'Aanpak lachgas moet provinciaal' Zeeuwse burgemeesters willen verbod op verkoop van gas als partydrug Damme, Sluis en IJzendijke hadden het maar druk met de vijand slechts met z'n tweetj „Helaas is lachgas op dit moment niet verboden", zegt burgemeester Harald Bergmann van Middelburg en tevens de Zeeuwse korpsbeheer der. De burgemeester heeft daarom vorige week met de Middelburgse gemeenteraad besproken of de ver koop van lachgas verboden kan worden via de Algemene Plaatse lijke Verordening (APV). Zo'n ver bod staat er nog niet in, maar de VNG heeft al een modelverorde ning klaar liggen. „Lachgas is niet bedoeld voor ge bruik", zegt de burgemeester. Soms gebruiken mensen zelfs terwijl ze achter het stuur van de auto zitten ,,Toch weten we dat het wel ge beurt. Soms gebruiken mensen zelfs terwijl ze achter het stuur van de auto zitten." Gebruikers kopen hun lachgas le gaal online, in de horeca of via een 'lachgastaxi', die de ballonnen ge woon thuis komt brengen. Zo is er een professioneel circuit in Zeeland ontstaan dat op grote schaal lachgas levert. Vrijdagavond werd bijvoor beeld een bestuurder in Kruinin- gen aangehouden die dertig lach gastanks in zijn auto had liggen. Zulke transporten zijn niet toege staan vanwege milieuwetgeving. Cowboys ,,Lachgas is in handen van cow boys", geeft Leon Riemers toe, die optreedt als woordvoerder van de branchevereniging Verantwoorde lijke Lachgas Leveranciers (BVLL). Als groothandelaar in lachgas pro beert hij al jaren om de levering van lachgas te reguleren. Riemers denkt dat een algeheel gemeentelijk ver bod de situatie juist erger maakt. ,,Lachgas verdwijnt dan in het ille gale circuit. Dan heb je geen toe zicht meer, kun je geen voorlich ting geven en neemt de overlast Lachgas verdwijnt dan in het illegale circuit. Dan heb je geen toezicht meer toe." Riemers is wel voor lokale re gulering. Hij pleit ervoor om verko pers te registreren en hen verant woordelijk te maken voor voorlich- ting, preventie en toezicht op het gebruik. Burgemeesters willen het ge bruik juist uitbannen. Bergmann wijst op de gezondheidsrisico's, zo als bloedarmoede of zelfs verlam mingsverschijnselen. Hij wil voor komen dat jongeren lachgas gebrui ken. Volgens de burgemeester zijn er voldoende instrumenten om het gebruik tegen te gaan. ,,Wij staan niet met lege handen." Het kabinet werkt ook aan een lachgasverbod. Er ligt een wets voorstel waarin lachgas per i ja nuari 2021 onder de Opiumwet valt. Als de Kamer dat aanneemt, is re creatief gebruik van lachgas vanaf volgend jaar sowieso verboden. De Zeeuwse burgemeesters willen vooruitlopend daarop al stappen nemen. It I maandag 28 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND7 De Zeeuwse burgemeesters ijveren voor een provinciale aan pak van lachgas. Gemeenten vrezen voor overlast en bovenal voor gezondheidsproblemen bij gebruikers. Verkopers ontraden een verbod. Zij denken dat lach gas daardoor in het illegale cir cuit zal belanden. Tom Kiel Middelburg - Harald Bergmann, burgemeester/korpsbeheerder - Leon Riemers, branche vereniging lachgasleveranciers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21