rO '4\> Hoe zeg je gedag? Jongeren dupe van nieuwe lockdown ECONOMIE 15 Jeugdwerkloosheid loopt op bij tweede golf AAN HET WERK 1^ Op iemand afstappen, je rechterhand uitsteken, de handpalm van de ander vastpakken en de verstrengelde han den enkele seconden op en neer bewegen. Nog niet al te lang geleden de normaalste zaak van de wereld. Je kunt het je inmiddels bijna niet meer voorstellen, zo'n onhygiënische handdruk. Sinds de persconferentie begin maart waarin onze premier het handenschud den in de ban deed (en vervolgens uit louter gewoonte Jaap van Dissel weer de hand schudde) zijn begroetingen ongemakkelijk geworden. Aan elke ontmoeting in coronatijd gaat immers een kleine onderhandeling vooraf: welke begroetingsvorm kiezen we? Onder familie en vrienden is dat nog tot daar aan toe, omdat je meestal hartelijk om het gestuntel kunt lachen. In een zakelijke context is dat anders. Kies je daar de verkeerde groet, dan sta je direct 1-0 achter. Er zijn nogal wat opties voor het begroeten van een nieuwe col lega, potentiële klant of opdrachtgever: Optie A: de ellebooggroet. De door het kabi net voorgestelde groet, waarbij niet de hand, maar de elleboog wordt uitgestoken. Vergt nogal wat van de oog-handcoördinatie, maar kan - mits correct uitgevoerd - best elegant zijn. Optie B: de voetkus. Eveneens precisiewerk, met in de praktijk behoorlijk wat struikel- gevaar. Lijkt daarom niet de uitgelezen kandi daat voor een zakelijke begroeting. Optie C: de namasté-buiging. Vooral in wat spiritueler kringen gangbaar. Bij deze begroe ting worden de handen in bidhouding voor de borst gehouden, gecombineerd met een lichte buiging en een minzaam glimlachje. Optie D: de uitzinnige zwaai, met name in groepen populair. Onder het uitroepen van 'ik doe het even zo, hoor!' worden bij deze groet de handen wild door de lucht bewogen. Optie E: helemaal niet groeten. Lijkt op voorhand aantrekkelijk, want scheelt gedoe. De praktijk leert echter dat zo'n ontmoeting gek en afstandelijk voelt. Niet een al te best begin voor een belangrijk zakelijk gesprek. vormt niet het allerbelangrijkste vraagstuk van de coronacrisis, maar wel een dat we door goed te coördineren uit de wereld kunnen helpen. Ik stel dan ook voor dat we vanaf nu zo mogelijk van tevóren het begroeten vastleg gen, opdat we ongemakkelijke situaties ver mijden waar het kan. Begroetingsvoorkeuren kunnen bijvoorbeeld per mail worden afge stemd. Of per gelegenheid of werkplek vastge legd: bij dit congres hebben we gekozen om naar elkaar te zwaaien, of wij zijn echt een ellebooggroet-bedrijf. Twijfel je, kies dan voor een buiging, die geeft het minste kans op falen. Alleen zo verslaan we corona, één onge makkelijke begroeting tegelijk CORONA Meldingen van fraude met steun Nieuwe topman Duitse bank Steeds meer regio's in Nederland kleuren rood of oranje. Inmiddels wordt er al openlijk gesproken over een tweede landelijke lockdown. Als dat gebeurt, kunnen alle opti mistische verwachtingen over een economisch herstel in de ijskast. Het Centraal Plan Bureau (CPB) publiceerde vorige week zijn voor uitzichten voor de Nederlandse economie voor dit en volgend jaar. Daarin was ook een scenario opge nomen voor de economie voor het geval er, vanwege een tweede be- smettingsgolf, opnieuw een lock- down nodig zou zijn. Die uitkomsten stemmen niet vrolijk. De voorspelde groei voor 2021 zou omslaan in een krimp, de werkloosheid loopt op tot 10 pro cent in plaats van de voorspelde 6 procent en het begrotingstekort loopt ook richting de 10 procent. Kwalijker nog is de blijvende schade aan de welvaart. De produc tiviteit groeit langjarig minder dan voorspeld en werklozen die weer aan een baan komen, zullen met minder loon genoegen moeten nemen, aldus het CPB. Ook dat drukt de welvaartsgroei. De toename van het aantal besmettingen is vooral op de reke ning van jongeren te schrijven. Iro nisch genoeg zijn zij ook het groot ste slachtoffer van de economische teruggang. Uit de cijfers van het CPB blijkt dat vooral de j eugdwerk- loosheid hard oploopt. ,,De jeugd heeft als groep baat bij een beheer sing van het virus. Maar individueel is die kosten-batenafweging anders'', zegt Ester Barendregt, eco noom bij het Economisch Bureau van de Rabobank. ,,Voor hen zijn de risico's klein bij besmetting. Ze denken individueel weinig baat te hebben bij voorzichtig zijn. Maar economisch zijn de kosten voor deze groep hoog.'' Krimpen De Rabobank ging tot nu toe nog uit van een bescheiden economi sche groei in 2021. ,,Maar als er een tweede strenge lockdown komt, zal de economie volgend jaar krim pen'', verwacht Barendregt. De krimp heeft verschillende oorza ken. Een lockdown zorgt direct voor minder economische activiteit in bijvoorbeeld de horeca. Ook de winkelbezoeken lopen terug. Men sen worden voorzichtiger en gaan meer sparen, ook omdat de werk loosheid oploopt. Bedrijven gaan minder investeren en dat zorgt ook voor minder groei. Ook de export wordt getroffen. Want ook in andere landen laait het virus op. Daar zakt de economie dus ook in, met gevolgen voor de vraag naar Nederlandse producten. Hoe langer de onzekerheid aan- Jongeren denken individueel weinig baat te hebben bij voorzichtig zijn houdt, hoe groter de schade voor de economie. En een deel van die schade is permanent, schetst Barendregt. ,,Mensen die werkloos worden, raken uit hun ritme en hun kennis veroudert. Als ze straks weer aan het werk kunnen, zijn ze daardoor de eerste tijd minder pro ductief.'' Hoe minder productief arbeid is, hoe lager de groei. Het CPB waarschuwt ook dat ze daar door minder salaris zullen krijgen. Dat betekent minder koopkracht en dat helpt de economie ook niet vooruit. Maar het probleem zit niet alleen bij de werknemers. ,,Bedrijven investeren nu ook minder. Er is minder vraag, dus wordt er niet in capaciteit geïnvesteerd. Maar ook niet in maatregelen om de produc tiviteit te verhogen, zoals innova tie'', aldus Barendregt. Als de vraag weer aantrekt, kun nen bedrijven minder produceren, omdat ze minder capaciteit hebben. De groei die zo wordt misgelopen, komt niet meer helemaal terug. Vaccin De hoop is nu gevestigd op de snelle beschikbaarheid van een vac cin. ,,Zolang dat er niet is, zullen mensen voorzichtig zijn en hun ac tiviteiten beperken'', aldus Baren- dregt. ,,Misschien is het vaccin vol beschikbaar in Nederland. Maar lang niet alle landen kunnen dat vaccin betalen.'' Het wereldwijde herstel zal daarom minder snel ver lopen en daar heeft Nederland als grote exporteur last van. maandag 28 september 2020 GO Het kiezen van de correcte begroeting Thijs Launspach is psycholoog en stress expert. Hij schreef hierover het boek Fokking Druk (2018). De Inspectie Sociale Zaken en Werkgele genheid (ISZW), de toezichthou der van het mi nisterie van Wouter Kool mees, heeft on geveer negen honderd meldin gen binnenge kregen over ge sjoemel met co- ronasteunmaat- regelen. Het gaat onder meer om het opgeven van te lage omzetten. COMMERZBANK Manfred Knof, baas van de re- tailtak bij Deuts che Bank, wordt de topman van concurrent Commerzbank. Het concern staat mede door de corona crisis voor een de zware her structurering. Bij de op een na grootste bank van Duitsland gaan mogelijk tot 10.000 banen verloren. a> E o Het aantal coronabesmettingen loopt hard op. Dat kan desas treus uitpakken voor de econo mie, vooral voor jongeren. Peet Vogels Utrecht M Ester Barendregt, econoom bij de Rabobank. FOTO RABOBANK Ester Barendregt, Rabobank Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de begroeting Een kietelaanv/al van paPa ba - - ADVERTENTIE Er is een medicijn dat eLk ziek kind beter laat voelen: familie. Daarom zijn er de Ronald McDonald Huizen. Zo zijn mama en papa altijd dichtbij. Ronald McDonald Kinderfonds" Nederland Keeping families cLose™

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15