Tijd om na te denken over een struik- of boompioen Eigen tuin eerst Romke van de Kaa Als je de struikpioen nu plant, is de grond nog warm en kan hij voor de winter wortelen. 23 plastic, verkrijgbaar in alle kleuren van de regenboog en in verschillende maten. Ze zijn perfect voor losse potloden of stiften, barbieschoentjes en My Little Pony-accessoires. Drie AyKasa-kratjes op de hoek van een bureautje of in een open kast zijn een lust voor het oog. De grote varianten fungeren opgestapeld als opbergplek én als nachtkastje. Is daar geen plek voor, dan schuif je ze gemakkelijk onder het bed. Hema biedt trouwens soortgelijke exempla ren aan in een aantal mooie kleuren. DEURHANGER Spaart je kind auto's, dan is het prettig als ze van de vloer zijn maar wel voor het grijpen liggen. Ikea heeft Kungsfors in de collectie: een magneetlijst waaraan je officieel messen ophangt, maar waar auto's (met een metalen onderkant) ook aan blijven hangen. Een stoffen deurhanger of deuror- ganizer) fungeert verrassend genoeg ook als opbergplek voor knuffels, barbies of dino's. Mooie deurhangers voor kinderen zijn er van 3 Sprouts en vind je bij grasonderjevoeten.nl. De kledingkast van de ouders is ook een goede opbergplek. In mijn kast hangen vijf Frozen-jurken Heeft je zoon of dochter een ver- kleedobsessie, dan ligt daar een op- ruimuitdaging van nieuwe propor ties. Verkleedkleding kan prima in de kledingkast, óók in het hanggedeelte van de kast van de ouders. Zo hangen er vijf Frozen-jurken in mijn kast. De ruimte onder in het hanggedeelte van een kledingkast is over het alge meen een loze ruimte die plek biedt voor opslag. Losse haarbanden, zwaarden, helmen en tassen hang je op aan een kinderkapstokje. Mooie kapstokjes zijn te vinden op Markt plaats of bij de kringloop. En laten we de goede oude ver kleedkist, ofwel speelgoedkist, niet vergeten. Verkleedkisten zijn tegen woordig strak en stijlvol. Vintage kis ten vind je op Marktplaats en - op geknapt en geschilderd in een hippe kleur - bij Firma Zoethout. Op speel- goedkist.nl staat een keur aan kisten, van mooi tot visueel enerverend. Tot slot is er de opbergzak en speelmat ineen. Bedacht door illegale straatverkopers die zich snel uit de voeten moeten maken voor de poli tie, later overgenomen door de op- bergindustrie. Ik geloof niet zo in een speelmat die veranderd kan worden in een onhandelbare reuzenknapzak, maar sommige ouders zweren erbij. En mocht je nog ambities in de straathandel hebben die het daglicht niet kunnen verdragen, dan kun je die opbergzak maar vast in huis hebben. Ik moet iets rechtzetten, of eigen lijk: aanvullen. Een paar weken gele den schreef ik over het verplanten van pioenrozen. Maar liefst twee kwekers van pioenen reageerden. Kort samengevat schreven ze: 'Leuk stukje over pioenrozen. Maar u vergeet het belangrijkste: plant een pioenroos altijd in verse grond. Plant je hem terug op de plaats waar hij heeft gestaan, dan wordt het nooit meer wat'. Ze hebben gelijk, ik had daarop moeten wijzen. Nu ik het toch over pioenrozen heb - het wordt tijd om eens na te denken over het planten van die andere pioenroos: de struik- of boompioen. Want pioenen kun je scheiden in twee groepen: de vaste planten waarvan blad en stengels in het najaar afsterven en de minder bekende boompioenen waarvan het blad in het najaar afvalt, maar waar van het houtige frame overeind blijft staan. struiken tot 2 meter hoog. Mooi zijn ze niet, in de winter zonder blad, maar alles wordt goedgemaakt als in mei het blad en de bloemen verschijnen. Twee soorten houden van schaduw: Paeonia dela- vayi, met kastanjerode bloemen, en Paeonia lu tea, met gele bloemen. Het zijn makkelijke strui ken die het zelfs goed doen in matige tuingrond. De bloemen van Paeonia delavayi zijn zo donker dat je de struik bij voor keur zo moet planten dat het zonlicht door de bloemen valt. Dan gaan ze gloeien. Boompioenen heb ben decoratief, diep ingesneden blad en ook zonder bloemen ziin de struiken mooi om te zien. Zo mooi, dat vrienden en kennissen je steevast om een stek vragen. Nu zijn boompioenen lastig te stekken, maar gemakkelijk te zaaien. De zaden zijn zwart en groot als knikkers. Zaai de zaden in potten en laat die 's winters buiten staan. Eén zaad per pot is genoeg. In het voorjaar zullen de kiemplanten met kracht uit de grond schieten. Geef ze als jonge plant weg, want de snelgroeiende wortel zit al gauw knel in een pot. Een derde soort, Paeonia suffruti- cosa, blijft een stuk lager. Het struikje wordt nog geen meter hoog, maar de gevulde bloemen benaderen de grootte van een bruidstaart. Dit is barok ten top. De bloei duurt kort, maar langer dan een week zou je deze overdaad ook niet aankunnen. Paeonia suffruticosa houdt van zon. De bloemen variëren in kleur van wit en lichtgeel tot paars en roze. het tuincentrum ziet staan, komen bijna altijd uit een koel- schip waarin ze van uit Japan zijn geïm porteerd. Ze arriveren met kale wortels en worden na aankomst opgepot. Dat kun je constateren als je de pot op zijn kop houdt en de losse potgrond op de grond valt. Dat is niet erg-hoewel het personeel van het tuincentrum daar misschien anders over denkt - want I als je de struik pioen nu plant, is I de grond nog warm en kan hij voor de GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 Een speelgoedkist van de Firma Zoethout, ook een lust voor het oog. foto firma zoethout Paeonia lutea Paeonia delavayi Boompioenen zijn Snoeien, stekken, planten, verpotten, zaaien en schoffelen. Tuingoeroe Romke van de Kaa helpt een handje. De planten die je in winfpr wnrfplpn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 71