Onderhoud Je spaargeld levert niks meer op. Volgens Hans Oudshoorn, mede-auteur van het boek 'Beleggen voor Dummies' en trainer bij BinckBank, is de beurs een aantrekkelijk alternatief. Pindakaas plus 21 EERSTE HULP BIJ ALLEDAAGSE KWESTIES 5Gerda en Bennie besloten na een huwelijk van 36 jaar te scheiden. Ze delen hun vijf belangrijkste lessen. 'Vergeet niet dat je van elkaar hebt gehouden.' pagina 26 Je hebt pindakaas met chocola, honing, kokos en toffee, maar ook met Snickers en M&M's. Het testpanel geeft een oordeel. pagina 27 4 TIPS Heb je een bepaald startbedrag nodig? „Vroeger wel, maar nu niet meer. Dankzij online beleggen zijn transactiekosten dus danig gedaald dat je al kunt instappen met 50 euro in de maand. Als je wilt beginnen, kun je dat het beste stapje voor stapje doen. Als je 30.000 euro op de bank hebt staan, kun je dit in kleinere plukjes beleg gen, bijvoorbeeld met 3000 euro maande lijks. Zo stroom je geleidelijk in en dek je koersfluctuaties gedeeltelijk af. Bij een tussentijdse dip krijg je wat meer aandelen voor je geld, als de beurs hoog staat iets minder. Zonder eigen vermogen kan je maande lijks een vast bedrag, bijvoorbeeld 100 of 200 euro, investeren in een mandje met aandelen die stabiel presteren. Je stort elke maand hetzelfde bedrag. Het is eigenlijk niet veel anders dan het ouderwetse sparen.'' Hoe pak je dat als dummy aan? ,,Je hebt een effectenrekening nodig. Ver- volgens be paal je wat je belangrijk vindt. Educatie? Hoe lang wil je be leggen? Hoe groot is je risicobereidheid? Raak je in paniek bij de eerste koersdaling? Ga je het zelf doen of wil je dat het voor je gebeurt? Zelf beleggen is voordeliger dan het voor je laten doen. Vroeger was dat werk voor specialisten, tegenwoordig is het vrij mak kelijk dit via fondsen te regelen. Brokers geven veel voorlichting en je kunt instel len om bijvoorbeeld maandelijks in te stappen.'' Hoe blijf je op de hoogte? Je wilt toch niet de hele dag beurskoersen volgen. ,,Als je een eigen portefeuille samenstelt, moet je inderdaad veel informatie over bedrijven bijhouden. Als je daar geen zin in hebt, is het verstandig om het simpel te houden. Bijvoorbeeld door een fonds te kiezen en daar maandelijks een bedrag in te investeren. Dat kost je in het begin even wat tijd en aandacht, maar daarna hoef je er niet meer naar om te kijken. Beleggen via trackers, ook wel index volgers genoemd, kan ook. Die volgen één op één de waarde van de beurs. Als de AEX stijgt, stijgt je belegging gelijk mee. Dat zelfde geldt bij een daling. Het is een vei lige, gespreide manier van beleggen.'' Kun je niet beter je geld in goud stoppen? Of in een bedrijf via crowdfunding? ,,Goud is gestold angstzweet. Mensen zien het als veilig alternatief, maar dat is het niet. Ook de goudprijs stijgt en daalt. Goud keert geen dividend uit, daarnaast loop je valutarisico. De goudprijs noteert in dollar, terwijl onze munt de euro is. Crowdfunding kan een goede investe ring zijn. Bedrijven bieden vaak meer ren dement aan hun investeerders. Maar er zijn ook best veel bedrijven die het niet redden. En dan ben je je geld echt kwijt. Je kan er ook niet in één klik vanaf, zoals bij aandelen.'' Als je goed voor je gereedschap zorgt, gaat het langer mee. Hieke geeft tips hoe je dat kunt doen. pagina 25 TIPS VAN DE BELEGGINGSEXPERT Beleg als een voetbalcoach Cash geld voor onvoorziene zaken is de keeper. Obligaties, die een vaste waarde houden, zijn de achterhoede. Het middenveld bestaat uit solide aandelenfondsen. In de voorhoede beleg je offensief. m Kies voor een thema Kies voor een fonds met een thema als duur zaamheid, robotisering, of health care. Dat zijn toekomstbestendige thema's die nu hot zijn. Kies een stevig bedrijf Beleg in bedrijven die winst (dividend) uitkeren. Als je dat herbelegt, krijg je dividend op dividend. Dat is de stille kracht achter je eindrendement. m Bewaar rust Kijk niet elke dag naar de waarde van je aandelen. Beleggen is voor de lange termijn. ARWEN KLEYNGELD Het land en de economie kraken onder de gevolgen van corona. Is het nu wel een goed moment om in te stappen op de beurs? ,,Het beste moment om in te stappen was gisteren, het op één na beste moment is vandaag. Kranten staan altijd vol met slecht nieuws, dat is iets van alle tijden. Je weet nooit hoe en of de beurs gaat reage ren. In maart, op het hoogtepunt van de crisis, zakten de beurzen in elkaar. Som mige mensen schrokken daar erg van en verkochten hun aandelen, soms met veel verlies. Toch trad er snel herstel op. Dat voelt gek, we zitten immers nog midden in een economische crisis. Maar de beurs kijkt doorgaans ruim een jaar vooruit. De lage beurs was eigenlijk een goed instapmoment voor de lange termijn. Nu staat de beurs weer hoog en zijn kenners redelijk positief gestemd over de toekomst. Het echte crisisgevoel is weg. De ic's liggen minder vol en er lijkt een vaccin te ko men.'' GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 'Goud is gestold angstzweet'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 69