Trump wil streng katholieke Amy Coney Barrett als nieuwe opperrechter II EUWS 11 Ik was teleurgesteld dat de verdachte geen antwoorden gaf tijdens zo'n strafzaak een tweede knauw krij gen. Dat wil je natuurlijk niet. Maar het is niet zeker dat ik dat als rechter kan voorkomen.'' ,,Als iemand anders er had gezeten, was het misschien wel gelukt. Dat weet ik gewoon niet. Communicatie zit in veel verschillende dingen, ik kan niet beoordelen wat er anders had gemoeten.'' De manier waarop Tanis zich gedroeg in de rechtszaal was voor Nederlandse begrippen ongekend. Regelmatig beschimpte hij de nabestaanden van slachtoffers, maar ook de slachtoffers die de aanslag ternauwernood overleefden. Een deel van de zaal brak in tranen uit toen Tanis na een emotionele verklaring van een slachtoffer riep dat het jammer was dat zij aan de dood ontsnapte. Zelfs Tanis' advocaat hield het niet droog. ,,Het was heftig, maar ik ben zo bezig met het vervullen van de taak waarvoor ik daar zit, dat ik emoties niet toelaat. Daar hoef ik m'n best niet voor te doen, dat gaat vanzelf. Ook thuis op de bank niet, nee. Ik was wel wat beduusd over wat er die dag allemaal was gebeurd en vond het wrang dat het proces zo liep.'' ,,Ja, al bleef ik wel over de zaak nadenken. Met name over de vraag hoe ik zowel de ver dachte als de slachtoffers tot hun recht kon laten komen. In deze extreme situatie was het lastig om al die belangen in acht te nemen, terwijl je wel wil dat er recht wordt gedaan. Ik moest daar mijn weg in vinden. Ik denk dat het redelijk is gelukt.'' ,,Dat weet ik niet. Hoe meer hij had verteld, hoe meer we hadden kunnen meenemen in onze beslissing. En hoe meer we misschien hadden kunnen begrijpen. Het is jammer dat hij in oneliners is blijven steken. Maar mis schien was dat voor hem genoeg.'' ,,Het opleggen van een straf is sowieso moei lijk. Zelfs het opleggen van een geldboete kan al ingrijpend zijn, laat staan een vrijheids beperkende straf. En daarom is het ook zo belangrijk dat een proces ordentelijk en keurig verloopt, de uitkomsten kunnen heftig zijn. Dat geldt ook hier.'' ,,Ik zou liegen als ik zeg dat het geen verschil maakt, het is in Nederland immers de zwaar ste straf. Maar als bij een proces alle vragen zijn beantwoord, dan volgt daar iets uit. En dat hebben we volgens mij allemaal netjes gedaan.'' ,,Nee. Ik was teleurgesteld dat de verdachte geen antwoorden gaf. Slachtoffers en nabe staanden hoopten daar wellicht op. Terug blikkend hoop ik dat ze niet verder zijn beschadigd door het proces.'' Trump maakte de nominatie be kend tijdens een bijeenkomst in de tuin van het Witte Huis. Hij roemde Barretts juridische capaci teiten, maar ook haar rol als moeder van zeven kinderen. ,,Ze zal ge schiedenis schrijven als eerste rech ter van het Hooggerechtshof die nog schoolgaande kinderen heeft.'' Barrett stond tijdens de bijeen komst uitgebreid stil bij Ruth Bader Ginsburg. ,,Zij is een monument en zorgde ervoor dat het glazen pla fond voor vrouwen werd verpul verd.'' Ze stipte de vriendschap aan die Ginsburg had met de in 2016 overleden oerconservatieve opper rechter Antonin Scalia, Barretts mentor. ,,Hun standpunten lagen vaak ver uiteen, maar ze hadden respect voor elkaar.'' Amy Coney Barrett (48) staat te boek als conservatief en is populair bij de Republikeinen. Democraten en progressieven zien haar juist als de slechtst mogelijke opvolger van Ginsburg. Barrett is een uitgespro ken tegenstander van abortus en het homohuwelijk, is tegen Oba- macare (de ziektekostenverzeke ring die ervoor moet zorgen dat ie dere Amerikaan verzekerd is) en een voorstander van het recht om een wapen te dragen. Obamacare De Democraten vrezen dat het Hof Obamacare zal schrappen. Met de benoeming van Barrett loopt de ge zondheid van de natie gevaar, aldus de Democratische presidentskan didaat Joe Biden en zijn partij genoot Nancy Pelosi in een reactie. De uit New Orleans afkomstige Barrett is nu nog rechter in Chi cago. Ze is ook actief lid van de christelijke organisatie People of Praise, die onder meer vindt dat mannen de spirituele leiders moe ten zijn in het gezin en daarin een autoritaire rol mogen hebben. De kans is groot dat de Democraten daar uitgebreid naar zullen vragen bij haar sollicitatie in de Senaat. Barrett stond in 2018 ook al op Trumps lijstje met mogelijke ver vangers van opperrechter Anthony Kennedy, toen die met pensioen ging. Uiteindelijk koos de president voor Brett Kavanaugh. Senaat De door de Republikeinen gedomi neerde Senaat lijkt Trump te steu nen in zijn plan nog voor de verkie zingen een nieuwe opperrechter te benoemen. Als de Senaat haar kan didatuur bevestigt zal Barrett de jongste rechter zijn van het negen koppige Hooggerechtshof, dat ver regaande invloed heeft op regels rondom immigratie, abortus en het homohuwelijk. De Democraten vinden het onge hoord dat minder dan zes weken voor de verkiezingen nog een be noeming van een opperrechter wordt doorgedrukt. De Republikei nen blokkeerden in 2016 nog de be noeming van een liberale kandidaat van Barack Obama. De voordracht vond plaats elf maanden voor de verkiezingen, maar de Republi keinse meerderheid weigerde die in behandeling te nemen. ,,Nee, maar ik vond het wel spannend. Er zit veel druk op, dat voel je. Je weet dat iedereen meekijkt. Niet in de laatste plaats de slacht offers en nabestaanden. De verdachte zweeg en kwam ook nog eens geboeid binnen. Dat was een treurig beeld. Als een proces zo'n vorm krijgt, heeft dat ook iets armoedigs.'' ,,Ik had gehoopt dat het tot een gesprek zou komen. Ik heb wat pijlen op hem afgevuurd, maar hij wilde niets. Het was fijner geweest als hij wat had gezegd. Niet alleen om de waarheid boven tafel te krijgen, maar wellicht ook voor het verwerkingsproces van de nabe staanden. Ik denk dat ik gedaan heb wat in mijn vermogen lag, maar ik vind het resultaat frustrerend. Ik had graag gewild dat slachtof fers meer te weten waren gekomen. De kans is levensgroot dat nabestaanden en slachtoffers Rechters Amerikaans Hooggerechtshof i maandag 28 september 2020 Was het sowieso onbegonnen werk hem te laten praten? Was u zelf ook aangeslagen? Lukte het om thuis te ontspannen? Kon u slapen? Had het voor het eindoordeel - levenslang - uitgemaakt als Tanis zijn mond had open getrokken? Het was niet de eerste keer dat u als rech ter levenslang oplegde. Hoe moeilijk is dat? Maakt de duur dan niets uit? Was u opgelucht dat de zaak voorbij was? Amy Coney Barrett is door de Amerikaanse president Donald Trump voorgedragen als opvol ger van Ruth Bader Ginsburg, de kort geleden overleden rechter van het Hooggerechtshof. Sanne Schelfaut Washington M Rechter Ruud Veldhuisen veroor deelde Gökmen Tanis tot levenslang. ,,Hoe meer hij had verteld, hoe meer we hadden kunnen meene men in onze beslissing.'' FOTO ANGEL IEK DE JONGE Was u zenuwachtig voor de eerste zitting? Wat vond u van de eerste zitting? Tanis heeft alleen wat onbegrijpelijke kreten uitgeslagen. Donald Trump samen met Amy Coney Barrett. foto afp Thomas (72) Voorgedragen door: 0 Obama ^•Clinton ^.Trump 0 Bush jr. -^Bush sr. BRON: AFP /SUPREMECOURT.GOV Het Amerikaanse Hooggerechtshof bestaat uit negen opperrechters. De president van de Verenigde Staten nomineert kandidaten, die ter goedkeuring aan de Senaat moeten worden voorgedragen. De benoeming is voor het leven. Amy Coney Barrett (48) voorgedragen voor vacante rechterspost Progressief^ Stephen Breyer (82) Sonia Soto- mayor (66) Elena Kagan (60) John Roberts (65, voorzitter) Brett Kavanaugh Conservatief Neil Gorsuch (S3) Samuel Alito (70) Clarence

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11