'Vrede in cyberspace' 8 NIEUWS EEN NIEUWE EPISCHE LEESERVARING 29 op 30 september 20.30 - 04.00 uur Westerscheldetu n nel volledig afgesloten LET OP! VERKEERSHINDER POLITIEK NIEUWE BEWEGING Een corruptieverdachte en zijn advocaat gaan samen de politiek in. Dat klinkt als het begin van een maffiaroman, maar het plan van raadslid Richard de Mos en raadsman Peter Plasman is serieus. Ze willen de Tweede Kamer in. Ik vind dat mensen te weinig meebeslis sen over grote dingen Wij willen oplossings gerichte ombuds- politiek, voorbij het tradionele links-rechts MOSKOU De Russen willen vrede sluiten met de Amerikanen over hun strijd in cyberspace, de wereld van computers en internet. De Rus sische president Vladimir Poetin streeft naar een akkoord waarin beide landen garanderen zich niet via cyberspace met elkaars verkie zingen en andere binnenlandse aangelegenheden te bemoeien. Poetin riep op tot een herstart van de relatie tussen Rusland en de Verenigde Staten bij het gebruik van informatie- en communicatie technologie (ict). Hij noemde het risico van een grootschalige con frontatie in deze digitale wereld een van de grootste hedendaagse uitdagingen. Het aanbod van het Kremlin komt ruim een maand voor de Amerikaanse presidentsverkiezin gen. De vorige verkiezingen wer den overschaduwd door berichten dat de Russen zich intensief in de stembusstrijd hadden gemengd. van de auteur van De kathedraal van de zee Een meesterlijk portret van Barcelona aan het begin van de 20e eeuw www.westerscheldetunnel.nl o©o ls geheugen steuntje heeft Richard de Mos een A4'tje met talloze steek woorden voor zich liggen, op tafel in de steriele fractiekamer van het Haagse stadhuis. De term om- budspolitiek zal er prominent op staan, 'burger-inspraak' ongetwijfeld, politiek van onderop, het bindende referendum: zo veel mogelijk directe democratie is het heilige doel van de nieuwe partij. ,,We willen mensen echt een stem geven, laten meebe slissen, niet in de loopgraven blijven hangen", vertelt de ex-wethouder die vorig jaar zijn baan verloor toen de Rijksrecherche binnenviel in zijn huis en op zijn werkkamer (zie ka der). ,,Mensen worden nu toch totaal niet meegenomen? Neem de boeren rond de stikstof, nu met corona weer, of de miljardensteun aan Europese landen: waar was al die tijd de s van samenleving?" Naast De Mos knikt Peter Plasman instemmend. De bekende Amster damse advocaat verdedigt de politi cus in de corruptiezaak en het afgelo pen jaar groeide het idee voor een po litieke samenwerking, een avontuur waar Plasman met zijn Partij voor Niet-Stemmers al eerder ludiek mee flirtte. Maar ditmaal is het menens: met een landelijke ombudsbeweging willen De Mos en de advocaat de Tweede Kamer in. Maandag wordt de beweging gepresenteerd. Plasmans ogen twinkelen: ,,Dat zou nog eens creatief zijn. Ik heb veel over voor cliënten, maar een Kamerlid maatschap gaat wel erg ver. Nee: ik heb tientallen jaren ervaring in het strafrecht en maak me zorgen over de rechtsstaat, dat is een belangrijke drijfveer. Ik ben 68, ik kan natuurlijk rustig freewheelen richting mijn pensioen, maar dat vind ik zonde. De rechtsstaat bestaat bij de gratie van vertrouwen en daar wordt te weinig aan gewerkt. Mensen hebben slecht toegang tot het recht, er lopen tig veroordeelden rond die nog een cel straf moeten uitzitten, doorlooptij den van strafzaken zijn veel te lang, rechters zijn bezig met allerlei rand- zaken als personeelsmanagement. Mensen moeten meer doen waar ze goed in zijn. En ik vind dat mensen te weinig meebeslissen over grote din gen, zoals nu de coronacrisis." De Mos: „Onderzoek van Maurice de Hond wijst uit dat 46 procent van de kiezers vindt dat er ruimte is voor een nieuwe ombudspartij. Een bewe ging die met lokale partijen samen werkt, mensen directe inspraak geeft bij grote besluiten of kleine keuzes, via burgerjury's, referenda." De Mos: ,,Wij bepleiten oplossings gerichte ombudspolitiek, voorbij het traditionele links-rechts. Gezond verstand moet zegevieren. We heb ben plannen voor democratische ver nieuwing, binnenkort komen we met onze agenda die echt van on derop is opgesteld. Elk punt zal wor den uitgewerkt door mensen met kennis van zaken. Peter is bijvoor beeld de motor achter de agenda Jus titie en Veiligheid. Hij kan met auto riteit en gezag plannen maken, zo hebben we meer vakspecialisten en benutten we de kennis vanuit de samenleving." Plasman: ,,Ik ben voor 'anders straf fen'. Stop iemand na een straatroof meteen in de cel, korter, voor een jaar. En niet voor drie jaar na een trage rechtsgang. Pak onverklaarbaar vermogen af, zo maak je criminaliteit niet langer rendabel. Het fijne aan Richard is: hij heeft last van voort schrijdend inzicht, op een prettige manier, hij is bereid zijn standpunt te veranderen als iemand een goede inbreng heeft." Plasman: ,,Nee, hij is geen windvaan, hij is onorthodox. Dat heeft hij in zaterdag 26 september 2020 GO l-S www.lsamsterdam.nl ILDEFONSO Val FALCONES DE SCHILDER VAN A qqk BARCELONA BESCHIKBAAR s ALS HARDCOVER Koop lokaal bij uw boekhandel #ikleesthuis Eén keer per jaar sluiten we de Westerscheldetunnel af om groot onderhoud uit te voeren. Dit jaar is de tunnel dicht van dinsdag 29 september 20.30 uur tot woensdag 30 september 04.00 uur, of eerder indien mogelijk. De Westerscheldetunnel is volledig afgesloten tijdens de werkzaamheden. Verkeer wordt omgeleid via Antwerpen. Tijdelijke gele verkeersborden geven de adviesroute over Antwerpen aan. Download onze app WSTVerkeer om altijd op de hoogte te zijn van eventuele stremmingen op ons tracé of in de tunnel. Klantenservice: info@westerscheldetunnel.nl 0900 235 88 66 (NL) 0031113 232 844 (BE) WESTERSCHELDE TUNNEL Ment MO&U3K mr se ïuxtmruimi Duo De Mos en Plasman wil Kamer in Niels Klaassen Den Haag Is dit niet een ordinaire verdedi gingsstunt van een corruptiever dachte en diens advocaat? - Peter Plasman, advocaat - Richard de Mos Waar staat de partij zelf voor? Zijn jullie het daar al over eens? De Mos komt van de PVV, een partij met vurige pleidooien voor streng straffen en harde repressie, Plas man pleitte eerder juist voor het tegenovergestelde. De Mos waait met alle winden mee, zou je ook kunnen zeggen. traveldeal.nl/K09261 4*-hotel aan de kust in Noordwijk incl. ontbijt en diner Golden Tulip Noordwijk Beach y 2 overnachtingen incl. ontbijtbuffet V 1 x 3-gangendiner t.w.v. 28,50 p.p. •y Hotel gelegen aan de boulevard langs het strand •y Koffie- en theefaciliteiten op de kamer Excl. toeristenbelasting ca. 2,15 p.p.p.n. en reservedngskosten €19,95 per boeking. traveldeal I JSfiSSFflSL, I 1088-0331506

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8