de rij staan voor een back die nog geen twee seizoenen basis stond bij Ajax? Zes weken na de 8-2-nederlaag troeft Bar$a nu Bayern wel af COLUMN HUGO BORST S, Ik dacht aan Frans Derks, zoon van een katholieke vader en een joodse moeder. Nooit heb ik geweten hoe oud hij nou precies was. Op bezoek bij hem vroeg ik er pesterig naar. Het ging me geen reet aan, zei hij. Maar dat geheim heeft hij zijn graf niet in kunnen nemen. Eenmaal dood lazen we het overal: 1 november zou hij 90 jaar zijn geworden. Waar hij openhartig over was, herkende ik wel: elke dag dacht hij aan zijn vader zaliger. Zijn vrouw Leentje bracht ons koffie en Frans liet me de laatste peuk van zijn ouweheer zien en een horloge dat zijn vader, zijn idool, in 1974 voor het laatst om had. Zijn ogen werden vochtig. Gevoelig was-ie, ja, maar ook snoeihard hoor. Jan Keizer, de Volendamse scheidsrechter, was een slijmbal, een griezel. Jaap Uilenberg? Dick Jol? Dan zei hij: wie? Ik dacht dat hij me niet verstond en ik herhaalde een naam. En dan zei Frans dat die na men hem niets zeiden. Wat er mis was met die gevestigde namen, vroeg ik. Ze floten naar de regels, zei hij dan minachtend. Hij hield er zijn eigen regels op na, hij vond zichzelf een dienaar van het spel en de spelers. Dat was ten dele waar. Mocht Frans Derks je niet, dan gaf hij zomaar een vrije trap tegen. Bizar: onder zijn leiding won een Duitse club geen Europese wedstrijd. Dat was vergelding voor het oorlogsleed dat zijn familie was aangedaan. FC Köln verloor zodoende onder zijn leiding; hij had dat zijn vadertje beloofd. Oei. Pol van Boekel was tijdens Ajax - Vitesse iets ontgaan. Hij moest van zijn VAR naar de kant. Aja- cied Alvarez had op een been gestaan. Van Boekel trok op instigatie van de VAR rood. Ik dacht weer aan Derks. Hij zou het scheldend hebben aange zien. Er hoort er maar één de baas te zijn in het veld: de scheidsrechter. Derks had zich rot gelachen toen hij scheidsrechters flesjes scheerschuim leeg zag spuiten op het gras. Frans Derks was een bijzondere inwoner van onze voetbalplaneet. Echt, een beetje zoals Cantona en George Best in het leven stonden. Autonomer, maffer, ongrijpbaarder, anarchistischer dan scheidsrechter Frans Derks was, bestaat niet. De huidige lichting scheidsrechters heeft Frans Derks nooit zien fluiten. Ze zouden hem ook niet hebben begrepen, of van hem hebben gewalgd. Maar één ding hebben ze gemeen met hem: een buitenspo rige ijdelheid. Hijzelf kwam daar rond voor uit. Van Boekel trok op instigatie van de VAR rood. Derks zou het scheldend hebben aangezien Eerste doelpunt Koploper na zege mm Het moet heel raar lopen wil Dest niet de allereerste aankoop van FC Barcelona in het Koeman-tijdperk worden. Na een akkoord tussen de Catalanen met Ajax over een transfersom van 20 miljoen euro exclusief bonussen, is het de beurt aan Dest om tot een vergelijk te ko men voor zijn droomtransfer. Als hij ook persoonlijk rondkomt voor zijn droomtransfer, vliegt hij van daag of morgen naar Spanje om de keuring te ondergaan en gepresen- teerd te worden als nieuwe rechts back van de Nederlandse trainer. Dan troeft Barcelona, zes weken na de historische 8-2-nederlaag, Bayern München alsnog af in de strijd om een talentvolle verdedi- ger. Niet dat de transfer van Dest als onderdeel van een prestige- strijd moet worden gezien. De in teresse van Europese grootmach ten dateert al van eerder en vloeit bovenal voort uit zijn profiel. Een andere club die Dest op de radar had, was Manchester City. Daar mee mocht de jonge Amerikaan zich verheugen in de belangstel ling van de drie clubs die al jaar en dag een dominante speelwijze na streven. Dat is geen toeval. Erik ten Hag zei het recent al: ,,Backs zijn de nieuwe spelmakers." De rol van de vleugelverdediger is in het voetbal steeds meer geëvolueerd tot een schakel die een ploeg van meer creativiteit moet voorzien. In het defensieve ligt niet zijn kracht, al kan hij met zijn snelheid veel cor rigeren, maar voor een back be schikt hij vooral over veel bravoure en techniek. Dest versterkt zijn aanvalsdrang met versnellingen, combinaties en individuele acties. Oftewel, de Amerikaan heeft voor zijn leeftijd exceptionele offen sieve kwaliteiten, waardoor hij al meermaals werd vergeleken met voormalige Dani Alves. Nou gaat het wat ver om een speler die pas 23 eredivisieoptre dens voor Ajax in de benen heeft, te vergelijken met de Braziliaanse veelvraat. Maar dat de topscouts steevast zijn naam omcirkelden in de Johan Cruijff Arena, toont wel aan dat die potentie Dest wordt toegedicht. Meerdere clubs zien in de tiener, die afgelopen seizoen de jongste verdediger met duizend minuten in de benen was, een vaste bespeler van de rechtsback positie voor de toekomst. Dat Barcelona als eerst aan de vraagprijs van Ajax van 20 miljoen voldoet, komt voor Dest misschien Het leek bijna of PSV gisteren in Eindhoven ruimte voelde om te falen. Na een bar slechte eerste helft volgde wel verbetering, maar geen overwinning. PSV-trainer Roger Schmidt is geen voorstander van volop roule ren, schreef hij eerder dit jaar in zijn inmiddels ook in Nederland verkrijgbare biografie. Tegen He racles Almelo viel hij gisteren van maandag 28 september 2020 Op de dag dat de legendarische scheids rechter Frans Derks overleed, keek ik naar beelden van een wanhopige VAR bij FC Twente - FC Groningen. Was het buitenspel? Nee toch? De arme man tuurde naar een blauw en een rood lijntje op een beeldscherm en wist dat de scheidsrechter, de voetballers en niet te vergeten de supporters in het stadion én de tv-kijkers allemaal op hem zaten te wachten. De nieuwe software ha perde. Zijn jonge collega op het veld spoorde de VAR beleefd aan. Weet je het al? Toe nou. De VAR had meer dan vier minuten nodig en zijn besluit was verrassend. Zaterdagavond vond ik Pol van Boekel sterk flui ten in de Arena. Ajax en Vitesse gaven vol gas en speelden mannelijk voetbal, Van Boekel liet het lek ker gaan. Wat had Derks van Van Boekel gevonden? Nou, hij vond zichzelf de beste en wenste zijn ko ninkrijk geen moment met een collega te delen. De meeste scheidsrechters vond hij kontkruipers, hie lenlikkers, klootzakken. Ze slijmden zich naar een Eu ropacupfinale, wist hij. BOERE Tom Boere heeft zijn eer ste competi tietreffer voor Türkgücü München te pakken. De spits tekende in het met 3-0 gewonnen duel tegen 1. FC Kaiser- slautern vanaf de pe naltystip voor de laatste treffer. De Zeeuw staat met zijn nieuwe club na twee speelrondes op een tweede plek in de derde Bundesliga. Komend weekeinde gaat Türkgü- cüop bezoek bij SV Wald- hof, nummer twaalf op de ranglijst. VAN HECKE Jan Paul van Hecke uit Ar- nemuiden be leeft fraaie eerste weken bij SC Hee renveen. De Zeeuwse ver dediger won zaterdag ook zijn tweede competitie duel met de Friese club (1 0 tegen VVV- Venlo), die nu gedeeld op de eerste plaats in de eredivisie. Net als Ajax heeft Heerenveen het volle pond uit de eerste drie wedstrij den en de teams heb ben hetzelfde doelsaldo (6 1). Morgen in de PZC: een reportage vanuit Hee renveen over Van Heckes thuisdebuut. Barcelona wint strijd om Dest Ajax - Vitesse Johan Inan Amsterdam 21Promes 1-0 1-1 56. Bazoer 70. Antony 2-1 Opstellingen Onana Pasveer Mazraoui Dasa 84. Dest 81. Buitink Schuurs Doekhi 31. Timber Bazoer Blind Hajek Tagliafico Wittek Alvarez 81. Manhoef Promes Bruns 90+1. Traoré 61. Vroegh Kudus Bero Antony Tannane Labyad Openda 46. Ekkelenkamp Darfalou 60. Broja Scheidsrechter: Van Boekel Toeschouwers: 12.176 Rik Elfrink Almelo Denzel Dumfries in actie voor 1 PSV. FOTO BSR AGENCY

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34