Verveelde stellen EGBERT JAN Als Egbert Jan in een restaurant een zout vaatje pakt, voelt hij zich soms net een circusclown. Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. Ik koop wekelijks voor 80 tot 100 euro bij de Jumbo. De slager komt daar nog bij, maar we minderen met vlees. Soms haal ik mie bij een Aziatische winkel in Varsseveld. Dat is dan wel wat duurder, maar dat is geen probleem.'' Gert-Jan: ,,Dat zeg ik, we kunnen ons dat soort uitgaven veroorloven omdat we de hypotheek al bijna hebben afbe taald. We hoeven nog maar 20 euro per maand af te lossen. Zeventien jaar gele den kochten we deze woonwagen voor 43.000 euro, en nu is hij al ruim 75 pro cent afgelost. De wagen lijkt meer op een chalet, met een woonoppervlak van 65 vierkante meter. Onze kavel is 600 vierkante meter. Daar wonen we dus op voor een peulenschilletje." Anja: ,,Aan energie zijn we ook niet veel kwijt.'' Gert-Jan: ,,Dankzij de tien zonne panelen die we twee jaar geleden koch ten voor 5000 euro. En we hebben een pelletkachel. Aan het energiebedrijf betalen we maandelijks 72 euro.'' Anja: „Vroeger vond ik het leuk om kleding te kopen, maar ik kan me niet heugen iets nieuws te hebben gekocht. Ik heb alles al en ik draag toch altijd een spijkerbroek en een trui.'' Gert-Jan: ,,Ik mag graag weleens iets bestellen via Wehkamp van... hoe spreek je dat merk in het Engels uit?'' Anja: ,,Ralph Lauren.'' Gert-Jan: „T-shirts en petjes. Dat vind ik prachtig spul. Zo'n shirt kost zeker 40 euro.'' Anja: ,,Ik koop graag boeken, elke twee maanden wel eentje. Ik heb alle delen van De zeven zussen van Lucinda Riley. Die kosten zo'n 20 euro per stuk.'' Gert-Jan: ,,Ik koop ook weleens een boek, als het thema me interesseert. Boeken van Geert Mak bijvoorbeeld.'' Anja: ,,Gert-Jan heeft als hobby konij nenhokken en vogelhuisjes maken.'' Gert-Jan: ,,Die worden in het hele land verkocht. Je wordt er niet rijk van.'' Anja: ,,Ze kosten een tientje per stuk. Ze zijn mooi geschilderd. Er zit een paar uur werk in.'' Gert-Jan: ,,Ik vind het vooral leuk om te doen.'' Anja: ,,Daar gaat het om.'' Sinds ik uit elkaar ben, gebeurt het soms dat ik alleen aan tafel zit in een vol restaurant. Dat voelt nooit goed, wat je jezelf ook voor houdt. - Ik ben heel blij met mezelf hoor. - Ik heb tenminste de vrijheid om te doen en laten wat ik wil, die anderen lekker niet. - Had ik gewild, dan zou ik hier heus wel met iemand hebben ge zeten. Het werkt niet. Je ziet jezelf door de ogen van de overige gas ten boven je bestek hangen. Zo genaamd onverschillig. Verdiept in de smartphone. Schaapachtig lachend naar de bediening. Het ergste is een zaal vol ver veelde stellen. In 1993 publiceerde de Britse fotojournalist Martin Parr zijn onthutsende fotoboek Bored Couples. Verveelde stellen, hij zag ze overal in het dagelijks leven en fotografeerde ze kennelijk ongemerkt. Tegenwoordig zie je steeds meer verveelde stellen. Man en vrouw, koppels van hetzelfde geslacht, oud en uit de kinderen, jong en nog geen kinderen, maakt niet uit: iedereen is gelijk. Zie ze zitten, hoofden van elkaar af gedraaid, verstrakte gezichten, zwijgend. Soms een gemompeld woord. Ze roepen niets in elkaar wakker. Eten dan maar. Veel en langzaam, dan verstrijkt de tijd. Natuurlijk, meestal zit er wel een kwetterend gezin tussen of een lekker kletsend tweetal. Of een vriendenclub. Maar vandaag drentel ik een eetzaal in waar, op de beste plekken, vijf stellen bedompt bijeen zitten. Tien hoofden draaien zich om. Die man is alleen. Wat sneu. Mijn tafel staat in het midden: de clown in het circus. Alles wat ik doe is een gebeurtenis. Kijk, hij pakt het zoutvaatje. Zo! Hij tilt z'n vork op. Waarom zit ik hier. Waarom in 's hemelsnaam? Er zijn twee vrouwen bij met wie ik best een tafeltje had willen delen. Een van hen glimlacht steels; verbeelding natuurlijk. Onder zoveel blikken word je je hinderlijk bewust van jezelf. Daar zit ik: verstrakt, zwijgend, als een bored couple. Stel voor stel vertrekt. De tafel genoot van de vrouw die glim lachte, gromt iets, en gaat. Zij blijft zitten. Daarom dus. Vanwege de nooit uitgesloten buitenkans. Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@dpgmedia.nl ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 87