Voor u geproefd Aparte pindakaas I m 27 Calvé, De Branders, darkroast Mister Kitchen's, kokos maple Zit er normaal zo'n 5 procent suiker in pindakaas, in deze potten loopt het op tot 16 procent Smeris, beetje zoet Nu ook Snickers en M&M's hun eigen pindakaas hebben gelanceerd, is het tijd om al die potten met bijsmaakjes onder de loep te nemen. Van chocola tot honing, en van kokos tot toffee. Er was een tijd, nog niet eens zo lang geleden, dat je slechts de keus had uit twee soorten pindakaas: naturel of met nootjes. Langzaam aan verschenen er meer varianten op het toneel: light, biologisch, creamy, Amerikaans, crunchy, extra proteïnen... Het hek was pas echt van de dam toen Calvé en Mister Kitchen het karamel- zeezoutmonster binnenlieten. Inmiddels geldt deze smaakcombinatie als de op- blaaseenhoorn van het supermarktassorti ment: ooit een origineel gebbetje, nu een tamelijk uitgekauwd cliché. Het zette wel de deur op een kier voor een keur aan an dere smaken. Honing. Kokos. Chocola. Zelfs de snoepjesboeren van Snickers en M&M's lanceerden dit jaar hun eigen pot pindakaas. Zoetigheid In restaurant De Brasserij in Delft proeven onze panelleden blind negen potten pindakaas met zo'n kwinkslag. Het panel bestaat uit drie doorgewinterde notenver kopers die ook zelf pindakaas produceren. ,,Gewoon normale pindakaas zonder bij smaakjes'', onderstreept Marco Slaghuis van Will's Notenbar. ,,Met vliespinda's is het al genoeg werk om de machines weer schoon te krijgen. Moet je nagaan wat voor gedoe het wordt als we er ook hagelslag bijgooien.'' Snickers Marco Slaghuis (48) Ancella Slaghuis (44) Roos Hendriks (52) Albert Heijn, confetti Dat pindakaas met een twist desondanks de wind in de rug heeft, zagen we vorig jaar al toen we in deze rubriek te gast wa ren in De Pindakaaswinkel te Amsterdam. Het imperium is inmiddels uitgebreid met zes nieuwe vestigingen. Maar waar in deze speciaalzaken ook potten met chilipeper en citroengras of knoflook en gebakken ui de winkel uit vliegen, is in de supermarkt zoetigheid troef. En dat heeft gevolgen voor de voedingswaarde. Zit in een door snee pot pindakaas ongeveer vijf a zes procent suiker, in dit testveld loopt het suikergehalte op tot wel 16 procent. Dan de smaak. Op voorhand is pindakaas met zoete rugdekking helemaal niet zo gek bedacht, vindt Roos Hendriks van De Nootzaak van Genieten. „Ontzettend veel mensen doen hagelslag bovenop hun pindakaas. Of jam. Of banaan.'' Balans In dit testveld blijkt de balans helaas ver te zoeken. In de ene pot drukken de bij smaakjes de pinda's van het podium. In de andere is het juist innoveren voor de bühne: de beloofde bijsmaak laat zich nau welijks raden. En zo eindigen er op het ere- schavot twee potten die ook in een proeve- rij met doodgewone pindakaas hun man netje zouden staan (Calvé en Smeris). Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Jumbo, honey crunch WJÜS3 M&M's Karamel zeezout zette de deur openvoor een keur aan smaken: kokos, honing, chocola... Albert Heijn, toffee €6,83 Whole Earth, choco hazelnut GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 lifillj'IW^ Prijs per kilo: €11,86 Eén van de drie nieuwste smaken in de stal van Calvé. Wint geen originali- teitsprijs. Wel prima pinda kaas. De donkere branding geeft de pinda's een bitter rafelrandje dat behaagt. SMEUÏG ZÓNDER PALMSÜ^ Prijs per kilo: €9,97 De kokos komt duidelijk naar voren en valt bij het panel in de smaak. Helaas worden de pinda's wat te druistig naar de achtergrond gedrukt. Wel een mooie textuur: goed smeer baar en lekker smeuïg. Prijs per kilo: €9,23 Het beloofde zoetje van de dadels valt nau welijks op. Geen roeptoeter dus. Maar wie maalt erom? Minste suikers (4,9%), meeste pinda's (94,5%). Alleen nogal aan de natte kant. Pinda's en poespas MATTHIJS MEEUWSEN Prijs per kilo: €12,40 De chocolade uit de Snic- kersfabriek speelt geen verstoppertje. Bijna 14 pro cent suiker, maar qua smaak toch niet overdreven zoet. Zeer compact qua textuur, zonder in te boe ten op smeuïgheid. CRUNCHY Roerganger van Will's Notenbar. Ook voor zelfgemaakte pinda kaas. Staat met haar man van Scheveningen tot Utrecht op de markt. Mede-eigenaar van De Nootzaak van Genieten, in Voorburg en Leidschendam. Prijs per kilo: €6,83 De gekleurde chocolade snoepjes springen in het oog en laten zich ook qua smaak en bite gelden. De pinda's spelen tweede viool. Kinderfeestjespindakaas. Maar wel met het hoogste suiker gehalte (16%). Prijs per kilo: €5,63 Slechts in de verte zoemen wat honingbijtjes, maar je haalt die bijsmaak er nauwelijks uit. De minste pinda's in de proeverij (65,3%), en gesuikerd. Voordeel: fijne knisper. Nadeel: veel te zoet. Prijs per kilo: €12,40 De opvallende snoep- stukjes beloven een knal fuif, maar de smaak gooit direct de deur dicht. Je proeft weinig pinda's, en nog minder chocolade. Vlees noch vis. Wel veel suiker (14,9%). Prijs per kilo: De karamel hup pelt bij het opendraaien van de pot al je neus binnen en knis pert geinig tus sen de tanden. De pindasmaak is veel te verlegen. LIMITED mi EDITION Prijs per kilo: €10,26 Oogt als een pot choco ladepasta. Maar op de tong vallen naast de stoot cacao ook de pinda's (73%) op. Dit hin ken op twee gedachten vormt tezamen een wat wankel geheel. Zeurt onprettig droog na.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 75