'We houden hier niet van levende beestjes' Je zou Christel Schollaardt ge blinddoekt de depots van Naturalis in kun nen sturen en ze weet nog steeds feilloos waar ze zich bevindt. ,,Elke verdieping ruikt anders'', zegt ze. ,,De alcoholdepots zitten niet voor niets bovenin. Uit die dui zenden potten vol sterk water stijgt nogal een penetrante damp op.'' Mammoetkiezen hebben een meer aards bouquet. Inktvissen ruiken zilt. En op de afdeling botanie is het alsof je met je neus in grootmoeders spece- rijenrek bent gekukeld. „Vogels? Die stin ken gewoon.'' Schollaardt kan het weten. Als hoofd collectie is ze verantwoordelijk voor het beheer van alle twintig verdiepingen van de opeengestapelde Naturalisdepots. Waar in de museumzalen ongeveer 3800 objec ten staan uitgestald voor het publiek, wordt achter de gesloten deuren van 'de toren' de duizelingwekkende omvang van de verza meling pas echt zichtbaar. Ruim 42 miljoen opgezette dieren, planten, fossielen, schim mels en gesteenten worden er bewaard in stellingkasten, alcoholpotten, insectenlades en kadaverbakken. En dat is nog een zeer voorzichtige schatting, zegt Schollaardt. ,,Kijk, deze pot telt als één object. Maar in werkelijkheid zitten er tientallen schelp jes in.'' Van buldogmier tot bonobo en van een denmossel tot emoe; wie wordt toegelaten tot de schatkamers van Naturalis, krijgt de indruk dat de ark van Noach op de Leidse Darwinweg op de klippen is gelopen. Neem alleen al 'de kudde', de verdieping waar de hoefdieren rijendik tegen elkaar aan staan geschurkt. Een verstilde stormloop van edelherten, steenbokken, kamelen, gnoes, okapi's, rendieren, reeën, lama's, muskus ossen en antilopen. Een collectie van zo'n omvang brengt voor Schollaardt dikwijls uitdagingen mee. ,,Zo hadden we ineens een ontheffing van de Opiumwet nodig omdat we op de afde ling botanie historische cannabis en cocaï- neblaadjes bewaren. En de oudere prepara ten op sterk water worden geconserveerd in meer formaline - een oplossing die mo gelijk kankerverwekkend kan zijn - dan we volgens de letter van de wet mogen bewaren. Maar het zou jaren kosten om de hele collectie te verpotten.'' De hoofdbrekens waren nog groter toen de voltallige verzameling tijdens de ver bouwing van Naturalis, tussen 2016 en 2019, moest verkassen naar het huidige onder komen. Hoe breng je een vijf meter lange wurgslang naar boven die met geen moge lijkheid in de lift past? Hoe sjouw je de 900 kilo zware potvisschedel door een modde rige bouwput? En hoe herschik je ondertus sen 167.000 dozen vol dode plantjes? Schol laardt: ,,We zijn nu volleerde verhuizers." En dan te bedenken dat de collectie nog immer uitdijt. Natuurlijk worden er geen franjeapen en zadeljakhalzen meer gescho ten in exotische oorden. Maar in dierentui nen gaat er nog weleens een olifant dood. En vanochtend is er bij Terneuzen een over leden butskop aangespoeld. Ook fanatieke privéverzamelaars nemen Naturalis in hun erfenis op, zo bewijst de nalatenschap van een Brabantse vlinderverzamelaar die op de insectenverdieping in meterslange stapels wacht om geïnventariseerd te worden. Even verderop vraagt alweer de volgende klus om aandacht: een karrenvracht in kranten ge wikkelde planten, vanuit Thailand opge stuurd door onderzoekers. ,,Ze gaan eerst de vriezer in om bacteriën te doden'', legt Schollaardt uit. Droogjes: ,,We houden hier niet van levende beestjes.'' Geknakt gewei Wat ooit begon als het rariteitenkabinet van Koning Willem I, is uitgegroeid tot een van de vijf grootste natuurhistorische ver zamelingen op aarde. Dit jaar is het twee honderd jaar geleden dat de vorst 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie opende, de voorloper van Naturalis. Reden voor een feestje. Aan Marijke Besselink, inhouds- ontwikkelaar tentoonstellingen, de taak om die wildgroei van 42 miljoen objecten terug te snoeien tot een expositie van 25 zelden vertoonde kroonjuwelen. ,,Met zo'n reusachtige collectie is het ondoenlijk om gewoon door de depots te snuffelen en lukraak laadjes open te trek- 18 Kuddedieren Op de hoefdieren verdieping staan de gnoes, edelher ten, okapi's en an tilopen rijendik. Op een andere verdieping toont hoofd collectie Christel Schollaardt de vlinderlades.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 98