Zwitsers tegen Alpen-brexit: vrij verkeer met EU blijft Peilingen weer gunstiger nadat partijtop conflicten bijlegde NIEUWS 13 Denk probeert na hoogoplopende interne ruzies de rijen te sluiten. Kamerlid Farid Azarkan is officieel de nieuwe lijsttrekker en Tunahan Kuzu stelt zich misschien toch herkiesbaar voor de Tweede Kamer. Met een nieuwe partijleider en een nieuw partijbestuur hoopt politieke partij Denk het verleden te kunnen la ten rusten. Farid Azarkan werd zater dagmiddag op een ledenvergadering in Amsterdam formeel tot lijsttrekker voor de komende verkiezingen geko zen. Advocaat Ejder Köse kreeg de voorkeur om nieuwe partijvoorzitter te worden. Afgelopen voorjaar scheurde de partij bijna uit elkaar, doordat de drie Kamerleden Tunahan Kuzu, Farid Azarkan en Sel^uk Öztürk elkaar publiekelijk uitscholden en probeer den te royeren als lid. Maar inmiddels is de vrede getekend. In een toespraak bedankte Azarkan zijn collega's en zei hij dat ze het onderling weliswaar we- leens oneens waren, 'maar zonder wrijving geen glans'. Inmiddels kruipt de partij weer iets overeind in de peilingen. Leek de par tij dit voorjaar even weggevaagd te worden, inmiddels staat Denk in som mige peilingen weer op twee zetels. Azarkan riep zijn achterban op alles uit de kast te halen om de Denk-stem- mers te overtuigen bij de verkiezingen in maart weer hun vertrouwen in de partij te stellen. Hij zei te vrezen dat Denk anders een 'voetnoot in de geschiedenis' wordt. Die kiezer kan in maart dan moge lijk ook weer stemmen op Tunahan Kuzu. Het Denk-Kamerlid is door de lokale partijafdelingen in een open bare brief gevraagd zich herkiesbaar te stellen. Die oproep werd zaterdagmid dag tijdens de algemene ledenverga- dering herhaald. Kuzu zegt desge vraagd dat de oproepen hem 'niet on beroerd laten'. ,,De komende dagen zal ik gebruiken om een passende reactie te geven op al die mensen die zich tot mij hebben gewend.'' Affaire Nadat Kuzu eerder terugtrad als par tijleider zei hij helemaal te willen stoppen met het Kamerlidmaatschap om de 'impact op zijn persoonlijk leven'. Kuzu kwam in opspraak na een buitenechtelijke affaire. De vrouw in kwestie spreekt van misbruik, Kuzu zelf van een 'affaire met wederzijds goedvinden'. Een deel van de leden heeft voor de zomer nog wel naar een onafhankelijk onderzoek gevraagd naar de mogelijke integriteitsschendingen. Het nieuwe partijbestuur onder leiding van Köse moet nog een besluit nemen of dat er komt. Door de coronamaatregelen konden nog geen honderd Denk-leden aan wezig zijn om te stemmen. De overige leden konden niet digitaal stemmen. Van de kiezers sprak 63 procent zich uit tegen deze 'Alpen-brexit', vol gens een prognose van de Zwit serse omroep SRF. Geïnspireerd door de brexit wilde de conserva tieve Zwitserse Volkspartij (SVP) uit het akkoord met de Europese Unie over vrij verkeer van personen stappen. Zwitserland is geen lid van de EU, maar er zijn verregaande af spraken over het vrije verkeer van burgers. Daar moest een einde aan komen en Zwitserland moest de controle over immigratie terugkrij gen, aldus de SVP. De partij zegt dat de huidige liberale regeling gemid deld 75.000 EU-burgers per jaar binnenlaat. Dat zou leiden tot 'overbevolking, stijgende huisves tingskosten en een overbelast wel zijnssysteem'. 'Initiatief voor beperking', noemde de Zwitserse Volkspartij haar plan. De uitwerking daarvan is simpelweg minder buitenlanders toe te laten, inclusief inwoners van EU-landen. ,,Wij zijn vrij en hebben geen oorlogMijn vader zegt dat onze cultuur heel belangrijk isMijn grootvader zegt dat we moeten op passen: steeds meer mensen willen van ons werk profiterenSteeds meer mensen willen naar Zwitser land, ook al hebben we niet voor iedereen ruimte. Ik kan niet meer voor mijn huis spelen", klaagt een meisje in een SVP-video. Momenteel wonen er een kleine 9 miljoen mensen in Zwitserland, waaronder bijna 1,5 miljoen uit de EU of Noorwegen, IJsland of Liech tenstein. Veel te veel, vindt de SVP. Brexit De argumenten en de toon van de SVP doen denken aan de slogan take back control (controle terugne men) waarmee voorstanders van de brexit ten strijde trokken: met dit initiatief wordt u weer baas in uw eigen land, aldus de SVP. Buiten landers uit de EU worden ervan beschuldigd de Zwitserse sociale fondsen 'te plunderen'. De Zwitserse regering en alle an dere grote partijen, bedrijfsvereni gingen en vakbonden waarschuw- den dringend om niet voor een 'Alpen-brexit' te stemmen. De EU is verreweg de belangrijkste han delspartner van Zwitserland. Het initiatief zou banen in gevaar bren gen. De Zwitserse economie is te veel afhankelijk van het vrije ver keer van mensen om voldoende ge schoolde werknemers te vinden. De laatste opiniepeilingen voor spelden al dat de kiezers het voor stel zouden afwijzen. Volgens een recent onderzoek vindt bijna twee derde van de kiezers dat het schrap pen van de overeenkomst tussen Zwitserland en de EU het tekort aan geschoolde werknemers alleen maar zal verergeren, wat de toe komst van de Zwitserse economie op het spel zou zetten. Ook verschillende andere kwes ties kwamen in het referendum aan bod, waaronder de invoering van twee weken vaderschapsverlof, de aanschaf van straaljagers en versoe peling van beperkingen op het neerschieten van wolven. Ongeveer 5,3 miljoen mensen konden hun stem uitbrengen. maandag 28 september 2020 Denk gooit schep zand over ruzies binnen partij Hans van Soest Amsterdam Tunahan Kuzu (links) en Farid Azar kan na de ledenver gadering van Denk, waarbij Azarkan tot lijsttrekker werd gekozen. Zwitserse kiezers hebben giste ren in een referendum met een ruime marge het voorstel van de rechtse Volkspartij verworpen om het vrije verkeer van werkne mers tussen Zwitserland en EU-landen te beëindigen. Bob van Huët Bern SVP-voorzitter Marco Chiesa (rechts). foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13