ZEELAND GEBOEKT Kinderboekenweek in Zeeland Tofik Dibi blijkt een rasschrijver ÉS viiifl 7 In Damme, Sluis en IJzendijke hebben ze heel wat gedaan om vijanden buiten de deur te houden. Dat kun je nog altijd goed zien. In Bastions zonder grenzen voelen we de waakzaamheid. De Westerschelde, Antwerpen. Al eeuwenlang is de toegang tot de wereldhaven een heet hangijzer. Tot op de dag van vandaag. Nu maken we ons druk over de foto genieke containerreuzen die steeds verdere verdieping van de vaarweg noodzakelijk ma ken. En we laten de Vlamingen met de bouw van sluizen en appartementencomplexen hun gang gaan, als ze maar met hun flappen zwaaien. Zeeuws-Vlaanderen wordt steeds Vlaamser. Het kort voor de zomervakantie verschenen boek Bastions zonder grenzen is toevallig ook al een grensoverschrijdend project. Het gaat over de vestingbouw van Damme, Sluis en IJzen- dijke. Een logisch trio, enerzijds, want de drie steden/stadjes liggen in de hoek waar rake klappen vielen. Anderzijds loopt de hele ves tingbouw natuurlijk veel verder door richting Antwerpen en zouden de ravelijnen en contre escarpes van Sas van Gent, Hulst en ook Vlaamse steden erbij horen. Maar ja, dan had den we een uitgave in handen gehad die voor een belangrijk deel over de Staats-Spaanse li nies zou gaan. En dat boek is er al. Het boek over de bastions is best een seri eus, mooi uitgevoerd boekwerk geworden. Met informatie over de bouw en bouwers van versterkingen in de middeleeuwen en tijdens de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). Uiteraard komt ook fortenbouwer Napoleon voorbij. Nadat de Engelsen in 1809 Walcheren ziek en misselijk van de Zeeuwse koortsen hadden moeten verlaten, wilde hij 'zijn' Antwerpen voor eens en altijd veilig stellen. Het kustfort Impérial bij Breskens, uitgerust met dertig ka nonnen en twaalf mortieren, was daarvan een mooi voorbeeld. In hoofdstuk 1 noemt auteur Piet Lombaerde het een 'stronghold avant la lettre', een titel die hij ook hanteert voor Re- tranchement. Schermutselingen Een ruim hoofdstuk gaat over de schermutse lingen vanaf 1600. Zolang er koningen waren 1 als Lodewijk XIV die de Rijn als zijn noord grens wilde, was het zelden rustig in de zuide lijke Nederlanden. Met name het strategisch aan het Zwin gelegen Sluis heeft de kracht van het Franse geschut ondervonden aan het eind van de 18de eeuw. Al die bommen en granaten hebben er niet voor kunnen zorgen dat alle sporen van wallen en bastions werden uitge wist. Het kasteel van Sluis is weliswaar ver dwenen, maar voor inwoners en bezoekers is de gerestaureerde Westpoort een juweeltje. Rond Damme zijn de oude wallen geleidelijk aan veranderd in een natuurreservaat met Pluimzeggevegetatie in de buitengracht. Tij dens de Tweede Wereldoorlog lieten de Duit sers er hun sporen na. Robrecht Pillen schrijft (pagina 178): 'De loopgraven van weleer evolu eerden tot ondiepe depressies'. De Sluise historicus Arco Willeboordse neemt de Zeeuws-Vlaamse geschiedenis en versterkingen voor zijn rekening. En vertelt dat de Spanjaarden in 1604 probeerden Sluis terug te veroveren op Maurits. Hun overval mislukte, ze hadden afgesproken aan te vallen bij het slaan van de klok. Helaas voor hen was het kermis, ook voor Jantje de klokkensteller. Die liet verstek gaan, een maat van hem liet het uurwerk stilvallen. De Spaanse aanval mislukte. Pagina 205: 'Zo is Sluis per ongeluk gered, niet door verraad, maar door een neut'. De Kinderboekenweek 2020 (woensdag 30 september tot zondag 11 oktober) gaat terug in de tijd. Het thema is 'En toen?' Dus veel spannende verha len over ridders, de oorlog en de oudheid. Arend van Dam schreef het Kinderboekenweekgeschenk De Diamant van Bantjarmasin, dat cadeau wordt gegeven bij aan koop van 12,50 euro aan kinder boeken. Mylo Freeman maakte het Prentenboek van de Kinder boekenweek: Tweeling!, te koop voor 7,25 euro. Iedereen die in de Kinderboekenweek een kinder boek koopt bij boekhandel 't Spui in Vlissingen of De Drvkkery in Middelburg krijgt een gratis boe kenlegger die meteen een toe gangskaart is voor het muZEEum in Vlissingen. Goes, Bibliotheek, 15.30-16.30 uur: Mylo Freeman, illustrator van het Prentenboek van de Kinderboe kenweek 2020, tekent, knutselt, signeert en leest voor. Aanmelden is noodzakelijk. Vrijdag 2 oktober Middelburg, Drvkkery 13.00 14.30 uur: Mylo Freeman, illustra tor van het Prentenboek van de Kinderboekenweek 2020, tekent in de winkel. Kinderen kunnen meekijken terwijl de illu strator haar tekeningen maakt. Er is vrije inloop. Vlissingen, 't Spui, 13.00 uur: De in Vlissingen geboren schrijver Marco Kunst (1966) vertelt over zijn nieuwste boek, Het Verlangen van de prins. Toegang is gratis, aanmelden verplicht via info@boekhandelspui.nl. Zaterdag 3 oktober Goes, Bibliotheek, 11.00-12.00 uur: Kinderboekenschrijfster Selma Noort vertelt over haar waters- noodboek De zee kwam door de brievenbus. Kaartjes te koop bij de bibliotheek in Goes. Middelburg, Markt, 14.00-15.00 en 15.00-16.00 uur: Wetenschaps journalist en ruimtekenner Go- vert Schilling vertelt buiten op de Markt op een oude vrachtwagen van Van Gend Loos uit 1932 over zijn kinderboek Hadden de Grieken al raketten? Toegang is gratis. Middelburg, Drvkkery, 13.00 17.00 uur: Kinderen kunnen op de foto gaan met een historische achtergrond.Op verschillende plaatsen in de winkel hangen grote foto's met afbeeldingen van prehistorie, Romeinse tijd en middeleeuwen. Woensdag 7 oktober Middelburg, online interview, vanaf 10.00 uur: uitzending van online interview met Sanne Rooseboom door leerlingen van Middelburgse basisscholen. Sanne Roosenboom is de schrijf ster van Het ministerie van oplos singen en de Jippie-serie. Het inter view is te volgen op drukkerij- middelburg.nl/live. Goes, De Koperen Tuin, 15.00 16.00 uur: Arend van Dam, schrij ver van het Kinderboekenweek geschenk, wordt geïnterviewd door biebvloggers. Vrije inloop. Zeeuwse schrijvers Voor mij geen Facebook of Twitter of hoe het allemaal heet. Ik begreep nooit waarom anderen zich zo gretig op social media presenteren, maar Tofik Dibi legt het helder uit in zijn sprankelende Het Monster van Wokeness. Zoals hij veel meer ver heldert. 'Iedereen wil iemand zijn', dat verlangen zit er volgens hem achter de berichtjesstroom. Tofik Dibi (1980) maakte naam als politicus en als auteur van de au tobiografie Djinn. Daarin bekende hij dat terugkeren voor hem in houdt 'de trein naar Zeeland pak ken'. Hij is namelijk een rasechte Vlissinger. Rasecht? Wat mij be treft, leidt alle ophef over rassen, de vermeende scheiding tus sen een 'zwarte' MONSTER ^yoKHNEs; en een 'witte' gemeenschap, niet tot een vruchtbare dis cussie. Maar Tofik Dibi's bijdrage is waardevol, ook al omdat hij zijn roman voorziet van een woor denlijst, een 'Wokabulaire'. 'Woke' betekent in deze context 'alert zijn op onrechtvaardigheid in de maatschappij'. Het Monster van Wokeness: van die scheldnaam (dan wel erenaam) wordt de hoofdpersoon (of misschien wel de heldin) van deze roman voor zien: Kawtar in het dagelijks leven, Kannibelle op Twitter. Dibi weet als weinig anderen waarover hij praat. In hem worstelen allerlei identiteiten, de Zeeuw met de Marokkaan, de homo met de moslim. In de literatuur weet hij ze te verzoenen. In Het Monster van Wokeness blijkt hij weer een ras schrijver. O nee, een geweldige schrijver bedoel ik. En dan geen schrijver die eindeloos op zijn bu reaustoel ronddraait, maar iemand die precies weet wat er op straat en social media speelt. 'Zijn' Kawtar/ Kannibelle richt fanatiek online schandpalen op, waarmee ze klappende handen én 'fucking veel middelvingers' oogst. Het dubbelleven blijkt niet vol te houden: als Kawtar is ze een zoge naamd neutrale NRC-journalist, als Kannibelle weegt ze ieder woord 'op een wokeschaal'. Het loopt niet goed met haar af, veel beter vergaat het haar door een hartsvriendin voortgezette missie: 'Weg met Witheid'. De schrijver bedankt voor zijn 'herontdekking van het activisme' Quinsy Gario, Jerry Afriyie en Sylvana Simons. Op mijn beurt bedank ik Tofik Dibi voor dit oog-openende boek. maandag 28 september 2020 GO Wekelijkse rubriek met boeken over Zeeland en boeken van Zeeuwse schrijvers Waardevol en weerbaar Jan van Damme Retranchement: een 'stronghold avant la lettre'. foto riekje toorenaar Jan Hutsebaut en Piet Lombaerde (red.): Bastions zonder grenzen. Damme, Sluis, IJzen dijke - Uitgeverij Sterck De Vreese, 240 pagina's, 29,90 euro. In Museum Het Bolwerk loopt tot en met de kerstva kantie de gelijknamige expo sitie. In dat kader organi seert het museum de ko mende maanden een hele serie lezingen. Activiteiten in Zeeland: Donderdag 1 oktober Zondag 4 oktober Donderdag 8 oktober Mario Molegraaf HET VAN Tofik Dibi: Het Monster van Woke ness - Uitgeverij Prometheus, 176 paginas, 17,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 27