afsnijden met technologie Wat zegt de wetenschap Rechtspraak door computer is zo'n slecht idee nog niet Eureka! Veranderen kost energie Op basis van oude zaken geeft een pc een eerlijkere straf 19 'Veel park beheerders zijn nog wat huiverig voor sensoren aan hals banden' Techniek helpt de beheerders van na tuurparken in onder meer Kenia, Tanza nia en Rwanda om de dieren te be schermen tegen stropers. Via een Lo- RaWAN-netwerk kunnen rangers pre cies lokaliseren waar het wild zich bevindt. Het Neder landse Smart Parks ontwikkelt de appa ratuur. foto's smart parks gingen van wisenten, konikpaar- den en Schotse hooglanders te monitoren, zijn deze grazers uit gerust met dezelfde sensoren. Vol gens De Groot ontwikkelt de tech niek zich haast volgens de Wet van Moore, die stelt dat de snelheid van computerchips elke twee jaar verdubbelt. Achter de schermen wordt al volop geschaafd aan de heilige graal: sensoren die gewoon onder de huid van elk willekeurig dier geïmplanteerd kunnen wor den. „Veel parkbeheerders zijn nog wat huiverig voor sensoren aan halsbanden", erkent De Groot. „Bezoekers die duizenden euro's hebben betaald voor hun safari willen ze niet afschepen met een veredeld Beekse-Bergengevoel. Ik snap het; zo'n leeuw heeft nog net geen belletje om zijn nek.'' Een andere uitdaging: in dicht begroeide oerwouden stuiten Lo- RaWAN-signalen nog letterlijk op te veel obstakels. Om dit soort puzzels te kraken, deelt Smart Parks de blauwdruk van zijn sen soren open source op internet. Dankzij dit OpenCollar-initiatief kan iedereen met kennis van za ken vanachter zijn computer bij dragen aan het verbeteren van de techniek. Bang voor meeglurende stropers is de onderneming niet. Waar de radiogolven van traditio nele trackers eenvoudig opgepikt kunnen worden, worden LoRa- WAN-berichten meermaals ver sleuteld met codes van 128 tekens. „Stropers zijn geen superhackers'', stelt De Groot. „Als het ze al zou lukken om ooit een bericht te ont cijferen, is de neushoorn tegen die tijd dood door ouderdom.'' Computers zijn onmisbare hulpjes. Ze handelen en denken nu al vaak voor de mens. Zouden ze in de toekomst ook het werk van een rechter over kunnen nemen? Hoogleraar Jaap van den Herik (Universiteit Leiden) denkt dat computers in de toekomst het werk van een rechter kunnen overnemen. „Zonder dat je het doorhebt, nemen computers al veel belangrijke beslissingen. Denk maar aan het maken van een vliegreis. Het grootste deel van de reis ligt je leven in de handen van een boordcomputer en niet van de piloot'', zegt de hoogleraar. Maar waarom zou die computer het ook goed doen in de rechts zaal? Nou, het helpt dat de pc heel goed kan zoeken naar oude rechts zaken. Dat zit zo: als een rechter een uitspraak moet doen, kijkt hij naar uitspraken van eerdere zaken die erg op de huidige lijken. Kreeg iemand bijvoorbeeld vijf jaar gele den 500 euro boete omdat hij een jaar lang expres zijn hond in de tuin van de buurman liet poepen? Dan neemt de rechter dit nu mee in zijn afweging. Nu blijkt dat rechters niet zo goed zijn in het zoeken naar oude zaken in een database. In 1985 ont dekten wetenschappers dat juris ten maar 20 procent van de rele vante zaken konden vinden. En dat terwijl ze zelf dachten wel 75 procent van de zaken te kunnen opsnorren. Gelukkig zijn juristen daar de afgelopen jaren beter in geworden en tikken de meesten nu wel de 80 procent aan. Maar dit kan nog steeds niet tippen aan de 98 procent van de relevante zaken die de pc ontdekt. Conclusie: de computer geeft op basis van meer van die oude zaken dus in principe Wi een eerlijkere straf dan een men selijke rechter. Er is wel één groot probleem met de computers: ze nemen de oude fouten van menselijke rech ters over. Volgens Van den Herik zijn er bijvoorbeeld oude zaken waar de uitspraak soms 'letterlijk gekleurd was'. Gemiddeld gezien werden zwarte mensen zwaarder gestraft dan witte mensen. De computer zal op basis van al die oude zaken dit patroon gaan ont dekken. Hoe? In uitspraken wordt bijvoorbeeld altijd de geboorte plaats van een verdachte ge noemd. Als je alle zaken bij elkaar optelt, kan het zijn dat straffen die gegeven worden aan mensen die geboren zijn op Curasao, meestal hoger zijn dan de mensen die in Nederland geboren zijn, ook al is het delict hetzelfde. De computer zal dit niet herkennen als fout of verdacht. Sterker: hij zal denken dat dit hoort en in toekomstige za ken automatisch ook een hogere straf opleggen aan mensen die op Cura^ao zijn geboren. Toch is de hoogleraar hoopvol, want er wordt nu hard gewerkt aan computeralgoritmen die deze fouten kunnen herkennen en die ervoor zorgen dat huidskleur of afkomst niet medebepalend zijn voor de strafmaat. ,,Ik denk dat dat gaat lukken, en dan kunnen men sen in de toekomst worden be recht door een computer.'' echt een eurekamoment. Pierson is de man die het path dependence (padaf hankelijkheid) ontwik kelde: het proces waarbij gebeurtenissen of keuzes uit het verleden van in vloed zijn op de loop van latere ontwikkelingen. Het kernidee van path de pendence is simpel: de mate waarin je nu in staat bent om beleid te veran deren, wordt voor een groot deel bepaald door ontwikkelingen uit het verleden. Dat klinkt als een open deur, maar is een ongekend groot in zicht. Veel mensen den ken dat beleid verandert omdat de samenleving is veranderd. Pierson heeft mij ervan doordrongen hoe institutionele struc turen vast blijven zitten en zichzelf steeds bevesti gen. Hij schetst het als een pad, waarbij de energie die je nodig hebt om daar van af te wijken, altijd groter is dan gewoon maar rechtdoor te gaan. Zijn visie heeft mijn ogen geopend en gaf mij hand vatten om te verklaren waarom veranderingen, ook in beleid, vaak zo langzaam gaan. Als minis ter heb ik geleerd dat een klein stapje geen misluk king is en dat het politiek gezien onmogelijk is om grote ambities snel door te voeren.'' Wetenschappers vertellen over hun eurekamoment. Dit keer Jet Bussemaker (58), hoogleraar beleid, wetenschap en maatschappelijke impact aan de Universiteit Leiden. ,,Mijn hele leven is altijd verbonden geweest met wetenschap. Ik ben als wetenschapper begonnen, gepromoveerd en heb als postdoc gewerkt. Ik was staatssecretaris en minis ter en tussendoor college lid bij de Hogeschool van Amsterdam en de Univer siteit van Amsterdam. Wetenschap zet aan tot nadenken, verwondert en leidt uiteindelijk tot onge kende inzichten, twijfels en vragen. In 2007 ging ik naar Har vard om onderzoek te doen naar veranderingen in verzorgingsstaten. Daar leerde ik politicoloog Paul Pierson kennen. Zijn werk en visie waren voor mij GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 Universiteit van Nederland redt FOTO SHUTTERSTOCK SAM BLOKKER s 1 Kijk op de site bij J /wetenschap -Jim Jansen 1 samenwerking met N6WSCi6f1tiSt en met Universiteit van Nederland Wetenschap wordt gemaakt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 67