Zogezien PvdA steekt nek uit met voorstel tolvrije tunnel De kans dat het initiatief het haalt, lijkt toch klein 9 Ik kwam uit Oostkapelle. Dat was best een overgang maar het wende snel' «lis Als het aan de PvdA in de Tweede Kamer ligt, wordt de Westerscheldetunnel volgend jaar al tolvrij. In elk geval voor één jaar. Vervolgens moet bij de formatie van een nieuw kabinet, na de Kamerverkiezingen van maart 2021, worden geregeld dat de tol er voor altijd afgaat. De actie getuigt van lef, want als het laatste niet lukt, staan de sociaaldemocraten als geen ander in hun hemd. Nee, het is geen verkiezingsstunt, reageerde PvdA-Kamerlid Gijs van Dijk deze week direct. Hij kan dat ook gemakkelijk zeggen, want hoeveel stemmen heeft de PvdA met het voorstel te winnen? Zo dichtbevolkt is Zeeland niet, en dat geldt al helemaal voor Zeeuws- Vlaanderen. En welke kiezer zou zich hierdoor laten overhalen op de PvdA te stemmen of een andere partij die het idee steunt? Er zijn zoveel andere kwesties die spelen. Van Dijk stelt voor dertig miljoen euro toe te voegen aan het com pensatiepakket dat Zeeland met de rijksoverheid is overeengekomen voor het schrappen van de mari nierskazerne in Vlissingen. Die dertig miljoen euro is klein bier op een rijksbegroting 2021 met ruim 336 miljard euro aan uitgaven. Dat hoeft dus niet het probleem te zijn. De kans dat het initiatief het haalt, lijkt toch klein. Juli dit jaar kwam nog een motie van 50Plus in de Tweede Kamer in stemming om geld voor het afschaffen van de tol op de Westerscheldetunnel aan het compensatiepakket marinierska zerne toe te voegen. Alle coalitie partijen (VVD, CDA, D66 en ChristenUnie) stemden tegen, evenals Kamerlid Van Haga en de Partij voor de Dieren. De laatste partij deed dit, omdat een tolvrije tunnel tot meer autoverkeer zou leiden. De motie van 50Plus sneuvelde met 77 stemmen tegen en 67 stem men voor. Het is zeer waarschijn lijk dat het voorstel van PvdA'er Van Dijk in november, bij de be handeling van de begroting van het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, eenzelfde lot be schoren zal zijn. Waarom zou de Partij voor de Dieren opeens voor stemmen? Hetzelfde geldt voor de vijf Zeeuwse Kamerleden die alle maal tot coalitiepartijen behoren. De actie van de PvdA is vooral be doeld om een tolvrije pauze in te lassen, waarna bij de formatie van een nieuw kabinet na de Kamer verkiezingen van maart 2021 kan worden gesproken over het geld dat nodig is om de Westerschelde- tunnel voorgoed gratis te maken. Die lading die Van Dijk aan zijn voorstel heeft gegeven, schept ver plichtingen en verwachtingen. Boemerang De verplichting om een tolvrije tunnel daadwerkelijk in de forma- tiebesprekingen in te brengen, als de PvdA daaraan mee mag doen. En de verwachting dat dit actie punt ook echt wordt binnenge haald. Lukt dat allemaal niet, dan komt de kwestie als een boeme rang terug richting de sociaalde mocraten. Kamerlid Van Dijk steekt al met al flink zijn nek uit, hoe de stemming over zijn idee in november ook uitpakt. Blijft nog de vraag of het zo goed is de Westerscheldetunnel voor het officiële einde van de dertigja rige tolperiode, in maart 2033, al tolvrij te maken. Stichting Tolvrij Zeeland staat ervoor te trappelen. Tolheffing op de enige directe ver binding tussen Zeeuws-Vlaande- ren en de rest van Nederland is on rechtvaardig, klinkt het. Ook heel politiek Zeeland vindt dat langza merhand, maar verwijst voor de centen naar de rijksoverheid. Andere geluiden zijn er inmid dels ook. Ondernemer Hans Beaart uit Hulst pleitte onlangs in deze krant voor behoud van de tol, uit gezonderd voor Zeeuws-Vlamin gen. Hij vreest dat afschaffing zal leiden tot onvoorstelbaar veel vrachtverkeer door Zeeland om de drukte bij Antwerpen te mijden. Het tolgeld zou in Zeeuws-Vlaan- deren moeten worden geïnves teerd. Via Omroep Zeeland liet Wim Derksen, emeritus-hoogleraar be stuurskunde en oud-directeur van het Ruimtelijk Planbureau in Den Haag, zich afgelopen week even eens kritisch uit. Een tolvrije Wes- terscheldetunnel kan leiden tot krimp en economische achteruit gang in Zeeuws-Vlaanderen, stelde hij. Het zijn voorspellingen waar niemand iets aan heeft, want dat betekent dat Zeeuws-Vlaanderen tot in de eeuwigheid vanuit Ne derland achter een tolmuur zou moeten blijven liggen. En wie wil dat? Zelfs de partijen die in novem ber tegen het PvdA-voorstel zullen stemmen, mag je aannemen. het oude arbeidershuisje naast hun woning hoorde. Dat perceel werd gesplitst toen hun dochter en schoonzoon dat arbeidershuis kochten, zo konden ze er een nieuw huis bouwen en naast el kaar wonen. Kleindochter Sara en hun dochters labrador Senna zijn er op dit moment kind aan huis. Henk: ,,In dat oude huisje woon den vroeger twee gezinnen, het ene met elf kinderen. Onbegrijpe lijk." Pensioenwens Ze komen uit Woerden. In vakan ties kampeerden ze op camping De Dankbare bij Oostkapelle. Na mijn pensioen wil ik hier best wo nen, dacht Henk toen al. Hij werkte 32 jaar voor een grote Ame rikaanse bank. Met een van Tholen afkomstige schoonzoon die een boerderijtje op Walcheren zocht, werd die pensioenwens werkelijk heid. Hij zegt: ,,Het is hier heerlijk. Onze zoon Marco woont nog in Woerden. Als we daar op bezoek zijn geweest, zijn we altijd blij als we weer op de Zeelandbrug rij den." Als het over de drukke Prelaat- weg gaat, wordt Tiny erbij geroe pen. Zij zegt: ,,Ik ben al een paar jaar in gesprek met het water- schap, samen met een bewoonster van hier en de voorzitter van de dorpsraad. Momenteel is het extra druk omdat Domburg in verband met corona de hoofdstraat heeft afgesloten. Alle verkeer wordt via Aagtekerke en hier omgeleid. Een week of zes geleden had ik echt last van het verkeerslawaai. Het vervelende is dat je nergens een voet tussen de deur krijgt." Henk: ,,Het is zo stroperig. Er is een mooi rapport gemaakt over herinrich ting van de weg. Voor die aanpas singen was er geen geld." Tiny: ,,Ik heb bijna wekelijks contact met de gemeente en het waterschap over snelheidsbeperkingen en handha ving." Henk: ,,We hebben hier naast kleinkinderen wonen van tien en twaalf. Je staat doodsang sten uit." GO ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 HARMEN VAN DER WERF Elly de Voogd: „Door de mini- camping had je meteen veel contact met mensen." Kijk op de site bij /video Erika Ovaa-Wisse: „De vrouwen onder elkaar, dat gaat goed." Elly de Voogd FOTO'S RUBEN OREEL Sint Jan ten Heere ligt tussen Aagte kerke en Westka- pelle, op de kruising van de Prelaatweg en de Hereweg. Serooskerke x Aagtekerke Grïjpskerke Meliskerke !outelande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 57