Waarschijnlijk leerde hij het ambacht in de gevangenis 4 Jan de Prentenknipper tjes met bijbelse voorstellingen had hij op voorraad. Hij maakte ook prenten met zegen wensen, buiten plaatsen en boer derijen. Bijzonder is dat hij de knipsels inkleurde met wa terverf. Zeeuwse musea en het Ne derlands Openlucht museum in Arnhem met huis, schuur, weides en moes tuin uit zijn papier. Ze noemden hem dan wel de Prentenknipper. Maar een schaar had hij waar schijnlijk niet. Hij gebruikte bei tels en mesjes om zijn gedetail leerde voorstellingen te maken. Roem is vergankelijk. Na zijn dood dook er nog wel eens een verhaal op over het kromme, dikbuikige mannetje dat van deur tot deur ging met zijn prenten. Pas de afge lopen halve eeuw kwam hij weer in volle glorie in beeld. Het in 1993 verschenen boek van Joke en Jan Peter Verhave bracht zijn leven en werk terug voor een groot publiek. Er volgden tentoonstellingen, mu sea legden collecties van zijn pren ten aan. En in heel Zeeland wer den papieren illustraties van de Prentenknipper bewaard, in een doos op zolder of aan de muur. Tot op de dag van vandaag. Dat bleek toen het Zeeuws Museum in Mid delburg vorig jaar Zeeuwen opriep om werk in bruikleen te geven voor een tentoonstelling. Zeker veertig particulieren meldden zich, tezamen goed voor zeventig tot tachtig prenten. Golvende tafels Een selectie van die prenten is met ingang van morgen te zien in de wisselexpositie die in het Abdij complex is ingericht. Gecombi neerd met werk uit museale col lecties. In drie zalen wordt voor een ontmoeting van toen en nu gezorgd. 'Toen' is Jan de Prenten- knipper. Zijn prenten van boeren- hofstedes, zijn op bijbelse verha len gebaseerde taferelen, zijn voor huwelijken bestemde illustraties waarop soms een hartvorm was vrijgehouden waarin de geliefden een eigen tekst konden schrijven. Bij binnenkomst zie je op de ach terwand drie levensgrote letters: H.E.L. Die letters gebruikte Jan vaak in zijn bijbelse prenten. Nu staan ze voor Hoop En Liefde. En toch ook gewoon het woord 'hel', want zo breed had de armoedige marskramer het niet. Grafisch ontwerper Toon Koehorst uit Rot terdam heeft de prenten - ingelijst en wel - op door de ruimte gol vende tafels gemonteerd. Hij is on der de indruk van het werk. En heeft daarnaar gehandeld: ,,Jan de een paar gespikkelde kousen, een manshemd, vier tinnen lepels en een stuk spek. Jan werd veroor deeld tot twee jaar tuchthuisstraf. En het is die veroordeling die voor hem bepalend is geweest. Hoewel er geen harde bewijzen zijn, is het waarschijnlijk dat hij in de gevangenis leerde prenten knippen, beter gezegd: prenten snijden. Als vrij man heeft hij van dat ambacht zijn belangrijkste broodwinning gemaakt. Beeldverhaal De in Rotterdam gevestigde Rus sische kunstenares Masha Kra- snova-Shabaeva kreeg de vrije hand om het leven van Jan de Prentenknipper op haar manier in beeld te brengen. Dat doet ze met uit hout gefreesde figuren die in een levenslijn op de tafels zijn geplaatst. Eerst de jonge Jan, dan Jan met vrouw, met vrouw Prentenknipper wordt in een context van hedendaagse illustra ties geplaatst. Met die sterke kleurvlakken kun je zijn prenten zo op instagram zetten." Het werk biedt volgens hem daar naast een mooi beeld van de bele vingswereld van mensen in de negentiende eeuw. Geloof, liefde en armoede zijn de grote thema's. De mooiste boerenhofstedes zijn in een aparte zaal ondergebracht. In de laatste expositieruimte zien we de kunstenaar Jantje de Pren- tenknipper geboren worden. Daarbij hielp het toeval een handje. In 1821 zat hij als dienst plichtige in het leger. Zijn een heid was gelegerd in Fort Frede- rik Hendrik in Breskens. Waar schijnlijk was het stoere ongein, maar met een paar van zijn maten stal hij wat spullen uit een café: een kruik jenever, een zilveren zakhorloge, een blauwe zakdoek, ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 GO Werkelijke naam Jan Huiszoon (of Hyszoon), geboren in Colijnsplaat 1798, overleden in Goes 1870. Hij trok door Zeeland om zijn knipsels te verko pen. Tussen 1825 en 1860 maakte hij honderden, moge lijk duizenden pren ten. Kerkboekpren- bezitten werk van hem. Jan leefde samen met de Belgische Constantia du Prée, ze trouwden niet omdat hij protes tants was en zij ka tholiek. Ze kregen acht kinderen. Na haar overlijden is Jan nog drie keer hertrouwd. VERVOLG VAN PAGINA 3 Het slot Baltimor uit de collectie van Riet Basting Verplanke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52