Historicus en filosoof Philipp Blom denkt dat pandemie het Paspoort 16 De coronacrisis biedt ons de mogelijkheid om het roer in de maatschappij volledig om te gooien. En dat is hoog tijd, vindt filosoof en schrijver Philipp Blom. ,,We moeten leren van dingen af te zien.'' Ligt u wakker van een tweede coronagolf? Vreest u voor de toe komst van uw klein kinderen als kli maatverandering straks hun leven overhoop gooit? Volgens de Duitse filosoof, historicus en schrijver Philipp Blom (50) worden uw nachtmerries werkelijkheid, want het succesverhaal van de mens is bij het laatste hoofdstuk aangeko men. We hebben de grenzen van onze economische groei bereikt. Er is gewoon niet voldoende aarde voor nog meer vooruitgang. Einde oefening, het is mooi ge weest met u, dank voor de mede werking. Maar... gelukkig künnen we er met zijn allen nog wel iets aan doen. Tenminste, als u de knop radicaal om durft te zetten. Kom op, zegt Blom 'live' uit vanuit een Amsterdams hotel, doe nou eens geen hashtags over wel of niet meer meedoen, maar durf an ders te denken. Echt heel anders. Want - en dat is het goede nieuws - het grote 'omdenken' is mogelijk. Mede door de grote ont regeling die het coronavirus ver oorzaakt, aldus Blom, die stu deerde in Wenen en Oxford en een stapel boeken op zijn naam heeft staan. „Corona is belangrijk om twee redenen'', zegt hij. „Mensen heb ben gezien dat dit niet iets is wat ver weg gebeurt en alleen anderen overkomt. Het is hier en overkomt mij, mijn collega's en mijn fami lie.'' Ook belangrijk, vervolgt hij, is dat we nu weten dat het anders k^n. „Jaren kregen we te horen als Philipp Blom (Hamburg, 1970) ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 GO BOB VAN HUËT Philipp Blom: „Afzien van iets doe je omdat je iets anders waardevoller vindt. Dan is het niet moeilijk.'' foto hollandse hoogte Historicus, romanschrijver, journalist en vertaler, onder meer van een boek van Geert Mak. Hij studeerde in Wenen en Oxford en schrijft voor tal van Britse en Duitse kranten en tijdschriften, zoals The Times Literary Supplement, The Independent, Frankfurter Allge- meine Zeitung, DieZeit. Hij is getrouwd met de Nieuw-Zee- landse schrijver Veronica Buckley en woont al vijftien jaar in Wenen. Opmerkelijk was zijn boek Wat op het spel staat (2017) waarin hij oproept stappen te zetten naar een nieuwe wereld. Deze zomer verscheen zijn nieuwste boek, Het Grote Wereldtoneel (€17,99; ISBN 978 94 031 0281 8).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 64