Wat doe je met mensen die niet willen luisteren? Premier Rutte: Scholen blijven zo lang mogelijk open 5 Basisregel 'Niet de beste, wel de gekste'. Het is de leus die de fanatieke Willem II-supporters sinds enige jaren vergezelt. Voor het oog der natie slaagden ze er donderdagavond bijzonder goed in om hun lijflied eer aan te doen, dat is althans de mening van veel Nederlanders. Ze dromden met een man of achthonderd samen bij een scherm, zingend en schreeuwend. Daarmee riskeerden ze volgens virologen verdere verspreiding van het coronavirus, op een plein niet ver van het ziekenhuis waar tijdens de eerste golf tientallen mensen overleden. De vraag is wat strengere over heidsmaatregelen, waarvoor pre mier Rutte de deur gisteren wa genwijd openzette, helpen als een deel van de bevolking zich niet eens aan basisregels wil houden. En: bereikt de overheid bepaalde groepen mensen überhaupt nog? Neem de voetbalsupporters. Het is niet de eerste keer dat ze de re gels aan hun laars lappen. Zondag nog was er ergernis over schreeu wende Feyenoord-supporters. Dat kun je makkelijk veroorde len. Maar je kunt er ook anders naar kijken, vindt Bas van den Putte, hoogleraar Gezondheids communicatie in Amsterdam. ,,Ik zie geen mensen die niet meer willen meedoen. Ik zie mensen die samen voetbal willen kijken." En samen voetbal kijken, dat hebben de meeste fans al een maand of zes niet meer gedaan. ,,Het is een kwestie van framing. Natuurlijk zijn er mensen die de regels niet willen volgen, maar dat is echt een heel kleine groep. Veel mensen willen best, maar ze vin den het tegelijk heel moeilijk, ze ker als maatregelen hen persoon lijk raken. Ze willen gewoon hun oude leven terug. Na zo'n incident als in Tilburg heeft het niet zoveel zin deze mensen uit te schelden. Je kunt beter nadenken over de vraag hoe je ervoor zorgt dat het een vol gende keer wel goed gaat." Voetbalsupporters hebben een stempel, natuurlijk. Dat weet René van Rijswijk ook. De oud-voetbal ler was tien jaar lang 'fancoach' bij Cambuur. Het beeld dat het om een groep asocialen gaat met wie je geen afspraken kunt maken, be strijdt hij. ,,Het gaat om duidelijke communicatie en goed naar elkaar luisteren. Het helpt heel erg als je ook begrijpt waar zij vandaan ko men en wat hun behoeftes zijn." Soms is het niet te voorkomen dat het misgaat, zegt de voormalig cultspits, tegenwoordig eigenaar van het bedrijf Project in Sports. ,,Maar met een goede voorberei ding kun je een hoop problemen voorkomen." Steunen Ook cijfers suggereren dat je op basis van het incident in Tilburg niet meteen moet concluderen dat er geen draagvlak meer is voor het beleid. Uit onderzoeken blijkt dat een vrij constante meerderheid van de Nederlanders, hoewel er veel kritiek is op de overheid, de coronamaatregelen steunen. Uitdaging voor de overheid is volgens Van den Putte vooral om de mensen te bereiken die niet meteen in de houding springen als het kabinet iets van ze vraagt. ,,Wat zijn hun motieven? Ga daar op in. Probeer hen te bereiken, niet alleen met argumenten, maar ook met emotie. Niemand wil een ander besmetten: laat in een cam pagne voorbeelden zien van men sen bij wie dat gebeurd is. Dat helpt beter dan strengere regels." gehad over wat voor effect dat weer in de stad had gehad." Maar had ik anders besloten, namelijk nergens iets toestaan, dan had ik overal moeten hand haven bij wanorde op verschil lende plekken in de stad. Op deze manier wisten we waar de harde kern zou zijn. In de kroegen in het centrum is het nu wel goed gegaan." ,,Het dilemma ligt er nog steeds. Wat voor ruimte geef je suppor ters die niet in het stadion mo gen? Er is behoefte aan een plek. Voor déze groep is het in elk geval duidelijk. De kans om nog eens samen te komen is bij deze ver pest." ,,Het is de verantwoordelijkheid van elke burgemeester om die regels te laten naleven. Maar het is wel echt een gedrag van mensen zelf. We kunnen niet bij elke bijeenkomst de nodige agenten en handhavers inschake len om dat af te dwingen. De boodschap moet zijn dat iedereen zich innerlijk houdt aan die regels. Dat deze groep dat niet doet, dat is duidelijk. Dus dat nemen we mee in de eventuele nieuwe afwegingen voor de toe komst." „Steeds minder wat mij betreft. De kans die ze kregen om zich goed te gedragen, hebben ze ver pest." ,,Daar is het laatste woord nog niet over gezegd. We hebben gedrag van een aantal supporters vastgelegd. Er zijn mensen aan gehouden die vuurwerk aan het afsteken waren. En de politie gaat aan de hand van beelden be kijken of er nog meer mensen aangehouden of moeten worden- bekeurd." Volgens de premier ligt het pro bleem 'nu niet bij scholieren'. ,,La- ten we juist blij zijn dat de scholen weer open zijn.'' Wel maakt hij zich zorgen om het grote aantal kwets bare ouderen dat weer in de zieken huizen wordt opgenomen met corona. Rutte wil nog niet vooruitlopen op de maatregelen die het kabinet volgende week afkondigt voor de drie regio's in de Randstad waar het aantal besmettingen het hardste stijgt: Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Eerst wil hij 'serieus' praten met de burgemeesters. Wel heeft burgemeester Hubert Bruls van Nijmegen, voorzitter van het Veiligheidsberaad, gezegd dat komende maandag met het kabinet wordt gesproken over een aantal nieuwe regels. Zo moeten mensen met contactberoepen zoals kappers en fysiotherapeuten mogelijk ver plicht een mondkapje gaan dragen. Ook wordt gedacht aan een alge mene registratieplicht in alle pu blieke gelegenheden, net als plastic maskers voor bedienend personeel in de horeca. Landelijk Het Veiligheidsberaad gaat daar naast bespreken of 'Nederland wel groot genoeg is voor allerlei regio nale maatregelen', aldus Bruls. Hij denkt dat er, nu het aantal corona besmettingen bijna overal toe neemt, extra landelijke hoofdmaat regelen moeten komen. „Belangrijk is dat iedereen zich weer goed gaat houden aan alle regels die allang gelden." Het kabinet wil vooralsnog echter vooral 'regionaal maatwerk' leve ren, aldus Rutte. Zo wil hij voorko men dat regio's met relatief weinig problemen (zoals Drenthe, Lim burg of Zeeland) de klos zijn door de uit de hand lopende situatie in de Randstad, Noord-Brabant, Noord-Holland, Gelderland en Fle voland. ,,Maatregelen hebben im mers grote gevolgen voor de vrij heid van mensen en voor de econo mie.'' Gisteren kwamen er bijna 2800 nieuwe besmettingen bij. Volgens Rutte gaat het nu zo hard, dat echt moet worden ingegrepen. Wel blijft hij benadrukken dat ook extra maatregelen geen zin hebben, zo lang mensen hun gedrag niet ver anderen. zaterdag 26 september 2020 Na de Black Lives Matter-de- monstratie op de Dam is er op nieuw een massale samenkomst die in coronatijd voor ophef zorgt. Een deel van de bevol king, in dit geval voetbalsuppor ters, blijkt niet in staat zich full time aan de basisregels te hou den. Wat moet de overheid met dat gegeven? Sander van Mersbergen Tilburg De harde kern mocht dus naar het plein om gedoe in de stad te voorkomen. En om die zelfde reden greep u niet in toen het uit de hand liep, terwijl dat best te voorspellen was, toch? ,,Natuurlijk kun je die inschatting maken. We hebben dat ook mee genomen in de afweging. En de keuze om de vergunning uitein delijk wél te verlenen en toe te zien of ze zich wel gingen gedra gen, heeft niet het effect gekregen dat ik wilde. Dat is duidelijk. Dus zoals Klaas Dijkhoff, fractie voorzitter van de VVD, het al zei: het is een totaal mislukt experiment. Hebt u niet als voorzitter van de veiligheidsregio een extra verantwoordelijkheid dat de RIVM-richtlijnen worden nage leefd? Nieuwe afweging? Hebben deze supporters nog iets te wil len dan na wat er donderdag avond is gebeurd? Geen nieuw feestje meer dus van achthonderd man. Maar zitten er ook nog consequenties vast aan donderdagavond? Het kabinet kondigt volgende week naar verwachting stren gere coronamaatregelen voor de Randstad af. Maar hoe dan ook gaan de scholen pas in laat ste instantie dicht. Dat belooft premier Rutte. Edwin van der Aa Den Haag Premier Rutte wil 're gionaal maat werk' leveren, zei hij tijdens de persconfe rentie. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 5