De buurtschap m St. Jan ten Heere WÊÊmm HI ÜHi I 8 Dit is een serie over buurtschappen en gehuchten in Zeeland. Leven tussen lucht en klei. Vandaag de twaalfde aflevering: Sint Jan ten Heere tussen Aagtekerke en Westkapelle, waar ooit één van de mooiste buitenplaatsen van Zeeland lag. 'Als er iets is, leeft iedereen mee' O Tiny en Henk Littel met hun kleindochter Sara: ,,We hebben last van het drukke verkeer.'' Harmke Metske: „Soms kun je elkaar niet verstaan in de tuin. Maar het went." Imposante wolkenluchten en einders. Daaraan denk je bij Zeeuwse buurtschappen. Westkerke, Marolleput, Brij- dorpe, Stroodorp. Er rijden heus wel auto's of eens een tractor. Maar je hoort er toch echt de kool mezen foerageren en het riet wui ven. Niet in Sint Jan ten Heere. We stoppen er aan het begin van de middag. De zomer doet er nog net een schepje bovenop. Van de pak weg twintig huizen en boerde rijen staan de meeste langs de Pre- laatweg, de doorgaande route van Aagtekerke naar Westkapelle. Er valt vakantieverkeer te verwach ten. In deze coronatijd pikken nogal wat late vakantievierders een onbetaalbare zonsondergang mee aan de Zeeuwse kust. Dat moet je merken in Sint Jan ten Heere. De Walnoot, Klaproosje, de Westhoek, 't Kalverweitje en zo verder: met zeven minicampings en een ponyhof lijkt het of ieder een in de buurtschap een bijver dienste heeft gevonden in het toe risme. Vouwen uit je broek Zestig kilometer per uur is er de toegestane snelheid. Best hard als je langs de weg hebt geparkeerd en de auto's op nog geen halve meter passeren. Dat de vouwen uit je broek worden gereden, hoort een uitdrukking te zijn en geen reali teit. Toch? We vragen het Harmke Metske (1980), haar huis staat op de hoek van de Prelaatweg en de Hereweg. ,,Er is veel verkeer", zegt ze. ,,Maar ik hoor het niet meer. Hier niet ver vandaan zit er een loonbedrijf. In deze tijd van de bieten en de aardappels komen er van die grote tractoren en machi nes langs onze tuin, dan kun je el kaar even niet verstaan. We zijn het gewend." Voor haar drie schoolgaande kinderen is ze blij dat het fietspad aan hun kant van de weg ligt zodat ze niet moeten oversteken. Harmke komt van Aagtekerke en werkt als verpleegkundige in de thuiszorg. Haar man Cor heeft Nieuw-Beijerland als bakermat en is politieman op Schouwen-Dui- veland. In 2002 konden ze het huis huren van de boer iets verderop, in 2007 hebben ze het gekocht. Ze noemt het een 'blijfplekje': ,,Als er iets is, leeft iedereen mee. Vorig jaar hebben we met de dames van de buurtschap een high-tea geor ganiseerd. We zien elkaar ook op verjaardagen." Dat gemeenschapsgevoel, dat kan Erika Ovaa-Wisse (1964) be amen: ,,De vrouwen onder elkaar, dat gaat goed." Ze is geboren in het inmiddels door nieuwbouw ver vangen huis pal voor het plaats naambord vanuit de richting Aag- tekerke. Nu woont ze er net achter. Haar man Wim en zoon Hanko runnen de boerderij. En ze hebben minicamping de Westhoek. Tot deze week waren alle 25 plaatsen bezet, dat had ze zo laat in het sei zoen nog niet eerder meegemaakt. Langs de weg worden camperaars verleid, op een bordje staat 'Aan bieding': van september tot maart kost een overnachting maar 10,- euro. Bij de ingang biedt een uit de kluiten gewassen polyester koe met kalfjes een agrarisch welkom. Die koeiengroep was een ca deautje voor haar vijftigste verjaar dag. En daarmee ook voor het be drijf: ,,We hebben vleesvee en we fokken jongvee op voor een andere boer en voor Rusland." Sint Jan ten Heere kent een jaar lijkse nieuwjaarsreceptie. Daar ko men ook de mannen, als ze tijd hebben. De kantine van minicam- ping 't Kalverweitje op Geschieres- weg 3 is daarvoor het vaste adres. ,,We zijn er in 2000 mee begon nen", zegt Elly de Voogd (1962), ,,en ze komen vrijwel allemaal." De ouders van haar partner Wim Houmes begonnen met de cam ping, 26 jaar geleden namen Elly en Wim het bedrijf over. Elly: ,,Ik kwam uit Oostkapelle. Dat was best een overgang. Maar het wende vlug. Je hebt de ruimte hier. En door de minicamping had je met een veel contact met mensen. Er komen hier families die al van de partij waren voor wij hier kwamen wonen." Aan verhuizen moet ze niet denken. Die kans was er toen Wim het loonbedrijf van zijn ou ders in de Hereweg overnam. Hij had daar wel naartoe gewild. Maar Elly niet: ,,Nooit, dat is veel te afge legen. Hier heb je buurtjes, daar heb je niks." Evie Sparidaens (1992) is één van de late gasten op de camping. Haar ouders uit Goirle zijn dertig jaar getrouwd, daarom hebben ze met de familie een chalet gehuurd. Toen ze drie jaar was kampeerde ze er voor het eerst. Aan het kal- verkot - de blokhut vol knutsel- spullen - heeft ze goede herinne ringen. Op de trampoline met z'n allen naar de sterren kijken, nog zoiets. Ze wijst: ,,Het speeltuintje met de draaimolen, dat is niks ver anderd. Mijn zusje herkende in de zandbak de pan waarmee we zandpannenkoeken bakten." Ze werkt als onderzoeksassistent aan de Vrije Universiteit van Amster dam en reist in vakanties de hele wereld over. De tijd dat de familie jaarlijks naar Sint Jan ten Heere kwam is voorbij. Maar nu zijn ze er. Nog een keer naar het strand om te zwemmen en dan zit hun driedaagse uitje erop. Arbeidershuisje Aan de overkant van de weg stui ten we op huisnummer 2X. Geen vergissing. Wel een onhandigheid van de gemeentelijke huisnum merafdeling die 2A te ver van nummer 2 vond liggen. ,,We kon den kiezen uit X, Y of Z", zegt Henk Littel (1948). ,,Dus toen maar X gekozen. Met het gevolg dat er soms dubbele folders in onze brie venbus worden gestopt." Hij woont met zijn vrouw Tiny op het stuk grond dat ooit helemaal bij ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 GO JAN VAN DAMME Evie Sparidaens: ,,Op minicam- ping 't Kalverweitje vind ik mijn jeugd terug." Harmke Metske

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56