'Windmolens zijn niet voor de bühne' Podium voor beatmakers Burendag valt in het water 4 Architect reageert op verbod MIJN DORP, MIJN STAD De manier waarop de gemeente raad over de windmolens heeft ge sproken en geoordeeld, steekt de ar chitect. Verrommeling van het landschap, zoals D66 stelde? Dat ge beurt pas echt als voor het kantoor nog meer zonnepanelen worden gebruikt op stalen constructies bo ven parkeervakken, reageert Mol. „Windmolens in combinatie met zonnepanelen is juist een bewuste inhoudelijke duurzame keuze ge weest en niet een voor de bühne. Het gaat erom dat we een deel van de energie opwekken met een an dere bron dan zonlicht en daarmee de duurzame opwekking kunnen spreiden", legt Mol uit. Daarvoor zijn dus windmolens gekozen. ,,Niet zomaar de 'lelijke' witte of'grijze' strakke windmo lens die we overal om ons heen zien verrijzen. We hebben bewust geko zen voor kleinschalige windmolens die lager zijn dan het nieuwe poli tiekantoor en de naastgelegen school. Ze hebben houten bladen en een houten vin." Mol is het eens met SGP'er Marc Overbeeke dat de molens echt niet zo zichtbaar zouden zijn. ,,Vanaf de rotonde vallen ze ook nog eens weg tegen de bomenrij die er staat." Extra zonnepanelen Door het verbod van de gemeente raad moeten er 'een behoorlijke hoeveelheid zonnepanelen extra' komen. Die hebben alleen nut als de zon schijnt, merkt Mol op. ,,Op dat moment kunnen we niet al die opgewekte energie gebruiken in het gebouw, dus zullen we die aan het stroomnet terug moeten leve ren. Dit is uiteraard veel minder rendabel, kost extra geld en al die zonne-energie zal ons netwerk wellicht spoedig overbelasten." Beatmakers zijn muzikanten van wie het instrument een computer, tablet of telefoon is, legt initiatief nemer Chris Smith (DJ Vindictiv) uit. ,,Neem een liedje van Britney Spears. Je denkt dat je instrumen ten hoort die gespeeld zijn door een band, maar dat is vaak door een computer gemaakt." Op de achtergrond Vincent Feijn (Huck Vinn) is een van de beatmakers die zondag middag op het podium staat. Zijn beats zijn onder meer geïnspireerd door Ethiopië. ,,Mijn vrouw komt uit Ethiopië, dus ik kom er vaak. Ik haal daar muziek vandaan en maak er dan beats van", zegt hij. De Vlis- singer is blij met The Beatyard. ,,Zangers en rappers krijgen mak- kelijk een podium, maar voor beat- makers is er niet zo veel. We staan altijd op de achtergrond." Vanwege corona is The Beatyard dit keer een besloten evenement, maar los daarvan is het recept het zelfde gebleven. Deelnemers laten hun beats horen en achteraf kun nen vragen worden gesteld. Het publiek, bestaande uit slechts vijf entwintig mensen, is vrijwel vol ledig gevuld met Zeeuwse beat- makers. Er zijn veel petjes en tat too's te zien; leeftijden lopen uit een. ,,Ik denk dat het leuk is om oudere mensen uit het vak bij de Ik wil laten zien dat een beat gemaakt op een iPad alsnog tof kan klinken jonge jongens te zetten", vertelt organisator Tom Wattel (DJ TO- WA). ,,Je kan van elkaar leren." Dat is waar het zondagmiddag om draait, zegt Tessa Sonnemans van Kunsteducatie Walcheren. Ze noemt The Beatyard een 'heden daagse vorm van kunstparticipa tie' - een netwerkevenement voor creatievelingen. En daar was be hoefte aan, blijkt uit de vele ge sprekken die worden gevoerd. De beatmakers zijn hier om professi onele kennis op te doen, maar toch zeker ook om persoonlijke erva ringen uit te wisselen en vrienden te maken. Special guest Maar hoe maak je nou eigenlijk een beat? De mogelijkheden blij ken eindeloos. Dennis alias Teri- lekst uit Rotterdam maakt zijn beats bijvoorbeeld op een iPad en maakt tegelijkertijd gebruik van analoge casettebanden en zelfs een Hammondorgel. Hij is de special guest op deze editie van The Beat- yard en mag een demonstratie ge ven. ,,Ik wil laten zien dat een beat gemaakt op een iPad alsnog tof kan klinken", zegt hij. ,,Vroeger dacht ik: dit is een geheim en dat ga ik niet vertellen. Maar ik ben op een punt in mijn leven dat ik die ken nis juist wil delen en mensen wil enthousiasmeren over wat alle maal mogelijk is. Dan krijg je een wisselwerking." Ligt het aan het slechte weer, of zijn mensen misschien toch voorzich tig vanwege corona? Bert Huige van het Repair Café Middelburg weet niet precies waardoor het komt, maar hij kreeg geen enkele aanmel ding binnen voor de Burendag. ,,Dat is wel jammer, maar we wil den toch gewoon doorzetten." De wonderfoons die deelnemers aan de Burendag hadden kunnen ma ken, worden zaterdagochtend als nog in elkaar gezet, maar nu door een groepje vrijwilligers. Daarbij zit ook Wilbert Huige, de zoon van Bert. En nieuwkomer Nihalia Blan ken uit Middelburg. ,,Ik zit in mijn laatste jaar van de opleiding techni cal engineering, niveau 4, bij Scalda. Hier kan ik mijn technische vaardigheden oefenen." AAGTEKERKE maandag 28 september 2020 WA Beatmaker Vincent Feijn alias Huck Vinn. foto dirkjan gjeltema Windmolens voor de bühne? Om te laten zien dat de politie duur zaam bouwt? Welnee, reageert architect John Mol op het ver bod van de gemeente om drie minimolens te plaatsen bij het nieuwe politiekantoor in Middel burg. ,,De energie van deze windmolens kan 's nachts regel recht gebruikt worden om de politiewagens op te laden." Maurits Sep Middelburg In Kaffee 't Hof in Middelburg werd gistermiddag de vijfde editie van The Beatyard gehou den. Een evenement om Zeeuwse beatmakers een po dium te geven, maar vooral ook om ze met elkaar in contact te brengen. Myrthe Prins Middelburg - Dennis/Terilekst, beatmaker Ontwerp van het nieuwe politiebureau in Middelburg. Achter het kantoor zouden drie miniwindmolens komen die lager zijn dan het kantoor. foto egm-architecten Het ene na het andere evene ment moest zaterdag vanwege storm Odette worden afgelast. En dat terwijl het nationale Bu- rendag was. Bij het Repair Café Middelburg kon een gepland bu- rendagevenement - het maken van wonderfoons voor demente renden - wel doorgaan, maar hier bleek een ander probleem. Myrthe Prins Middelburg M De vrijwilligers van het Repair Café werken ge woon door. Nihalia Blanken (rechts) maakt een won- derfoon. Op de achtergrond Laszo Horvath, Jos van den Buijsch en Wil- bert Huige (vlnr). FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Gymzaal, 16.45-17.45 uur: Wandel-Boot- camp voor 16 jaar en ouder (alleen in de even weken); 17.45-18.45 uur: Jongerensport voor 12+; 18.45-19.45 uur: Zaalvoetbal voor 16+ GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie 'Sur Col'; Zeelandhal len, 13.00-23.00 uur: Kermis MIDDELBURG Cinema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Buiten is het Feest'; Koole Sport, vanaf 18.45 uur: Wandeling in groeps verband in het kader van 'Mini-leefstijl- challenge'; Nehalen- nia SSG, 19.30-21.00 uur: Informatie - en inschrijfavonden cur sussen Frans van de Alliance Frangaise VLISSINGEN Gymzaal De Combi natie II, 09.00-09.45 uur: Peutergym; Gymzaal De Bran ding, 16.00-17.00 uur: Kleutergym; Clubhuis VTV Vlissin- gen, 16.00-17.00 uur: Kleuterdans; Cine Café, Spuikomweg 3, 19.30 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal vier personen WESTKAPELLE Sportzaal de Bellink, 09.15-10.00 uur: Peu- tergym; Achterweg (trap bij speeltuin), 19.30-20.30 uur: Wandelbootcamp voor 16 jaar en ouder Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organisatoren of u kunt deelnemen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 24