f. 10 NIEUWS DE RECHTER DIE TRAMSCHUTTER LEVENSLANG GAF: INTERVIEW RUUD VELDHUISEN Nederland keek in maart ademloos toe toen Gökmen Tanis terechtstond voor de tramaanslag in Utrecht. Rechter Ruud Veldhuisen sprak de levenslange gevangenisstraf uit. Aan de vooravond van zijn overstap naar het gerechtshof op Curagao blikt hij terug op deze veelbesproken zaak. De kans is levensgroot dat nabestaanden en slachtoffers tijdens zo'n strafzaak een tweede knauw krijgen. Dat wil je natuurlijk niet ij kreeg een grote bek, werd vervloekt en als klap op de vuurpijl moest hij wegduiken voor een klodder spuug. Rechtbank voorzitter Ruud Veld- huisen kreeg de volle laag van de Utrechtse tramschutter Gökmen Tanis. Terwijl een deel van het land het liefst de doodstraf zag wor den ingevoerd, hield de Utrechtse rechter het hoofd koel. Al zag en hoorde ook hij die week dingen die hij nog nooit had meegemaakt. „Natuurlijk is er regelmatig een verdachte die niets wil zeggen, maar de minachting en het beschimpen van de rechtbank, slachtoffers en officieren was ook voor mij ongekend. Ik heb veel meegemaakt, maar nooit in deze mate.'' ,,Ik had echt te doen met de raadsman. Er zit daar een professional die zijn werk zo goed mogelijk probeert te doen. Werk dat vanwege de ingewikkelde verhouding met de verdachte al niet makkelijk was. Dat uitgerekend hij wordt bespuugd, is treurig. Voor mezelf vond ik het niet zo erg. Ik reageer instinctief, ik duik weg. Als het recht in m'n gezicht was terecht gekomen, had ik het misschien anders ervaren. Het overkomt je en het hoort bij je werk dat je daaroverheen stapt.'' ,,Er zit weinig verschil tussen mij achter de tafel en thuis. Ik had me voorgenomen om bij uitstek deze zaak zo fatsoenlijk mogelijk te laten verlopen. Een zaak met een grote impact op de samenleving. Ik wilde niet tornen aan de pijlers van de rechtsstaat.'' Op 18 maart 2019 opende Gökmen Tanis op het 24 Oktoberplein in Utrecht het vuur in een tram die onderweg was naar het Centraal Station. Die dag stierven drie mensen, een vierde slachtoffer bezweek enkele dagen later aan zijn verwondingen. Twee jonge vrouwen raakten zwaargewond. Na een ongekende klopjacht werd Tanis nog diezelfde avond opgepakt in zijn woning aan de rand van het centrum van Utrecht. Veldhuisen herinnert zich tot op de dag vandaag nog de onzekerheid en onmacht van die dag. ,,Voor heel veel men sen stond de tijd even stil.'' ,,Nee, geen nanoseconde. Ik had die dag niet eens het besef dat er ooit een zaak zou komen. Laat staan wie hem zou behandelen.'' ,,Het gerechtsbestuur is verantwoordelijk voor de toewijzing van zaken. Daarbij wordt een combinatie van rechters samengesteld, die de zaak gaat doen. Dat krijg je dan op enig moment te horen.'' ,,De beschuldiging die op het bordje van de verdachte lag, is heel heftig. De maatschap pelijke onrust en beroering over deze zaak waren hartstikke groot. De verdachte had bij de politie al wat verklaard (hij vertelde wraak te willen nemen op de westerse samen leving, red.), maar daarover was nog niet heel veel bekend. Naast het bestuderen van het dossier heb ik hem meteen tijdens de eerste zitting vragen gesteld om iedereen in de rechtbank een beetje zicht op die verklaringen te geven.'' ,,Daar ben ik me niet van bewust. Onder mijn toga zit een mens van vlees en bloed, maar ik zit er primair als professional. Ik heb in de voorbereiding alles tot me genomen wat ik relevant vond. Ja, bijvoorbeeld ook het Geen Stijl-filmpje (een video uit 2011 waarin Tanis al van zich liet horen, red.).'' maandag 28 september 2020 GO 'Minachting die Tanis liet blijken, is ongekend' Peter Koop en Yelle Tieleman Utrecht Er is tijdens het proces twee keer gespuugd. Eerst op de advocaat van Tanis, daarna op u. Wat deed dat met u? Bent u zonder toga ook zo onverstoorbaar? Dacht u meteen: deze zaak wil ik doen? Hoe gaat dat dan? Mag u als rechter uw hand opsteken? Hoe bereidt u zich voor op zo'n ongekende zaak? Heeft u als mens niet al een oordeel over iemand die zoiets onmenselijks heeft gedaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10