Ad Koppejan, tien jaar na 'afbraakkabinet' met PVV 6 Tien jaar geleden stonden alle camera's op hem gericht. Zou CDA-Kamerlid Ad Koppejan een kabinet met gedoogsteun van de PVV onmogelijk maken? Toen twee jaar later het 'afbraakkabinet' viel, hield hij het voor gezien in Den Haag. Nu is hij alsnog terug op het politieke toneel, zij het op de achtergrond. ,,Sinds vorige week ben ik voorzitter van CDA Zeeland en word ik weer door allerlei mensen in Den Haag gevraagd om eens af te spreken. Dan zeg ik: luister, ik doe dit uit passie voor Zeeland en voor het CDA, maar heb verder geen enkele ambitie en dus ook niets meer te verliezen. Dat geeft veel vrijheid. Je bent wie je bent en kunt dus ook volop gaan voor de belan gen waar je voor staat." ,,Dit is mijn eerste politieke functie nadat ik in 2012 afscheid nam van de Tweede Kamer. Ik vind het heel gezond om na zolang in de schijnwerpers te hebben gestaan je terug te trekken. J e moet anderen ook niet voor de voe ten lopen. Na zeven jaar, een mooi Bijbels getal, vond ik dat het wel weer kon om publiekelijk mijn mening te uiten." ,,Het is echt een beperking die ik mezelf heb opgelegd. Ook omdat het CDA onder Sybrand Buma voor een rechts-conservatieve koers had gekozen die niet de mijne was. Zelf ben ik meer van de middenkoers. ik zie het CDA als brede volkspartij; je moet niet alleen maar luisteren naar de boze, ontevreden witte man die de schuld legt bij de politiek, vluchtelingen en moslims. Door de snel veranderende samenle ving zijn er veel meer mensen die zich onzeker voelen en zorgen maken over de toekomst. Je moet hen hoop en perspectief bieden. Mede door de CDA-toekomstvisie 'zij aan zij' staat nu het omzien naar elkaar weer centraal in de partij. Hugo de Jonge straalt dat heel duidelijk uit als lijsttrekker. Daarmee is het CDA na die magere jaren weer terug op de goede koers." ,,Ik ben blij dat het zo gelopen is. Met mijn op stelling tegen samenwerking met de PVV had ik mij bij de partijtop niet populair gemaakt. Daar kwam bij dat toenmalig fractievoorzitter Buma al voor de verkiezingen bezig was met een eventuele nieuwe coalitie, een voortzetting van de Kunduz-coalitie. Hij wilde geen last hebben van die Koppejan en eiste van mij om mij niet langer te verzetten tegen het onder water zetten van de Hedwigepolder. Ik was na tuurlijk niet van plan mijn eigen Zeeuwse ach- terban te verloochenen om weer in de Tweede Kamer te komen. Met een grote glimlach zei ik: vergeet het maar!" „Politiek kan heel verslavend zijn. Daar moet je echt even van afkicken. Ik zal nooit een uit spraak vergeten van Tweede Kamerlid Johan de Leeuw, voor wie ik in de jaren 80 politiek me dewerker was. Hij zei: 'Ad, dat Tweede Kamer werk moet je niet te lang doen, want je wordt er geen beter mens van'. En het klopt, politiek is een slangenkuil. Je ziet mensen erdoor ver anderen. Afstand nemen en jezelf opladen is dus heel gezond." ,,De interesse zat er al vroeg in. Ik kom uit een hecht gereformeerd middenstandsgezin en was de oudste van zes kinderen. Thuis luister den we 's zondags op de radio altijd naar G.B.J. Hilterman. Ik discussieerde veel met mijn ou ders, op school, de jeugdvereniging, maakte werkstukken over Abraham Kuyper, het ont staan van Israël en de Apartheid. Om maar eens wat thema's te noemen! Ik zag mijn ou ders hard werken, maar als idealistische jongen wilde ik graag de wereld verbeteren. Politicolo gie aan de VU in Amsterdam was een logische keuze. Daar ben ik ook politiek actief gewor den, ik heb altijd een drive gehad om vanuit mijn christelijke levensovertuiging iets te bete kenen voor de medemens." ,,Lange tijd dacht ik van niet. Als voorzitter van het CDJA had ik mijn vrouw Annemiek leren kennen - ik zeg altijd dat zij het beste is dat de politiek mij ooit heeft gebracht. Wij hadden ons leven in Amsterdam, ik dacht dat er mis schien nog wel een vakantiewoninkje uit het bedrijf van mijn ouders voor ons zou overblij ven om regelmatig naar Zeeland te gaan." ,,Mijn vader overleed in 1992 plotseling, op 65- jarige leeftijd aan een hartaanval. Drie jaar later ging mijn jongste broer Chris, hij was toen 20, rondreizen in Australië. Mijn moeder, die met mijn middelste zus Hanneke op bezoek was, kreeg daar opeens verlammingsverschijnselen. Een hersentumor bleek thuis. Mijn broer liep kort daarna een virus op en raakte in coma. Sa men met mijn vrouw ben ik halsoverkop naar Australië gegaan. Helaas is hij nooit uit die coma gekomen; mijn moeder en broer zijn een week na elkaar overleden en op dezelfde dag begraven. Voor mijn jongste zus van 14 was dat natuurlijk vreselijk. Ze kwam bij mijn oudste zus en zwager in huis, maar het was voor ons ook logisch om het ouderlijk huis in Zoute- lande te betrekken om ondersteuning te bie den." ,,Het was ingrijpend. Als je zulke dingen mee maakt, ga je het leven wel relativeren. Je leert daardoor dat een politieke carrière en geld ver dienen niet alles is in het leven. Gezondheid, en familierelaties zijn veel belangrijker. Ener zijds maakt het je invoelender, je kunt je beter verplaatsen in mensen die ook verdrietige din gen meemaken. Aan de andere kant maakt het dat je beter tegen een stootje kunt. Het vormt je als mens, je wordt weerbaarder, al neemt dat het verdriet niet weg." ,,Het primaire geluk zit bij mijn eigen gezin. Daar doe ik de leuke dingen. De dagen dat ik in de Randstad ben, eerst in Amsterdam en later in Den Haag, leef ik redelijk spartaans. Ik sport en ik werk, dat zijn de twee dingen die ik daar doe. Als je dan weer in Zeeland bent, valt er heel veel van je af en is het een feest om weer thuis te zijn." ,,Corona is een gamechanger, mensen merken dat het helemaal niet meer nodig is om elke dag naar kantoor te gaan. Het wordt héél aantrek kelijk om in de regio te wonen met alle voorde len van dien en in de Randstad te werken. Ei genlijk het leven dat ik al jaren leef: het is leuk om af en toe in de grote stad te zijn en nog fij ner om hier met je gezin op te groeien. Ik zei laatst tegen Jo-Annes de Bat: misschien moet de provincie haar plannen toch eens gaan bij stellen en die gemeenten meer huizen laten bouwen. Voor Zeeland gaan de kansen keren, ik verwacht dat de bevolking weer meer gaat groeien." ,,Het was voor het gezinsleven echt een opoffe ring. In 2012 hadden de kinderen zoiets van: nu zien we papa tenminste weer. Ik kon weer veel meer voor hen betekenen. Daarom was het ook goed om te stoppen. Je kunt nog zo'n mooie politieke carrière hebben, maar hoe word je als vader herinnerd? Het is leuk om als politicus in ZATERDAG 26 SEPTEMBER Van politiek word je geen beter mens JOERI WISSE Hoe is het om terug te zijn op het politieke to neel? U had, na een roerig Kamerlidmaatschap, be wust de luwte opgezocht. Waarom moest u van uzelf zeven jaar zwij gen? In 2012 trok u zich terug nadat u een te lage positie op de kieslijst kreeg toebedeeld. Hoe kijkt u daarop terug? Was het moeilijk om de politiek vaarwel te zeggen? Politiek actief zijn begint bij idealisme. Waar kwam dat bij u vandaan? Was u van plan ooit terug te keren naar Zou- telande? Het liep heel anders Wat hebben die gebeurtenissen met u ge daan? U bent wel altijd in de Randstad blijven wer ken. Hoe is het om twee levens te leiden? Tijdens de lockdown was het opeens niet meer nodig om te pendelen. Heeft u die zes jaren in Den Haag veel van uw kinderen gemist?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54