Heerlijk, die woede op Ellie 16 MEDIA CULTUU DOORGRAVEN DE PODCAST RUBEN, TIJL RUBEN Ze zijn driekwart van De Lama's, scoorden in coronatijd met Quarantaine TV en komen nu met een podcast. DÉ Podcast", verbeteren Ruben van der Meer, Tijl Beckand en Ruben Nicolai. Deze krant liep mee bij de opnamen van de eerste editie. Terugblik Schitterende musea, grote kunstenaars, fraaie beelden van Florence, een zoektocht door straatjes, koffertjes volgen en oud-Mollen ontdekken. Een eigen schilderij maken en een dramatisch afscheid van character Ellie - ernstig kijken - Lust. Het was met afstand de leukste aflevering van dit sei zoen. Misschien van de laatste twee seizoenen. Met drie oud- Mollen! Leve de techniek, want hoeveel Nederlanders zouden de opdracht met de koffertjes (altijd leuk, koffer tjes, zie Miljoenenjacht, wan neer doet Linda - what's in a name - de Mol nou eens een keertje mee?) op hun televisie hebben teruggespoeld? Om toch nog zelf die oud-Mollen op het plein te ontdekken. Wij wel. En jawel, alle drie ontdekt (applaus voor onszelf). Het was sowieso genieten van de omgeving. Twee jaar terug, toen het programma neerstreek in Georgië, zagen de reisbureaus het aantal aan vragen voor dat Oost-Euro- pese land flink toenemen. Kandidaten en kijkers waren soms lyrisch. Dat zal nu niet anders zijn, Toscane zal in trek zijn dit najaar of volgende zomer. Het plein, de musea, de geboortehuizen van Michelan gelo en Leonardo da Vinci, de straatjes, dat was smullen, vond ook Tygo Gernandt. De acteur stond voor het geboor tehuis van Michelangelo en was lyrisch. ,,De grootste kun stenaar die ooit in de wereld heeft bestaan." Dat hij, Tygo, da^r mocht zijn, 'was zo bij zonder'. Een tikkie overdre ven, Tygo. Had jij in je 46-ja- rige leven zelf niet een keertje kunnen afreizen naar Toscane? Is twee uurtjes vliegen en de entree van dat huis is maar 4 eurootjes... De opdrachten De makers hebben zich duide lijk iets aangetrokken van de kritiek op de vorige reeks: te ingewikkelde opdrachten. Ge regeld keken we elkaar toen aan in Huize Jansen en dach ten we: waar gaat het eigenlijk over? Dat is nu anders: de op drachten zijn niet alleen geva rieerder, maar vooral veel een voudiger te begrijpen, al blijft het raar dat wij als kijkers niet weten waarom uitgerekend Patrick Martens de overview heeft op het plein en waarom Jeroen Kijk in de Vegte, Peggy Vrijens, Tygo Gernandt en Nikkie de Jager gaan schilde ren. Zit De Mol dan bij de ove rige drie? De hoofdverdachte Oké, Nikkie werkte rustig haar make-up bij in de winkelruit, wilde naar de andere kant van de stad met een goedkope ansichtkaart en slofte op haar dooie akkertje door de straten. Lekker tijdrekken dus. Toch is zij niet De Mol: ze gaf name lijk héél duidelijk aan dat haar schilderij rond was. Dat doe je toch niet als je De Mol bent? Tygo zit op Peggy (letterlijk zo lijkt het af en toe, maar ja, aan raken kon toen nog in het oude normaal), maar deze acteur is te fanatiek. Heerlijk, die woede op Ellie. Of speelt hij dat? Patrick Martens? Die hup pelde wel érg hard door het Uffizi, dat mooie museum in Florence. Hij is niet De Mol, ondanks zijn eeuwige Moffel- mutsje - u weet wel, die mol van Piertje. 'Moffeltje Patrick' is te gedreven en haalt te veel geld binnen. Nee, in huize Jan sen zetten we ons geld op Ron. We dachten eigenlijk al voor de eerste aflevering: de makers konden niet het risico nemen dat hij er wéér snel uit zou gaan? Hoe groot zou zijn trauma dan zijn? Ron is niet blij met geld, niet blij met de rake pijl van Jeroen en loopt voorbij een schilderij dat het juiste is. Hij doet zo vaag, zo suf, zo warrig, dat kan niet geacteerd zijn. Finkers in trek in bios Online veiling van Jackson en druilerige vrijdagmid dag in de Amsterdamse geluidsstudio van Soundcircus. Drie man nen, die toch al ruim de 40 zijn gepasseerd, zitten als een stel ketende pu bers aan een tafel. De een heeft een gestolen sigaar uit Finland mee genomen, de ander een auberginerecept. De derde een boek waaruit gniffelend een seksscène wordt voorgelezen. ,,Wist je dat dit boek Adele heeft geïnspireerd?" Op tafel ligt een zelfgemaakte dobbel steen, staan glazen water, kopjes koffie en, belangrijk, drie microfoons. Om hun kwa- jongenshoofden klemt een koptelefoon. Hier in deze huiskamersetting - met aller lei ingewikkelde apparatuur, met gitaren in de hoek, een wit leren bankstel en een trompet - wordt de allereerste podcast opgenomen van Ruben, Tijl Ruben, alias de heren Van der Meer, Beckand en Nicolai. Bekend van De Lama's, van films, toneel, televisieprogramma's en shows, van wat niet eigenlijk? De oogjes zijn klein, de gezichten ver fomfaaid. ,,Komt door gisteravond. Een etentje met De Lama's. Dat stond nog sinds Ziggo Dome vorig jaar", verduidelijkt Beckand. ,,Een heerlijk Italiaans tentje met Bij veel podcasts gaan mensen gewoon zitten en in het wilde lullen, maar er moet ook structuur in zitten lekker eten en de nodige drankjes." Toch zijn ze klaar voor een nieuwe stap in de mediawereld - de podcast -, nadat de drie tijdens coronatijd Quarantaine TV maak ten: een dagelijkse webcamsessie ,,Dat was ons begin op het online gebeuren", stelt Van der Meer. Beckand: ,,Een serie gemaakt van veertig afleveringen van een half uur. Sommige hadden 300.000 views. Dat is zelfs voor NPO-begrippen goed. We hadden door kunnen gaan, maar het leidde tot niets. Heb je 250.000 views per keer, dan is de op brengst nog maar een paar tientjes. Maar je brengt wel al je materiaal naar YouTube. Dat slaat eigenlijk nergens op." Nicolai: ,,Tel uit je verlies." Vrijheid Van der Meer: ,,Inhoudelijk biedt een pod- cast veel meer mogelijkheden. Je hebt veel vrijheid om verhalen te vertellen, discussies aan te gaan. Het is radio, maar dan op z'n Netflix, want je kunt luisteren wanneer je wil." Nicolai: ,,Bij Quarantaine TV moest je op een scherm kijken, had je dus een telefoon nodig, of een laptop. Een podcast kun je overal luisteren. In de tram, tijdens het hardlopen, koken of tuinieren. En het mooie: er zijn geen fileonderbrekingen of reclames." Beckand: ,,Podcast is een mooi roman tisch ontgonnen Wilde Westen. Daar is de koek nog niet zo heftig verdeeld als in de onelinewereld." Dus gaan Ruben, Tijl Ruben voor een podcast. ,,Niet een, maar DÉ Podcast", be nadrukt Beckand. ,,Zit je in een talkshow, dan kom je daar voor je programma, je show of boek. Wij hebben zoveel verhalen te ver tellen waar we nu de ruimte voor hebben." Nicolai. ,,Het scheelt voor ons dat wij elkaar al zo lang en zo goed kennen. Het gaat nooit van A maar B, we slaan altijd wel zijweggetjes in." Na elke aflevering van Wie is de Mol? graaft deze krant nog even door. Hoe waren de opdrachten? En wie is de hoofdverdachte? maandag 28 september 2020 GO Dennis Jansen Patrick Martens. foto avrotros FILM De Beentjes van Sint-Hildegard, met Herman Fin kers, blijft een hit. De komedie trok voor de coronacrisis een half miljoen be zoekers en sinds de heropening van de biosco pen zijn alweer 200.000 kaart jes verkocht. POPMUZIEK Veilinghuis Guernsey's biedt items uit de nalaten schap van Mi chael Jackson online te koop aan. Daaronder het eerste pla tencontract van The Jackson 5, en de eerste acetaatpersing van hun single Big Boy. "U 0) Pionieren in het Wilde Westen Dennis Jansen 44 —Tijl Beckand

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 16