Jan Vantoortelboom Genaaid door mijn vrouw t In het nieuws Uit het nieuws Filmpjes met huiskatten enorm populair 'Mensenhandel is er óók in Zeeland' DEZE WEEK IN Z. Deadline voor een inzending is verlengd Het kan bij iedereen gebeuren 2 Eén grote mond aan die man is wel voldoende zal ze misschien gedacht hebben 3 JAN DE PRENTEN- KNIPPER IN HET MUSEUM 8 HET IS DRUK IN GEHUCHT SINT JAN TEN HEERE 16 SCHRIJVER ZIET OMSLAG DOOR PANDEMIE Ontelbare keren heb ik mijn vader zijn hoofd zien stoten, de ene keer erger dan de andere. En ik maar lachen telkens als dat gebeurde en hij ook toen hij merkte dat ik het gezien of ge hoord had, want het werd een beetje een 'run ning gag' in het gezin. Met het ouder worden gebeurde het frequenter en niet zelden liep hij met een beschadigde her senpan rond. Nu ben ik zelf aan de beurt. Om plaats vrij te maken voor een grote opruiming had ik in mijn schrijfkamer de kachel weggehaald, maar de kachelbuis niet. Die zat namelijk vast in het plafond en ik zou hem op de bovenverdieping los moeten maken. Maar daar was hij met dubbelwandig staal omkleed en niet makkelijk los te krijgen. Dus liet ik die scherpgerande buis zitten, in het volle besef dat ik er op een dag mijn hoofd tegen zou stoten. In de vorige maanden was dat ook twee keer het geval. Maar de schade bleef be perkt tot kleine snijwonden. Telkens nam ik mezelf voor om een soort van bescher ming om de buis heen te maken om erger te voorko men, maar telkens vergat ik het in de drukte der bezig heden te doen. Deze week ging ik verder met oprui men, wandtegels die al tien jaar in door de muizen aan gevreten dozen zaten, voor het geval er eentje binnens huis vervangen zou moeten worden, pakte ik op om in een container te gooien. En ja, toen ik vanwege het ge wicht in mijn handen met enige kracht in de knieën omhoog rees, kreeg ik een tweede glimlach bovenop mijn kanis. Alsof de buis dat opzettelijk deed om mij uit te lachen. De wond bloedde zo hevig dat ik niks meer zag. Ik ging op de tast naar buiten en zei tegen mijn ge schrokken zoon dat hij een handdoek moest halen. Daarna ging ik als een Isla miet op mijn knieën zitten en drukte de handdoek hard tegen de wonde. Toen het bloeden enigszins gemin derd was voelde ik even aan de glimlach en het leek alsof het een mond was en er een lip aan zat, een flap vel die ik een paar centimeter achterover kon trekken. Lokaal gescal peerd. kwam er spottend van onder de lip. Neen. Deze ezel stootte zich drie keer tegen de kachelpijp. Mijn oudste zoon, actief lid van de beeldgeneratie, nam een foto en stuurde die naar zijn moeder en zusje die uit winkelen waren en die pas bin nen een paar uur terug zou zijn. 'Geen probleem', zei moe der. 'Een wond moet binnen de zes uur dicht. Tijd zat. Ik ga nog even naar de Mac.' Dus liep ik tot de avond rond met twee glimlachen, want net zoals mijn vader kon ik hartelijk lachen om mijn stommiteiten. Toen mijn vrouw thuis kwam nam ze me mee naar de huisartsenpraktijk en naaide mijn tweede mond snel en vakkundig dicht. Eén grote mond aan die man is wel voldoende, zal ze misschien ge dacht hebben. U kent ze vast wel. Van die film pjes waarop huiskatten iets schat tigs of iets grappigs doen. Ze zijn tegenwoordig enorm populair. Tijdens het Cat Film Fest van Filmzaal Zierikzee op 3 en 4 okto ber wordt een hele film van dit soort kattenfilmpjes laten zien. Als voorprogramma ontstond het idee om filmpjes te laten zien van katten uit eigen omgeving. ,,Kat- tenfilmpjes zijn vaak erg grappig of werken als troost", zegt Ali Pan- kow van fiZi. ,,Het leek ons een leuk idee om als voorprogramma filmpjes te laten zien van katten in Schouwen-Duiveland. Inwoners konden hun filmpje insturen van maximaal een minuut." Helaas viel het aantal inzendin gen nogal tegen. ,,Afgelopen week zagen we dat we nog maar één in zending hadden. Daar schrokken we wel een beetje van, dus zijn we gaan lobbyen. We kregen nog een filmpje binnnen, maar daarop was duidelijk te zien dat dit niet zelfge maakt was door een inwoner van Schouwen-Duiveland. We hebben de deadline met een aantal dagen verzet en we verwachten nog film pjes binnen te krijgen." Keetie Saman (43) helpt mensen die slachtoffer zijn geworden van mensenhandel om terug te keren naar het normale leven. Vanuit Amsterdam kwam ze terug naar de provincie waar ze geboren is om hier 'coördinator slachtoffers mensenhandel' te worden. In de deze krant liet ze afgelopen week weten dat ze het belangrijk vindt om meer bewustzijn te creëren. ,,Ik denk dat mensen er bijna niet van bewust zijn dat mensenhan del óók in Zeeland voorkomt", vertelt Saman. ,,Maar het kan bij iedereen gebeuren. Nu kan je ook niet van iedere burger verwachten dat hij of zij zich dit realiseert, maar in bepaalde beroepsgroepen zou het wel goed zijn. Bij hulpver leners of mensen die op scholen werken bijvoorbeeld. Als je het signaleert, kun je iemand helpen." Om slachtoffers van mensen handel te herkennen is het volgens Saman vooral goed om naar je ge voel te luisteren. ,,Signalementen zijn er wel, maar moeilijk te her kennen. Deze zijn namelijk voor iedereen anders. Als je onderbuik- gevoel zegt dat er iets niet klopt of dat iemand zich vreemd gedraagt, probeer diegene dan aan te spre ken. Zonder jezelf in gevaar te brengen natuurlijk. Anders moet je een melding doen. Dit is echt belangrijk, zo kunnen we meer mensen eruit halen." KEKeuW schitteren. 12 Saskia Noort Willem Engerd is erger dan corona ZATERDAG 26 SEPTEMBER 2020 GO 'Een ezel stoot zich geen tweemaal aan dezelfde steen', Een filmpje insturen kan tot en met 30 september naar info@fizi.nl. Het Cat Film Fest be gint op beide dagen om 14.00 uur. De Notre Dame zal 9 Zo gezien PvdA steekt nek uit voor tunnel 13 Amerika Langs tien plaatsen met de naam Hope 18 Wetenschap Sensor redt neushoorns 19 Eureka! Veranderen kost energie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50