N! 8 ZEELAND NIEUWE DIRECTEUR NIEUWE KOERS Het West-Brabants Archief vaart sinds corona een nieuwe koers. De deur van het monumentale pand in Bergen op Zoom zit meestal dicht. ,,De website is nu onze entree.'' Op de website staat: van daag gesloten. Morgen staat het er weer. En overmorgen. De tele foon wordt niet opge nomen. Een bandje zegt: mailt u maar. Alleen nog op afspraak is de leeszaal één dag per week open. Toch is de belangstelling voor het West-Brabants Archief (WBA) groter dan ooit tevoren. ,,Het bezoek aan onze website is verdubbeld. En we krijgen per dag tientallen mails. On line weten mensen ons prima te vin den." Dat zegt Marcel Korving. Hij is sinds begin deze maand de nieuwe directeur van het West-Brabants Ar chief, het kennis- en informatiecen trum voor deze regio, gelegen op het achterterrein van Het Markiezenhof in Bergen op Zoom. Hier vind je alles wat met het verleden heeft te maken. Het WBA wil alles zoveel mogelijk digitaal afhandelen, vertelt Korving. Daarom wordt er gewerkt aan een nieuwe website die veel toegankelij ker wordt voor de gebruikers. En dat zijn er veel. Ook na corona blijft dit als het aan Korving ligt de werkwijze. ,,De website wordt onze ingang." Werkdruk Zo te werken is ook nodig omdat de werkdruk binnen de kleine organisa tie hoog is. ,,We moeten efficiënt en effectief werken." De bevlogen nieuwe directeur is nog volop bezig met inwerken. Maar is wel een man met een verhaal. Met een visie. Over dat West-Brabants Archief. Wat het is. En wat het in zijn ogen kan worden. Vijftien jaar werkte hij als ambte naar. In Oosterhout en in Etten-Leur, waar hij inmiddels woont. Hij is geen historicus. Maar informatiemanager, iemand die zich bezighoudt met alles wat met interne en externe informa tie heeft te maken. Ook bij een archief als het WBA draait alles om informatie. Over hoe je alle gegevens van nu goed opslaat voor later. En hoe je historisch mate riaal ontsluit. ,,Voor mij was dit een logische stap, ik wilde graag eindver antwoordelijk zijn. Hier ligt een mooie uitdaging." Gemeentes zijn wettelijk verplicht heel veel te bewaren en op te slaan. Op zo'n manier dat toekomstige ge neraties de informatie nog kunnen 'pakken'. Het 14 kilometer lange pa pieren archief in het ondergrondse depot in Bergen op Zoom getuigt daarvan. Maar tegenwoordig gaat alles digi taal. En ook dat moet bewaard. Inclu sief de videoregistraties van bijvoor beeld raadsvergaderingen. Voor een kleine organisatie als het WBA met achttien fte een forse uitdaging. Korving: ,,Wij moeten als archief nu al bij de gemeentes binnenkijken. Zien hoe ze met hun gegevens om gaan. En er nu al iets van vinden. Wat wel zeker is, is dat een .doc over hon derd jaar niet meer bestaat. Maar het moet straks nog wel gelezen kunnen worden." Drie medewerkers zijn daar dag in dag uit mee bezig. Met het bouwen aan een e-depot, opslag in de cloud. Ergens buitenshuis. Tegelijkertijd is het WBA bezig met het digitaliseren van het papier van vroeger. Heel veel is al online te raadplegen. En op te vragen via scanning on de mand. Een verzoek om een bepaald document? Dat landt na een tijdje vanzelf in je mail. Steeds meer mensen doen het. ,,Het is ongekend." Zeker sinds co rona ons doen en laten veranderde, we thuis zitten en toch iets met onze tijd willen doen. Het stamboom onderzoek is dan ook fors toegeno men. Het opvragen van bouwver gunningen eveneens, want er wordt meer verbouwd. En dan is het handig de originele bouwtekening te kun nen raadplegen. Dat voorkomt fouten en problemen. Vernietigen Van vier van de negen aangesloten gemeenten worden de bouwvergun ningen al gedigitaliseerd. ,,Als dat is gebeurd, vernietigen we een groot deel van de papieren." Dat geeft met een aan hoe zorgvuldig het digitali seren moet gebeuren. En, lacht Kor ving: „Stukken over monumentale panden gaan we echt niet weggooien na digitalisering." Die forse belangstelling is iets wat Korving tevreden vaststelt. En het kan altijd beter. Oké. Daar heeft hij de tijd voor. Samen met zijn team. Maar hij heeft ook een droom. Want dat WBA bewaart een schat aan in formatie over de voorbije eeuwen. Hetbezoek aan onze website is verdubbeld MARCEL KORVING Dat alleen maar goed bewaard in die archiefkelder laten liggen, is zo zonde, vindt hij. ,,We hebben pareltjes. Zoals de ge boorte-akte van Vincent van Gogh. De vraag is hoe je dat soort informa tie kunt vermarkten." Er iets mee doen voor een breder publiek. Hoe mooi zou het zijn, zegt hij, als in West-Brabant met dat unieke mate riaal wordt 'gespeeld'. Met technie ken van nu. Al verandert de wereld van het ar chief, toch klopt er nog gemiddeld elke maand wel iemand aan met een bananendoos. ,,Met de vraag of het iets is voor het archief." En dat kan van alles zijn. Van foto's tot briefwis selingen. Vroeger werd zo'n doos nogal mak kelijk aangenomen. ,,Nu toetsen we of het historische waarde heeft voor de regio." Want zomaar iets bewaren om het te bewaren, dat is er niet meer bij. westbrabantsarchief.nl maandag 28 september 2020 GO 'Online is West-Brabants Archief prima te vinden' Jan van de Kasteele Bergen op Zoom Marcel Korving, de nieuwe directeur van het West-Brabants Ar chief: „Stukken over monumentale panden gaan we echt niet weggooien na digitali sering.'' FOTO PETER VAN RIJEN/PIX4PROFS - Marcel Korving Geboren op 10 januari 1981 in Prinsenbeek Woont nu in Etten-Leur Getrouwd, drie zoons Opleiding: NHTV en MBA Is sinds deze maand de nieuwe directeur van het West-Brabants Archief

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 28