Amateur professoren .1 II 7 SCHOLEN MAATREGELEN Het zijn vieze woorden in de academia, aanvalsplan en winst Handen wassen, spatschermen en flink ventileren: middelbare scholen zijn sinds vier weken weer open. Ook op het Ashram College in Alphen aan den Rijn willen ze corona geen kans geven. Normaal stop ik mijn jas in mijn kluisje, maar dat doe ik nu écht niet meer Frank Poorthuis IN QUARANTAINE TWEEDE GOLF, DAG 2 De universiteit van mijn zoon schreef vanmiddag 2143 euro af van mijn rekening. Collegegeld 2020-2021. Dat wist ik hoor. Gebeurt al jaren rond deze tijd. Die van mijn doch ter schrijft volgende maand eenzelfde bedrag af. Dik 4000 euro voor de oplei ding die ze klaar moet maken voor de rest van hun arbeidzame en intellectu ele leven. Je zou zeggen: fijn, als je het kunt be talen. Zeker. Behalve dat die dure studie van mijn twee kinderen al driekwart jaar niks meer voorstelt. Mag ik het zo zeggen? Ja hoor, dat mag ik. Sinds maart zijn de universiteiten waar ze hoorcol leges en werkgroepen volgen verboden gebied. Ze mogen niet eens meer op de campus komen. Waar ze nu die colleges volgen? Op hun kamer. 3 bij 4 meter, met een bank, een bed, een bureau, een koelkastje, een yogamatje en een vetplantje. Als er colleges zijn. de snijvlakken van natuur kunde en ener gietransitie, be gon vorige week een nieuw semester met een hoorcol lege waar de dienstdoend professor 20 minuten moest zoeken voor ze de mute-knop op haar computer vond en zich verstaanbaar kon maken. Hij heeft nu 16 uur per week hoorcollege en werkgroepen vanuit zijn eigen kamer tje. Waar-ie ook de rest van de week moet volmaken met zelfstudie en ver diepend lezen. En ik zal u vertellen: hij klaagt niet eens. Nou ja, niet buitensporig. Ik wel. Niet om dat geld dat ik in de studie van mijn kinderen stop. Maar om de schan dalige wijze waarop die onderwijsin stellingen zich op het nieuwe seizoen hebben voorbereid. Dat je overvallen bent door de crisis, ok, dat kan de beste regering overkomen. Maar dat je in sep tember op dezelfde amateuristische voet doorgaat als daarvoor? De biosco pen zijn open, de kroegen. Maar alle campussen zijn nog gesloten. Ergens in mijn hoofd dreunt maar steeds het woord 'klungels'. Misschien hebt u afgelopen week het verhaal gelezen waarin de directeur van de Fletcher Hotels-keten vertelt hoe hij begin maart de komst van corona aangreep om een aanvalsplan te maken. Tien experts bij elkaar gezet in een war room, de uitdagingen op een rijtje, nieuwe mogelijkheden besproken. Winst gemaakt, dit jaar, Fletcher. Koopt er nu nog een paar hotels bij. Ja, dat zijn vieze woorden in de academia, aanvals plannen en winst. Maar misschien valt er wel wat te leren bij de commerciële mannen en vrouwen van deze wereld. staan open. In de economieles van docent Schuch zit zelfs een jongen met zijn jas aan. ,,We moeten ventileren, hè. Als ik verkouden word, komt het eer der door de tocht op school dan door corona'', lacht de leraar, die zelf in een rode trui rondloopt. De temperatuur in de klas: die blijft voer voor discussie. En dan moeten de koude tijden nog aanbreken. ,,Dat wordt wel een ding. Ik hoop dat we straks nog maar tien minuten per les hoe ven te luchten. Ik loop zelf ook al met drie lagen kleding aan'', be kent directeur Hol. ,,Normaal stop ik mijn jas in mijn kluisje, maar dat doe ik nu écht niet meer, hoor'', brengt Dania Zoet (17) uit. Ook de meiden vragen zich af hoe dat straks moet. ,,Jas aan en theedrinken'', zegt Lotte. Feestje Als het zover komt, want het gaat niet goed met het aantal co ronabesmettingen, ziet ook di recteur Hol. ,,Ik ben best bang voor een nieuwe lockdown.'' Ondertussen erkennen de tie ners de regels zelf niet best in acht te nemen. Ze gaan naar de kroeg of naar feestjes. Als ze later naar opa en oma gaan, houden ze toch gewoon wat extra af stand? ,,Zeker als je met vrien den van school gaat, maakt een feestje niet echt uit, toch? Al zijn er wel minder, hoor'', zegt Noor Eilers (17). Lotte: ,,En meestal niet met meer dan tien.'' Toch zitten ook deze 6vwo'ers niet te wachten op een nieuwe lockdown. ,,Het is fijn iedereen weer te zien en weer ritme te hebben'', vindt Iris. Hoewel: ,,Het is nu vroeg opstaan'', vindt Mitchel Khemon (15). En het schoolwerk ging toen sneller, voegt Li Lei Baart (15) eraan toe. ,,Toen wist je zeker dat je binnen drie uurtjes klaar was, nu zit je soms acht uur op school.'' met extra lessen, hebben klassen uitgeroosterd om te leren leren voor toetsen, examenleer lingen krijgen extra program ma's aangeboden. Nu maar ho pen dat het onderwijs open kan blijven.'' De Alphense scholengemeen schap boft dat er nog geen coro- nagevallen zijn geweest. Op veel andere middelbare scholen zijn al leerlingen of docenten besmet geraakt. Het Ashram College heeft wel alles klaarstaan om naar digitaal onderwijs over te schakelen. De tieners vragen een klasgenoot de les te streamen, ook als ze voor een verkoudheid thuis zitten. Over verkoudheid gesproken: wie goed let op de kleding van de leerlingen - en ook van de do centen - ziet dat bijna iedereen lange mouwen draagt. ,,Het is echt koud op school'', zegt Lotte. In de gangen waait een frisse wind. De deuren van lokalen In de gangen hangen overal pos ters om de scholieren te herin neren aan de coronamaatregelen. 'Loopt er een volwassene in de gang? Denk er dan aan dat je 1,5 meter afstand houdt'. Als ze een klaslokaal in gaan, moeten ze eerst hun handen desinfecteren. Op de vloeren is geel-zwarte tape geplakt: achter die lijn mo gen de leerlingen niet komen, want ze moeten afstand houden tot de docent. En aan het einde van de les pakt iedereen een spray om de tafels en stoelen schoon te maken. Het voelde vier weken geleden gek. Dat 6vwo'ers Lotte van Eijk (18) en Iris Claerhoudt (17) ineens weer opgingen in de meute, schouder aan schouder de trappen af sjokten, gezellig bij elkaar aan een tafel kropen tij dens de pauze. ,,Het is een beetje tegenstrijdig. We mochten zo lang niets en nu mag ineens alles weer. Zeker in de eerste week was het heel raar dat we met zijn dertigen in de klas werden ge stopt'', zegt Iris. Maar na een maand voelt het weer gewoon, zegt de 15-jarige Indy te Wechel. ,,Soms vergeet ik zelfs dat ik afstand moet houden tot de docent.'' En dat is precies de bedoeling. ,,We wilden dat het voor de leerlingen zo nor maal mogelijk zou zijn en heb ben voor de leraren maatregelen getroffen'', verklaart directeur André Hol. Docenten zitten zo veel mogelijk in een vast lokaal. Als ze ergens heen moeten, gaan ze pas na de tweede bel de gang op. Elke verdieping heeft een ei gen lerarenkamer en de leraren mogen alleen door het trappenhuis bij de mediatheek. Vierdeklasser Indy is een van de tieners die heel blij is dat de middelbare scholen open zijn. ,,Je kunt nu tenminste je vragen stellen en de uitleg is echt beter dan online.'' Een blik op de eco- nomieles van docent Stefan Schuch maakt veel duidelijk. Leerlingen lezen opdrachten voor, gaan gezamenlijk op zoek naar het antwoord, stellen vra gen tussendoor. ,,Je merkt dat leerlingen echt behoefte hebben aan persoonlijk contact met de docent. Vorig schooljaar moes ten ze bepaalde lesstof zelf doen. Ik merk dat sommigen niets hebben gedaan.'' Spannend Het zijn dingen die directeur Hol heel spannend vindt. De scholieren hebben vorig jaar al best veel gemist. De absentie loopt ook nu langzaam op, veelal vanwege verkoudheid. ,,Hoe gaan we dat bijvoorbeeld met toetsweken doen? We proberen de achterstanden weg te werken zaterdag 26 september 2020 GO Met z'n allen kleumen in de klas tegen corona Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Mijn zoon, die in de masterfase zit van iets heel ingewikkelds op Ellen van Gaalen Alphen aan den Rijn aa5H^aM COLLEGE Loopt er een volwassene in de gang? Denk er dan aan dat je 1,5 meter afstand houdt! De regels hangen in de schoolgangen, in de klaslokalen wordt goed geventileerd. - Dania Zoet, scholier Leerlingen van het Ashram College dragen lange mou wen tegen de aanhoudend koude luchtstroom door de ventilatie. foto's joost hoving

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7