Hope vertelt vrijwel niemand meer op wie hij straks stemt 3* 'Iedereen staat met zijn vuisten omhoog. Het land staat op het punt over te koken' 15 den nu restaurants veel minder bessentoetjes verkopen. Handela ren betaalden al steeds minder voor wilde bosbessen. Ze impor teren gecultiveerde bessen uit China of Mexico. ,,Veel wilde bos- bessenboeren zijn ermee ge stopt'', vertelt Howard. ,,Ze kun nen maar krap een maand per jaar bessen oogsten, terwijl de bessen- import uit de rest van de wereld het hele jaar doorgaat.'' Invoertarieven op buitenlandse bessen, dat zou kunnen helpen, in zijn ogen. Trump probeerde met zulke importbelastingen de afge lopen jaren verschillende Ameri kaanse industrieën een steuntje in de rug te geven, tot schrik van veel voorvechters van vrijhandel. De president heeft hard gewerkt om Amerikaanse bedrijven te steunen, vindt Howard. ,,Maar we zijn hier in Maine juist de moge lijkheid om naar China te expor teren kwijtgeraakt, omdat er in de handelsoorlog gewoon minder schepen die kant op gaan. Dat raakt ons. Ik zou ongeveer de zelfde dingen gedaan willen zien, maar dan op een meer ordelijke manier, in plaats van zo'n klap met de hamer.'' Daarom denkt hij toch voor Biden te stemmen. ,,Ik denk gewoon dat het riskant is, Trump als president. Hij zegt de verkeerde dingen op de verkeerde momenten.'' Ron Howard maakt zich zorgen over zijn kleinkinderen van 13, 10 en 8. Ze missen onderwijs en so ciale contacten, omdat ze lang niet naar school zijn geweest van wege het virus. Toen het net op kwam dacht hij nog dat alle maat regelen een tikje overdreven wa ren. Dat gevoel is verdwenen sinds hij hoorde over een bruiloft in het zuiden van Maine waar in augustus bijna de helft van de gasten besmet raakte. Het leidde tot zeker 175 infecties en zeven sterfgevallen. ,,Ik verwacht een heel zwaar 2021'', sombert Howard. Het virus verdwijnt niet zomaar, denkt hij. En meer economische problemen kan de familie Brodis niet gebrui ken - als de bevolking van Hope en omgeving minder te besteden heeft worden met de hand geoog ste wilde bosbessen al snel van de boodschappenlijstjes geschrapt. Burgeroorlog Andrew Bridge maakt zich niet vaak zorgen, maar alle politieke spanningen zitten hem ook dwars. ,,Ik wil gewoon dat men sen met elkaar kunnen opschie ten. We zijn op het punt dat men sen neergeschoten worden om hun politieke standpunten, of in elkaar geslagen omdat ze op man nen of vrouwen vallen.'' Zijn za kenpartner, Troy Crane, laat het woord 'burgeroorlog' vallen, als de twee een moment pauze ne men op het terras van hun restau rant. ,,Iedereen staat met zijn vuisten omhoog'', ziet Bridge. ,,Het land staat op het punt over te koken, mensen zijn waakzaam, gewapend en klaar om te vech ten.'' Het is dat hopeloos bedorven politieke klimaat dat maakt dat barbecuechef Bridge ook in het ogenschijnlijk zo saamhorige, bloeiende Hope vrijwel niemand meer vertelt op wie hij straks stemt. ,,Als ondernemer zou je wel gek zijn'', zegt hij. De ene klant staat hier in de rij in een Trump-shirt, de volgende met Bi- den-logo op de borst. Hij wil al leen kwijt dat hij beide kampen 'krankzinnig' vindt, en niemand op het stembiljet ziet echt het be ste voor heeft met het Ameri kaanse volk. ,,Maar zelfs als ik zeg dat ik van allebei een beetje goed vind, kan ik zo een steen door een ruit krijgen.'' hier over een paar weken om vier 's middags al donker is. Dan kun nen voorbijgangers wel een beetje hoop en licht gebruiken. In het dunbevolkte noorden van de VS moet je het samen zien te rooien. ,,De mensen in Maine, wat hun politieke voorkeur ook is, zijn wat realistischer'', zegt chef Andrew Bridge. ,,Over een paar maanden wordt het hier koud en donker en heel stil. We zijn mentaal en emo tioneel standvastig, dat maakt het mogelijk om het hier vol te hou den.'' We ontmoeten hem om zes uur 's ochtends, als hij luistert naar de Goelag Archipel, een audioboek over Sovjet-strafkampen, terwijl hij varkensschouders marineert. Later op de dag heeft hij geen tijd. Aan het eind van de middag gaat hij naar bed, om rond twee uur 's nachts op te staan zodat zijn klan ten voor de lunch vers gerookt vlees van lokale boeren kunnen bestellen. Bosbessen De inwoners van Maine zijn lo kaal geteeld voedsel meer gaan waarderen, nu veel grenzen dicht zijn en de bevoorrading van grote supermarktketens lang te wensen over liet, merkt Ron Howard (66). Hij heeft de leiding op de bosbes- senboerderij van de familie Bro- dis, die hier al zes generaties wilde bessen oogst. Wilde bos bessen zijn zoeter, gezonder en gevarieerder dan geteelde neefjes. Om de struiken te onderhouden gebruikt Howard technieken die de oorspronkelijke bewoners van Noord-Amerika duizenden jaren geleden ontwikkelden. Zijn schoonmoeder verhandelt elke zomer vers geoogste bessen vanuit haar huis. Maar nu een nieuw virus door het land waart leek dat geen goed idee, zoveel be zoekers over de vloer, en plukkers die in oma's badkamer naar de wc gaan. Zo kwam het dat ook de fa milie Brodis juist in dit crisisjaar grote stappen heeft gezet. Voor aan op de heuvel waar de bessen groeien staat een gloednieuw winkel- en sorteerpand. Directe verkoop aan de bewo ners van Hope en omgeving moet de bessenboerderij overeind hou- GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 Brodis Blueberries B rod is Blueberries - >.i- 5> B Ut#**?:* -.rr-v- IPR^ De komende vijf weken, tot aan de verkiezingen op 3 november, leest u twee keer per week een afleve ring van deze serie in de krant. Op de website van de krant vindt u iedere woensdag en zaterdag de afleveringen én de bijbehorende videoreportages. i - ORon Howard bestiert een bosbessenboerderij die al zes generaties eigendom is van de familie Brodis. De handel in wilde bosbessen lijdt onder import. foto's sergio avellaneda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 63